Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 24.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика воспитания

Вплив занять фізичними вправами на розумову і фізичну працездатність студентів вищих навчальних закладів

Автори:

Єфремова Анжеліка Яковлівна, Український державний університет залізничного транспорту

Буц Алла Миколаївна, Український державний університет залізничного транспорту

 

Високий рівень працездатності студентської молоді, продуктивності її розумової і фізичної праці багато в чому залежить від стану здоров'я та фізичної підготовленості. Серед причин, що сприяють розвитку різних захворювань, значне місце займає недолік рухової активності в повсякденному житті студентів. Тому активні заняття фізичною культурою, зокрема фізичними вправами, слід  розглядати як оптимізацію фізичної рухливості та покращення рухового режиму  студентів вищих навчальних закладів.

Рухова активність студентів, засоби фізичної культури і спорту є важливими методами покращення стану здоров'я, профілактики захворювань, що в свою чергу підвищує творчу активність  студентської молоді, її працездатність та позитивно позначається на результатах діяльності.

Оптимальний руховий режим – це важлива умова здорового способу життя людини, основу якого складають систематичні заняття фізичними вправами і видами спорту, збереження здоров'я та рухових умінь і навичок, а також профілактика захворювань.

Фізична активність є важливою умовою повноцінного життя і розвитку кожної людини. Тому її слід розглядати, як біологічний подразник, що стимулює процеси розвитку і формування організму. Фізична активність з урахуванням соціально-побутових умов, екологічних та інших чинників змінює реактивність та пристосувальні реакції організму [3].

Науковцями доведено, що для підтримки гарного самопочуття студентам достатньо відвідувати заняття з фізичного виховання два рази на тиждень, проте, для вдосконалення фізичних і функціональних можливостей необхідно займатися 3-5 разів на тиждень [1, 2].

Сучасна комп’ютеризація освітнього процесу та інтенсифікація розумової праці призводить до зменшення рухової активності людини. Як відомо, студенти під час занять у ВНЗ багато часу проводять у вимушеній одноманітній робочій позі сидячи,  що призводить  до  застійних явищ в органах малого тазу і нижніх кінцівок, до того ж  серцево-судинна система працює з меншим навантаженням, м’язи нижніх кінцівок знаходяться у розслабленому стані, проте м’язи грудної клітки скорочені, а м’язи спини розтягнуті. Все це негативним образом впливає на кровообіг, знижує обмін речовин, послаблює скелетні м’язи, сприяє порушенню постави. Отже,  оптимальна рухова активність, фізичні навантаження є необхідною умовою нормального функціонування організму молоді. Тому, для підвищення рухової активності, студентам  необхідно на протязі учбового дня  займатися виробничою гімнастикою, до якої повинні входити вправи спрямовані на покращення кровообігу нижніх кінцівок, органів малого тазу і черевної порожнини, а також дихальні вправи та вправи  релаксації [4].

Важливим в руховому режимі студентської молоді є виконання ранкової гімнастики, яка повинна складатися з загальнорозвиваючих вправ, повільного бігу та дихальних вправ. Ранкова гімнастика є найменш складною, але дозволяє в найкоротший час мобілізувати вегетативні функції організму, підвищити працездатність, створити емоційний фон та покращити настрій.  Також студентам можна рекомендувати такі заняття як, фізкультурна пауза, за допомогою якої можна вирішити завдання забезпечення активного відпочинку студентів під час інтенсивних занять розумовою працею та підвищення їхньої працездатності.  Враховуючи особливості та напруженість розумової праці  можна рекомендувати фізкультурну паузу тривалістю 10 хвилин після 4 – 5 годин, або тривалістю 5 хвилин після кожних 2 – 3 годин самопідготовки, тобто в ті періоди, коли з’являються перші відчуття втоми.

Для підвищення функціональних резервів організму, студентам необхідно навчитися самостійно займатися фізичними вправами у позанавчальний час. Самостійні заняття слід спрямовувати  на закріплення отриманих під час навчальних занять рухових умінь і навичок, а також на усунення недоліків у фізичному розвитку та ліквідацію залишкових явищ після перенесених захворювань.

Для адекватного і правильного оздоровлення засобами фізичної культури потрібний постійний контроль за фізичним і функціональним станом студентів. Задля чого потрібно періодично проводити тестування з метою визначення функціональних можливостей організму, фізичної працездатності та рівня розвитку фізичних якостей.

Отже, заняття фізичними вправами це єдиний дієвий спосіб, який надає можливість ліквідувати наслідки малорухливого способу життя та який позитивно впливає на стан здоров'я, фізичну та розумову працездатність.

 

Література:

  1. Амосов Н.М. Раздумье о здоровье / Н.М. Амосов. – М.: Медицина, 1987. – 116 с.
  2. Ильинич В.И. Физическая культура студента : учеб. для студентов вузов /  Под ред. В. И. Ильинича – М.: Гардарики, 2001. – 447 с.
  3. Кочеткова Т.Н. «Возможности физического развития организма учащихся с ограниченным ресурсом»: Сборник материалов научной конференции студентов и молодых учёных. Красноярск: КГУ, 2004.
  4. Теория и  методика  физического воспитания:  Учеб.  для   студентов фак. физ. культуры пед. ин-тов по спец. «Физ. культура» / [Б.А.  Ашмарин, Ю.А. Виноградов, 3.Н. Вятки­на и др.]; под ред. Б.А. Ашмарина. – М.: Просвещение, 1990. – 287 с.
Категория: Педагогические науки | Добавил: Administrator (30.10.2015)
Просмотров: 378 | Рейтинг: 4.5/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]