Бухгалтерский учет, анализ и аудит (по видам экономической деятельности) - Экономические науки - Сортировка материалов по секциям - Конференции - Академия наук
Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Четверг, 15.12.2016
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Бухгалтерский учет, анализ и аудит (по видам экономической деятельности)
Заробітна плата. ЇЇ сутність та фактори, що визначають ставку заробітної плати
 
Автор: Мітцель Наталія Петрівна, викладач економіки Ровеньківського техніко–економічного коледжу
 
Заробітна плата – це винагорода, обчислена, зазвичай у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір зарплати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно – ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
За концепцією В. Петті, Д. Рікардо, зарплата є грошовим виразом «мінімуму засобів існування». За А. Смітом, заробітна плата включає в себе вартість життєвих засобів людини, щоб вона могла «працювати». А. Маршал в «життєво необхідні засоби» включає вже засоби «щоб працювати» і «щоб жити». В. Петті в XVII ст. вважав, що заплата – це ціна праці. В загальному вигляді термін «заробітна плата» можна представити наступним чином – це дохід, одержуваний від реалізації фізичної та інтелектуальної здатності створювати блага. Вона є основним доходом більшості населення. Пропозиція трудових послуг є основним джерелом доходів [1, с. 104].
Говорячи про ставки заробітної плати, можна зазначити, що конкретна ставка заробітної плати визначається умовами трудової угоди між робітником і роботодавцем. Але треба відзначити, що на заробітну плату впливають роботодавці, держава, профспілки і союзи підприємців та співвідношення попиту і пропозиції робочої сили.
Попит на працю виходить від роботодавців. Він випливає з об’єктивних умов діяльності підприємства. Підприємці хочуть отримати прибуток, який є різницею між виручкою від реалізації продукції і затратами на її виробництво. Тому вони зацікавлені відібрати здібних робітників. При доборі працівників можуть враховуватись і суб’єктивні фактори, зокрема такі, як відданість, лояльність, стать, політичні погляди, національність та інші.
На заробітну плату впливають також політика держави та профспілки. Для багатьох людей держава є роботодавцем – наприклад, для вчителів, лікарів, водіїв міського транспорту, військовослужбовців, працівників державних підприємств, державних установ і багатьох інших. Вплив держави на умови праці в державному секторі більший, ніж у приватному.
Держава має певний вплив на умови праці і в приватному секторі. Наприклад, на приватний сектор поширюється встановлена державою мінімальна заробітна плата, соціальні відрахування до пенсійного фонду, фонду зайнятості. Держава визначає тривалість робочого дня, тижня. Мінімальну тривалість оплачуваної відпустки, умови виходу на пенсію, порядок звільнення, прийняття на роботу та інше.
Вплив профспілок полягає у тому, що наймані працівники об’єднуються у профспілки для того, щоб колективно впливати на умови найму робочої сили. Основним питання тут є заробітна плата. Впливати на ставки заробітної плати профспілки можуть шляхом укладення угод між профспілками і роботодавцями. Такі угоди можуть укладатися на трьох рівнях :1) на рівні підприємства – колективний договір між профспілковим комітетом і адміністрацією; 2) на рівні галузі – тарифна угода між галузевою профспілкою та урядом або об’єднанням підприємців; 3) на рівні держави – тарифна угода між федерацією профспілок та урядом або союзом підприємців. Такі угоди укладаються переважно на рік. У них визначаються умови праці, соціальні і технічні умови виробництва та інше.
Профспілки можуть також організовувати страйки, протестувати проти закриття підприємств, впливати на обмеження доступу на ринок праці іноземних робітників.
Крім розглянутих факторів на рівень заробітної плати впливають:
1)   рівень кваліфікації працівника. Складніша праця повинна вище оплачуватися, бо вона за одиницю часу створює більшу вартість і більші затрати працівника на одержання кваліфікації;
2)   умови праці. У різних галузях виробництва і на різних ділянках роботи можуть бути різні умови праці, які по – різному впливають на здоров’я людини, наприклад, загазованість, запиленість, протяги, пов’язана з ризиком робота під землею тощо;
3)   Дискримінація в оплаті праці. Вона проявляється в тому, що рівень оплати за одну й ту ж роботу може залежати від громадянства, кольору шкіри, віку, статі, походження працівника;
4)   Національні відмінності в економіці. До них відносять попит і пропозицію робочої сили, кліматичні умови, ступінь механізації праці, автоматизації, фондоозброєності та ін. [1, с. 106].
Таким чином, у даній статті розглянуто питання суті заробітної плати, а також визначено фактори, що визначають ставку заробітної плати, дано визначення найбільш важливим термінам, пов’язаним з темою роботи.
 
Література:
1.Ажнюк М.О., Передрій О.С. Основи економічної теорії: Навч. Посіб. – К.: Знання, 2008. – 368.
2.Барр Раймон. Политическая экономия: В 2 – х томах. Пер. с фр. – М.: Международные отношения, 1995.
3.Башнянин Г.І., Лазур П.Ю., Медведев В.С. Політична економія. Підручник для студентів вузів. – К.: Ніка – центр Ельга, 2000
4.Гаврилишин О. Основні елементи теорії ринкової системи. – К.: Наукова думка, 1992.
5.Гальчинський А.С., Єщенко П.С.. Палкін Ю.І.. Основи економічних знань. – К.: Вища школа, 1999.
Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (05.02.2012)
Просмотров: 763 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]