Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 21.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Экономика и управление национальным хозяйством
Галузь туристичних послуг як істотний елемент структури сучасної економіки України
 
Автор: Грицик Микола Васильович, здобувач наукового ступеню в галузі економіки Міжрегіональна академія управління персоналом, м. Київ
 
У сучасних умовах туристична галузь виступає потужною детермінантою соціально-економічного розвитку регіону за наявності значного туристично-рекреаційного потенціалу визначеної території, а також ефективного державного управління. Необхідність пошуку нових підходів у державному управлінні туристичною галуззю зумовлюють такі основні закономірності, як динамічний розвиток туристичної галузі у світі та Україні, посилення ролі місцевих органів державної влади в державному управлінні, висока ймовірність виникнення загроз внаслідок неконтрольованих туристичних потоків, чутливість туристичної галузі до факторів зовнішнього макро- та мезооточення.
Туризм є ефективним та перспективним сектором економіки багатьох країн світу. Він сприяє диверсифікації економіки, забезпечує зростання доходів населення та підвищує рівень добробуту нації, стимулює інвестиційні вкладення, прискорює розвиток експортного потенціалу, міжнародної діяльності, суміжних галузей економіки, а також відіграє значну роль у створенні додаткових робочих місць і забезпеченні зайнятості населення. Вплив туризму на економічний розвиток виявляється й у підвищенні ділової активності та розширенні виробництва товарів і послуг в результаті збільшення платоспроможного попиту.
В економіці України, вектор розвитку якої спрямований на активну інтеграцію у світове господарство, туристична галузь хоч і стає все більш значущою детермінантою соціально-економічного розвитку, але разом з тим за темпами свого незначного в порівнянні з іншими країнами розвитку залишає Україну на найнижчих рейтингових позиціях світового туристичного ринку. Одною із найголовніших причин цього, поряд із недосконалим правовим полем, відсутністю протекціонізму з боку держави, складною фіскальною політикою, а також недостатньою розбудовою необхідної інфраструктури, є високий рівень тінізації туристичного ринку. Тому проблема державного регулювання розвитку туристичної галузі України є більш ніж актуальною і включає в себе не так вивчення форм і методів державного регулювання, як дослідження основних причин такого стану речей.
Аналіз економічного середовища діяльності туристичного бізнесу дає всі підстави стверджувати про значні перспективи туристичної галузі України. Поступово покращується інфраструктура туристичного ринку, зокрема, якщо на протязі 1995-2004 років показники потужності готельного господарства невпинно зменшувалися, то починаючи з 2005 року спостерігаємо позитивні тенденції. За останні сім років кількість підприємств готельного господарства збільшилася на 452 одиниці, або на 41,3%. Зазнає структурних змін і санаторно-курортна справа. В першу чергу вони торкнулися організаційно-управлінських засад: зростаюча комерціалізація діяльності, вихід на ринок санаторно-курортної пропозиції, подальша сегментація даного ринку відповідно до змін попиту обумовили зміну форм власності (зокрема, розширилась колективна та приватна складові) та управлінської структури.
Проте, як позитивний момент цю тенденцію однозначно трактувати не можна, оскільки вказане переважання було досягнуто не стільки завдяки збільшенню кількості реалізованих послуг, скільки через завищені ціни на послуги вітчизняної туристичної галузі порівняно із зарубіжними. На це вказує також значно вище значення темпу приросту питомого експорту (66,7%) порівняно з аналогічним показником питомого імпорту (19%). Також слід відзначити досить високий рівень тінізації туристичної сфери, проблему нелегальної трудової міграції (за різними даними від 2 до 7 млн. осіб). І хоча останніми роками намітились позитивні тенденції до змін, однак дана проблема й надалі залишається актуальною. Однак, не дивлячись на ці позитивні зрушення, частка туристичних послуг у загальному обсязі експорту-імпорту послуг й надалі залишається критично малою, а обсяг ринку туристичної галузі не відповідає своїм потенційним можливостям, де рівень використання внутрішніх рекреаційних ресурсів України становить лише близько 8% .
Категория: Экономические науки | Добавил: ivan_babenko (22.08.2012)
Просмотров: 554 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
В Украине туризм, я бы сказал, не развит вообще. Причиной этому является низкий уровень жизни. Люди из более развитых стран не хотят ехать к нам, потому что они боятся. Но сейчас я думаю мнение иностранцев немного поменялось из-за Евро2012. К примеру в Великобритании даже были протесты по поводу антирекламы Украины.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]