Уголовный процесс и криминалистика; судебная экспертиза; оперативно-розыскная деятельность - Юридичесике науки - Сортировка материалов по секциям - Конференции - Академия наук
Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 13.01.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Уголовный процесс и криминалистика; судебная экспертиза; оперативно-розыскная деятельность
Досудове провадження та забезпечення прав і свобод людини
 
Автор: Бабенко Ірина Юріївна, здобувач кафедри кримінального процесу та криміналістики Донецького юридичного інституту
 
Кримінальний процес – правове поняття, пов'язане з уявленнями про правосуддя, діяльність органів слідства, дізнання, прокуратури по застосуванню кримінального права у випадку здійснення злочину. Кримінальний процес у будь-якій державі ведеться на підставі й за правилами, встановленими його законами, захищаючи існуючий правопорядок від злочинних зазіхань. Правова держава покликана забезпечувати охорону від злочинів прав і свобод особи, життя, здоров'я, честі й достоїнства, інших благ громадян, суспільства в цілому, конституційного ладу держави.
Проте Україна, як правова держава, знаходиться на стадії становлення, тому багато процесуальних дій на стадії досудового провадження все ще пов’язані з обмеженням прав та свобод суб’єктів процесу, зокрема підозрюваних у вчиненні злочинів.
Слід чітко визначити, що співробітник органів внутрішніх справ має керуватися у своїй професійній діяльності принципом презумпції невинності особи, який закріплено в Конституції України [1].
Обов’язком співробітників органів внутрішніх справ є інформування громадян про їх права та свободи, особливо у випадках, коли вони обмежені. Наприклад:
• при затриманні — роз’яснити привід і підставу такого затримання;
• при застосуванні такого запобіжного заходу, як взяття під варту та ін., — роз’яснити права та обов’язки, що випливають із цього [1].
Окрім цього під час досудового провадження свої права мають знати потерпілий, свідок, у тому числі особа, щодо якої здійснюються заходи безпеки, а також понятий, експерт, перекладач, цивільний позивач, підозрюваний та обвинувачуваний, а також їх близькі родичі, тобто усі учасники кримінального процесу.
Слідчий й особа, що провадить дізнання, зобов'язані роз'яснити особам, що беруть участь у справі, їхні права й забезпечити можливість здійснення цих прав.
До юридичних гарантій забезпечення прав особи органами внутрішніх справ належать:
— гарантії охорони — виражаються в порядку, підставі та межах застосування примусових заходів. Робітник органів внутрішніх справ не має права чинити дії з обмеження свободи особи, що виходять за рамки закону;
— гарантії захисту — виражаються в системі правових і організаційних засобів, спрямованих на:
а) припинення незаконного обмеження волі особи (звільнення заручників, звільнення необгрунтоване затриманого як підозрюваного у вчиненні злочину та ін.);
б) скасування незаконного правозастосовного акта (постанови про порушення кримінальної справи та ін.);
в) відшкодування збитків, заподіяних особі в результаті незаконного обмеження її волі.
Роль органів внутрішніх справ та їх співробітників у забезпеченні прав особи визначена правовими актами, які встановили межі їх правозастосовної діяльності. Кожний із структурних підрозділів органів внутрішніх справ, їх посадових осіб має свою компетенцію: функції, завдання; керується матеріальними (характер правопорушення, особа правопорушника, ступінь провини та ін.) і процесуальними (термін розгляду матеріалів перевірки, обґрунтованість доказів та ін.) нормами в межах своїх повноважень.
Гарантії прав особи потребують організаційних і процедурних форм їх реалізації органами внутрішніх справ. Процедури надають громадянам орієнтир:
• до кого звернутися;
• яким є порядок дій;
• у якій формі здійснювати дії;
• у які строки;
• які можливі результати [1].
Таким чином, на стадії досудового провадження працівники органів внутрішніх справ повинні дотримуватись норм Конституції, кримінально-процесуального законодавства та міжнародних актів, щодо дотримання прав та свобод людини, та керуючись ними допомагати учасникам кримінального процесу у реалізації своїх прав, інформуючи та розяснюючи їх.
Для реалізації цього необхідно вдосконалити існуюче законодавство (виключити суперечності, провести уніфікацію міжнародних і вітчизняних правових норм); забезпечити високий рівень правосвідомості та правової культури співробітників та громадян; забезпечити високий професійний рівень підготовки кадрів.
 
Література:
1.                Електронний ресурс: Теорія держави і права (Скакун О.Ф.):
Категория: Юридичесике науки | Добавил: Administrator (25.03.2012)
Просмотров: 491 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]