Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Психологические науки

Педагогическая и возрастная психология

Психологічні особливості відмови від шкідливих звичок та фізична активність людей похилого віку

Автори:

Сімко Руслан Теодорович, кандидат психологічних наук, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

Сімко Алла Володимирівна, кандидат психологічних наук, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

 

В питаннях про шкідливі звички завжди фігурує поняття «чинник ризику», коли мова йде про якісь особливості поведінки, які негативно впливають на організм. Найпоширенішими і найнебезпечнішими чинниками ризику є куріння та надмірне вживання алкоголю. Куріння, наприклад, провокує важкі захворювання: рак, інсульти, інфаркти, серцеві хвороби. Від куріння щохвилини вмирає 20 жителів планети (згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я). Надмірне вживання алкоголю, або пияцтво, – це ще один чинник ризику, який руйнує здоров’я людини, особливо в старості. Руйнується організм, руйнується психіка, настає передчасна смерть [3].

Близькість людини до природи передбачає і спонукає її до здорового способу життя. За X.Гуфеландом, саме серед сільських жителів частіше спостерігаються випадки довголіття. І, навпаки, неробство, розкіш, розпуста ведуть до малорухливості, яка провокує різні хвороби і швидке згасання функцій організму. Тільки рух, фізкультура, заняття спортом є найголовнішими чинниками здоров’я. Тоді поліпшується самопочуття, психічне здоров’я, укріплюються легені, покращується кровообіг, міцніє нервова система, надійно працює серце. Отже, регулярне, помірне і правильно індивідуально підібране фізичне навантаження обов’язково допоможе підтримувати організм і сприятиме збереженню здоров’я на довгі роки [4].

Практика підказує, що з віком не потрібно обмежувати свою фізичну активність, доцільно продовжувати посильно займатися фізкультурою, спортом. Тоді літня людина виглядає моложаво.

Британський геронтолог Д.Уїкс зробив висновок, що причиною відмінного зовнішнього вигляду людей похилого віку є духовна і фізична активність. Для них є головним: захоплення плаванням і подорожами, мандри горами; більше відведення часу на читання і менше – на телевізор; глибокий міцний сон; захоплення вегетаріанством [3].

Австралійський лікар Р. Гіббс, спостерігаючи за літніми людьми в різних країнах, зробив висновок, що люди, які ведуть активне життя до самої старості, регулярно займаються фізкультурою – психічно стійкі, доброзичливі. Хоча на підставі досліджень встановлено, що систематично займаються фізичними вправами лише 40% людей старше 60 років, ходьбою – лише 50%, а інтенсивнішому навантаженню віддають перевагу 15 %. Причиною цього можуть бути різні обставини. Можливо, людина не може підібрати для себе певний комплекс вправ, бо боїться травм, а можливо, людина просто втратила інтерес до фізичних вправ [2].

О.О.Богомолець повністю підтримує дослідження Р. Гіббса і зазначає, що в старості помірні правильні вправи з контролем за станом здоров’я мають першочергове значення. Особливо корисні гімнастика і масажі, які запобігають застоям крові [1].

Активні фізичні вправи позитивно впливають на загальний стан організму, а особливо: знижують рівень холестерину; укріплюють серце, органи дихання; нормалізують тиск; допомагають звільнитися від зайвої ваги; допомагають справитися з онкологічними захворюваннями; запобігають розвитку діабету [1].

Гімнастичні вправи слід поєднувати з загартуванням, до якого необхідно  привчати організм поступово. Цей елемент фізичного виховання сприяє зміцненню здоров’я, підвищенню стійкості організму до несприятливої дії чинників навколишнього середовища за рахунок тренування терморегуляторної системи, розвитку захисних фізіологічних механізмів. До найпрогресивніших форм загартування відносяться повітря і сонячні ванни, водні процедури [1].

Але на сьогодні більшість людей, які не бажають загартовуватись та займатися фізичними вправами, вказують ряд причин: недолік сили волі;  відсутність компанії для сумісних занять; недолік часу;  висока втома після роботи;  відсутність потреби в таких заняттях.

Як зазначають геронтологи світу, одним з найголовніших чинників, який забезпечує довголіття, є праця. Праця створила людину колись, а сьогодні праця – це задоволення і потреба для життя. Режим праці чергується з режимом відпочинку і є найважливішою умовою підтримки високої працездатності і збереження здоров’я. Неправильний розподіл праці і повноцінного відпочинку є однією з причин нервових і тілесних захворювань. Як неробство, так і робота на знос негативно позначаються на здоров’ї. Не слід нехтувати правилами режиму харчування і сну, правильно розпоряджатися вільним часом [3].

Отже, хто живе довше: ледачі люди чи діяльні? Ледачі можуть жити довго, але ж обов’язковою умовою довголіття є постійна праця, в якій збалансовано розумові та фізичні навантаження. Праця допомагає людині вберегтися від нудьги, яка руйнує тіло і духовну сферу. Як зазначає Ж. Пейо, фізичне і психічне здоров’я активних старих людей краще, ніж у людей похилого віку, що ведуть пасивне життя, і діяльні живуть довше [3].

 

Література:

1.Богомолец А. А. Продление жизни / А. А. Богомолец. – Киев.: Издательство: АН УССР, 1940. – 143 с.

2.Гиббс Р. Если вам за 50 / Р. Гиббс, Е. Мильнер. –  М. : ФиС, 1985. –            96 с.

3.Геронтопсихология: учеб. пособие / Г. С. Никифоров;  под ред. проф.  Г. С. Никифорова. – Спб. : Изд-во С.-Петерб. ун-та, 2007. – 391 с.

4.Гуфеланд Х. Время жить: Искусство продления жизни / Х. Гуфеленд, Д. Круцумен. –  СПб. : ТОО ЛЕЙЛА, 1996. – 378 с.

Категория: Психологические науки | Добавил: Administrator (25.09.2015)
Просмотров: 399 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]