Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Воскресенье, 16.12.2012
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Общая психология, история психологии

Вплив інтернет-адикції на інформаційні процеси системної організації особистості

 

Автор: Акімов Сергій Костянтинович, ст. викладач, Бердянський державний педагогічний університет

 

Одним із проявів інтернет-адикції є "інформаційне перевантаження" (компульсивна навігація по Інтернету, пошук в інформаційних базах даних, перегляд щоденних гороскопів і поштових розсилок, новин соціальних мереж). Компульсивні дії являють собою усталені стереотипні вчинки, які повторюються знову і знову.

Уявимо інформаційне середовище психіки особистості як систему, що складається з ядра, навколо якого вибудовуються інформаційні шари системної організації. Процес утворення особистісної системи починається відразу після народження. На основі біологічної інформації під дією середовища формується ієрархічна інформаційна система, що містить різну інформацію про поведінкові реакції від найпростіших інстинктів до складних розумових процесів, що дозволяє обробляти різноманітну інформацію, яка надходить в систему.

Розглянемо можливі варіанти прийняття рішень особистісною системою, враховуючи форми інформаційних процесів системної організації особистості, а також рівні побудови рухів по Н.А. Бернштейну [3]:

– перша, найближча до ядра оболонка, реагує на внутрішню інформацію за допомогою сили і рухливості нервових процесів. Вона відповідає субкортікальним рівням концепції Н.А. Бернштейна (палеокінетичному та рівню синергії і штампів) [3, c. 139-155]. Цю оболонку можна назвати несвідомою або рефлексивним рівнем прийняття рішень;

– друга оболонка служить для відповіді на зовнішню інформацію середовища з використанням пам'яті та емоцій. При використанні цієї оболонки формуються звичні автоматичні дії – стандартні поведінкові кліше, можливо інтуїтивне прийняття рішень. У концепції Н.А. Бернштейна це рівень просторового поля – сюди надходять сигнали від аналізаторів, тобто інформація про зовнішнє [3, c. 156-171]. Цю оболонку можна назвати реактивною або рівнем автоматизмів;

– третя оболонка реагує на зовнішню інформацію через вольові навички і мислення. Ця оболонка необхідна для прийняття раціональних рішень у незвичайних умовах і, звісно, на підставі зовнішніх обставин. У концепції Н.А. Бернштейна це рівень предметних дій – корковий рівень, який завідує організацією дій з предметами і є специфічним для людини [3, c. 172-184]. Назвемо рівнем осмисленого реагування;

– четверта, найбільш віддалена від ядра оболонка, реагує на внутрішню інформацію, відповідаючи через переконання. Рішення приймаються на підставі та в напрямку змін світоглядних і духовних цінностей, що дозволяє розробляти нові поведінкові схеми або встановлювати нові цінності. Назвемо цю оболонку рівнем самоорганізації. За Н.А. Бернштейном це рівень інтелектуальних рухових актів [3].

Безпосередньому впливу Інтернету, як адиктивного агента найбільшою мірою схильна оболонка самоорганізації особистісної системи. Деформація і деструктивні зміни в цій оболонці у формі психоемоційної та соціальної напруженості, перекручених моральних норм і критеріїв, неадекватних соціальних стереотипів і установок, помилкових орієнтацій і цінностей, в свою чергу впливають на стан і процеси у всіх основних сферах структури особистості. Інтернет-адикція формує споживчу спрямованість особистості. Прийняття рішень у інтернет-адиктів спрямоване на одержання задоволень, матеріального забезпечення життя, суспільне визнання [2].

Оболонка самоорганізації найменш стійка і втрачається в першу чергу в разі регресу особистості. Її відносно слабка стійкість, безсумнівно, має глибокий адаптивний сенс. У разі змін умов середовища оболонка самоорганізації, як правило, дозволяє швидко стерти колишню адаптивну структуру і вибудувати нову, що більше відповідає новим умовам.

В оболонці осмисленого реагування інтернет-адикція впливає на вольові навички і мислення. У інтернет-адиктів спостерігаються проблеми з судженнями на основі лінійних взаємозв'язків, абстрактного мислення і динамічного синтезу. Інтернет-адикти не прагнуть до оволодіння новими знаннями, пізнавальної активності, ініціативності, прагненню до компетентності [1].

Взаємодія інтернет-адикції з реактивною оболонкою зачіпає пам'ять і емоції. Нівелюючи попередні інформаційні рівні, інтернет-адикція зачіпає індивідуальні особливостей психічних процесів. У реагуванні на інформацію та прийнятті рішень проявляється підозрілість, педантичність, збудливість, дістімность і екзальтованість [1].

 

Література:

1.Акімов С. К. Індивідуально-психологічні особливості студента, схильного до інтернет-адиктивної поведінки / Сергій Костянтинович Акімов // Актуальні проблеми психології : [збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка НАПН України]. ­– К. : Видавництво "Фенікс", 2011. – Т. ХІІ. Психологія творчості. – Випуск 13. – с. 33-41.

2.Акімов С. К. Особливості впливу інтернет-адикції на ціннісні орієнтації особистості у контексті часової перспективи / Сергій Костянтинович Акімов // Актуальні проблеми психології : [збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка НАПН України]. ­– К. : Видавництво "Фенікс", 2012. – Т. ХІІ. Психологія творчості. – Випуск 15. – Частина ІІ. – с. 16-23

3.Бернштейн Н.А. О ловкости и ее развитии [текст] / Николай Александрович Бернштейн – М. : Физкультура и спорт, 1991. – 288 с.

Категория: Педагогические науки | Добавил: Administrator (13.12.2012)
Просмотров: 16 | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 2
0  
2 Ellenka   (14.12.2012 14:48)
Огромный поток информации, действительно, негативно влияет на психическое состояние людей. Думаю, последующие исследования автора целесообразно было бы направить на методы борьбы с информационным перенасыщением и способы предотвращения таких ситуаций. Без сомнения, каждый человек должен сам понимать опасность интернет-адикции, поэтому тема, затронутая автором, является актуальной.

0  
1 Basalay   (14.12.2012 10:13)
Доступно описано влияние интернета на человека, который находится в поиске информации. Действительно, раньше замечал, как сам мог зайти в интернет только ради одной книги, в итоге находил ее в последний момент, начитавшись новостей, блогов и информации от друзей с социальной сети. Только недавно стал управлять своим использованием интернета, ограничивая себя изначально от ненужной информации.

Имя *:
Email:
Код *: