Экономика и управление предприятиями (по видам экономической деятельности) - Экономические науки - Сортировка материалов по секциям - Конференции - Академия наук
Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Воскресенье, 26.03.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Экономика и управление предприятиями (по видам экономической деятельности)
Методика вартісної оцінки людського капіталу
 
Автор: Мандзій Олександр Олегович, здобувач, Тернопільський Національний Економічний Університет
 
Світова практика напрацювала безліч підходів до оцінки людського капіталу, основними з яких є  моделі активів (витратні моделі) і моделі корисності [1]. Витратні моделі засновані на обліку витрат на людський капітал (по аналогії з основним капіталом) і його амортизацію. При цьому   витрати на людські ресурси вираховуються як довгострокові вкладення, що збільшують розмір функціонуючого людського капіталу, або списуються як втрати. Варто відмітити, що інтелектуальний капітал більший там, де більший прибуток фірми, навіть якщо інтелектуальний капітал невеликий. Значення інтелектуального капіталу більше в інтелектуальному бізнесі (навчання, біохімічна галузь, енергетика). Другі моделі безпосередньо оцінюють ефект кадрових інвестицій. Згідно цієї моделі, кадрові інвестиції оцінюються  на основі порівняння прибутку підприємства до і після вкладень в навчання або залучення ззовні висококваліфікованих працівників. Даний метод застосовують, переважно, до менеджерів середньої і вищої ланки підприємства.
При оцінці людського капіталу як сукупності знань в загальному можна виділити знання або інформація, яка закріплена на електронних чи паперових носіях та рівень інтелекту кожного окремого працівника. Оцінка людського капіталу повинна проводитись з додержанням таких двох основних умов:
-   приналежності, яке говорить про те, що кожна організація повинна розглядатись як індивідуальна,  відокремлена від інших осіб та інших підприємств. Тобто в результати оцінки працівника враховуються показники тільки того підприємства, де працює працівник і не повинні враховуватись показники інших осіб,  які не мають відношення до даного підприємства.
-   відповідності  принципу новизни і практичного застосування розроблених працівником об’єктів інтелектуальної власності і отриманням на цій основі прибутку більшого, ніж витрати на їх впровадження [2,190].
Для справедливої оцінки вартості людського капіталу необхідно працівника  оцінити (два рівні оцінки), по-перше, з точки зору участі його  у забезпечення якості кінцевої продукції, а по-друге - з точки зору розробки якось окремого об’єкту інтелектуальної власності. Дійсно, якщо ми говоримо про те, що споживачі віддають перевагу якомусь бренду, то в забезпеченні якості даного товару (яка є необхідною умовою суспільного визнання), беруть участь усі працівники без винятку.
Тому визначити вартість таких працівників можна  лише на основі, наприклад, оцінки їх з боку їхніх керівників на підприємстві і така оцінка повинна бути основою кадрової роботи [3,152].
Для оцінки індивідуальних рис менеджерів досить відомим є метод асесмент-центру [4,167], відповідно до якого проводять комплексну оцінку відповідності функціональним, організаційним і кваліфікаційним вимогам.          Економічну оцінку індивідуального працівника можна визначити шляхом віднімання від суми всього прибутку, що його генерує окремий працівник, суми інвестицій, які були вкладені в працівника.
 
Література:
2.Українська Л., Курінний О. Методичні основи формування системи управління розвитком персоналу підприємства//Вісник економіки транспорту і промисловості.-2009.- № 28.-С.199
3.Попов Г.Х. Оценка роботников управления / Попов Г.Х.- М.: Московский рабочий, 1976.- 352 с.
4. Савельєв В.С., Єськов О.Л. Управління персоналом/ Савельєв В.С.,                       Єськов О.Л. - К: ВД „Професіонал”,2005р.-336 с.
Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (15.02.2012)
Просмотров: 701 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]