Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Суббота, 29.04.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Психологические науки

Психология труда; инженерная психология

Синдром емоційного  вигорання як фактор професійної деформації працівників органів внутрішніх справ

Автор: Сідельник Альона Володимирівна, студентка, Запорізький національний університет

 

Відомо, що професійна діяльність людини доволі серйозно впливає на характер особистості. Наприклад, педагоги «зі стажем» мають схильність до неприйняття іншої точки зору, «повчання», в їхній поведінці проявляється підвищена категоричність.Довготривале заняття підприємницькою діяльність формує в характері особистості таки риси, як розважливість, орієнтацію на особисту вигоду, споживацьке ставлення до оточуючих, практицизм.  Ці зміни в характері особистості визначаються змістом, умовами та організацією здійснюваної діяльності. Вони мають поступовий характер розвитку, з часом закріплюються  та представляють собою стійкі психологічні характеристики, являються ознаками професійної деформації.

Як відомо, правоохоронна діяльність доволі специфічна, умови її здійснення складні, а постійні психоемоційні та фізичні переживання тільки сприяють якомога швидшому розвитку професійної деформації співробітника правоохоронних служб. Немає сумнівів у тому, що ті особистісні зміни, які відбуваються з людиною протягом певного часу, дають свій відбиток на повсякденне життя, на службу, на стиль спілкування та вчинки людини.

Дослідження діагностики емоційного вигорання є дуже важливим та актуальним, оскільки не мало людей зустрічається з такою проблемою, як спад активності не тільки в роботі, але і в повсякденному житті. Не правильно організований робочий процес та взаємодія з колегами, прагнення до більш високої посади – всі ці фактори з часом починають позначатися на працездатності особистості. Люди перегорають, ніби лампочки, через постійне емоційне та психофізіологічне виснаження. Такі зміни несуть в собі не тільки неспроможність продуктивно займатися професійною діяльністю, вирішувати особистісні проблеми, але й не дають можливості насолоджуватися життям.

Дослідження проводилося в ОВС Оріхівського району, Запорізької області, м. Оріхів. Всього було задіяно 33 людини. З них 9 співробітників ВБЕЗ, 6 співробітників відділу дізнання та 18 співробітників конвойної служби. Серед них 26 чоловіків і 7 жінок. Тестування випробовуваних проводилося невеликими групами або індивідуально.

В якості основної психодіагностичної методики був обраний опитувальник діагностики рівня емоційного вигорання В.В. Бойко. Запропонована методика дає докладну картину синдрому емоційного вигорання, дозволяє побачити його провідні симптоми. Також був використаний опитувальник «Професійне вигорання» К. Маслач і С. Джексон, який на наш погляд дає змогу вивчити динаміку процесу вигорання з опорою на три комплексну модель авторів. Експериментально - психологічна методика «Рівень невротизації» (УН), яка є медико- психологічним експрес- діагностичним інструментом для виявлення ступеня вираженості невротизації . Був використаний Восьмиколірний тест Люшера, який не просто описує ситуативну реакцію і стан індивіда , а дозволяє визначити особистісні особливості конкретного індивіда в конкретній ситуації.

Дослідження синдрому емоційного  вигорання як фактора професійної деформації працівників органів внутрішніх справ показало: до синдрому емоційного вигорання в різній мірі схильні 22 респондента , тобто 66 % всіх опитаних. Решта 11 піддослідних ( 33 % опитаних) не показали ознак емоційного вигорання .

Таким чином, по результатам проведеного нами дослідження можна зауважити, що співробітники, які не піддаються симптому емоційного вигорання володіють дещо іншими особистісними характеристиками , ніж співробітники, у яких дане явище було діагностовано. А саме, співробітники, які не піддаються симптому емоційного вигорання володіють такими якостями, як: емоційна стійкість, орієнтування на власну думку, відсутність шаблонності мислення, підприємливість, упевненість в собі, здорова самоіронія . У співробітників, що мають ознаки емоційного вигоряння, були виділені інші якості: обмежена сфера спілкування, напруженість, відсутність самокритики, нестійкість емоцій, невпевненість у собі, емоційна ригідність . Це вказує на те , що на виникнення емоційного вигорання поряд зі стажем роботи впливають і особистісні особливості співробітників.

 

Література:

1. Бойко Виктор Васильевич. Энергия эмоций в общении : взгляд на себя и на других- М : Информационно-издательский дом «Филин» , 1996 . - 472 с. – с.275- 292

2.Водопьянова Н. Е., Старченкова Е. С. Синдром выгорания : диагностика и профилактика . - СПб. : Питер, 2005 . - 336 с: ил . - Серия «Практическая психология». с.  156- 172

Категория: Психологические науки | Добавил: Administrator (26.05.2016)
Просмотров: 236 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]