Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 24.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Хозяйственное право, хозяйственно-процессуальное право
Використання поліграфа як метод попередження загроз кадровій безпеці суб’єктів господарювання
 
Автор: Гладілін Дмитро Олександрович, студент магістратури Донецького юридичного інституту МВС України
 
Використання поліграфа (детектора брехні) вже має досить тривалу історію. Так, ще у 1980-х роках відомий криміналіст Чезаре Ломброзо почав використовувати для детекції брехні «гідросфігмометр» – прототип поліграфу, за допомогою якого він у підозрюваних вимірював кров’яний тиск, під час їх допиту поліцією. З того часу минуло багато років, за які сам детектор вдосконалювався, паралельно з чим виникали питання ефективності, моральності сфери, законності, обмежень та інших особливостей його використання. Але не зважаючи на наявність невирішених до кінця ряду з зазначених та інших питань, використання поліграфу набуває все більшого охоплення.
За даними станом на 2009-й рік у світі нараховується близько 59 держав, які використовують перевірки на поліграфі (в ВША щорічно проводиться декілька мільйонів таких перевірок). В таких країнах як США, Канада, Японія, Ізраїль, Польща, Південна Корея та Туреччина, отримані за допомогою поліграфа докази, без проблем використовуються в судових розглядах [1].
В Україні послуги з виявлення брехні надаються з 1998 року [2]. Відомо, що на цей час поліграф застосовується в підрозділах Міністерства Внутрішніх справ України, Міністерства доходів і зборів України, Прокуратури України та інших державних органів. В недержавному секторі господарювання також навести приклади активного використання зазначеного приладу. При цьому можна визначити декілька груп причасних к такому питанню. До першої групи можна віднести таких суб’єктів господарювання, що самостійно використовують придбаний  для цих цілей прилад. Другу групу складають суб’єкти господарювання, які пропонують послуги з перевірки на поліграфі. В свою чергу третю групу складають суб’єкти, що є споживачами таких послуг.
Застосування поліграфа для проведення перевірки при відборі кадрів в Україні може здійснюватися на підставі Кодексу законів про працю України. У статті 26 передбачається можливість проведення додаткових перевірок при прийнятті на роботу. У статі 40 визначається, що трудовий договір може бути розірваний при виявленні невідповідності працівника займаній посаді.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 170 від 19.03.1994 року «Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору», припинення трудових відносин може бути і з інших причин, які не передбачені трудовим законодавством, але вказані в трудовому контракті (п. 21 Постанови).
Основним конституційним принципом використання поліграфа в будь-якій сфері діяльності є добровільність процедури обстеження. Жодна людина не може бути піддана обстеженню на поліграфі, якщо попередньо не отримано її письмову добровільну згоду на проведення даної процедури.
Якщо опитуванна людина відмовляється підписувати добровільну згоду на проведення поліграфного обстеження, в заяві зазначаються причини відмови і поліграфна перевірка цієї особи не проводиться. Як оцінить таку відмову замовник – це вже інше питання, яке не входить до компетенції оператора поліграфа.
Слід додати, що тестування з використанням поліграфа (детектора брехні) представляє собою безболісну процедуру з розташуванням датчиків на тілі людини. Фіксується зміна параметрів дихання, обсягу кровообігу, пульсу, опору шкіри на питання-подразник зі спеціальної тестової програми.
На сьогодні багато суб’єктів господарювання використовують поліграфи як в межах планових так і позапланових перевірок персоналу. Під час таких перевірок ключовими питаннями є факти крадіжок, зокрема інформаційних ресурсів; використання службового становища з особистою метою; виношення наміру спричинення шкоди самому суб’єкту господарювання; халатне відношення до виконання службових завдань; робота на конкурентів або злочинні угрупування; отримання «відкатів», шахрайство, та інші факти.
Таким чином можна стверджувати, що використання поліграфа є одним з дієвих та законних методів попередження загроз кадровій безпеці суб’єкта господарювання. Під час застосування такого методу суб’єкт господарювання отримує можливість виявити джерело небезпеки, кількісні та якісні характеристики загроз економічній безпеці підприємства, шляхи усунення шкідливих наслідків від загроз, що були реалізовані та іншу корисну інформацію.
 
Література:
1. Где используется поліграф? [Електроний ресурс]: Інтернет-сайт компанії «Кадрова безпека» – Режим доступу: http://hr-security.ua/ua/info/articles/120-2013-09-17-07-34-39.
2. Юристы активно обсуждают практику применения детектора лжи в Украине [Електроний ресурс]: Інтернет-сайт інформаційного агентства «ЛIГАБiзнесIнформ» – Режим доступу:  http://news.liga.net/news/society/ 485147-yuristy-aktivno-obsuzhdayut-praktiku-primeneniya-detektora-lzhi-v-ukraine.htm
Категория: Юридичесике науки | Добавил: Administrator (25.02.2014)
Просмотров: 589 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]