Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Воскресенье, 16.12.2012
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Экономика и управление предприятиями (по видам экономической деятельности)
Функціонування Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як форма самоорганізації населення та системна ланка реформування ЖКГ
 
Автор: Ірина Валеріївна Байдакова, Луганський національний Університет імені Тараса Шевченка
 
Житлово-комунальне господарство — це складна соціально-економічна система, яка забезпечує життя і роботу населення, а також підприємства різних галузей народного господарства необхідними ресурсами води, газу, тепла та ін.
Житлово-комунальне господарство є однією з найбільш відсталих галузей економіки України. Сучасна фінансово-економічна ситуація така, що без зміни системи фінансування і управління житлово-комунальною сферою ефективне її функціонування неможливе.
Недосконалість системи соціального захисту населення у сфері житлово-комунального господарства, неякісне надання житлово-комунальних послуг, низький рівень обізнаності населення про свої права і обов'язки в житлово-комунальному господарстві зумовили зростання незадоволеності існуючим положенням серед населення[1].
Закон України "Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки " визначив як один з важливих напрямів демонополізації житлово-комунального господарства посилення впливу мешканців будинків на умови свого проживання та якість обслуговування житла шляхом стимулювання створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків [1].
Розвиток ОСББ найбільш ефективно збільшує попит на послуги з управління житлом, що розвиває конкуренцію серед суб'єктів підприємницької діяльності, які надають послуги з обслуговування житлової нерухомості.
Створення ОСББ дозволить зменшити бюджетні вкладення в утримання житлових будинків, посилити відповідальність населення за стан житла, певною мірою вирішити питання власності, підвищити заінтересованість комунальних підприємств у наданні конкурентоспроможних послуг.
З метою покращення ситуації з впровадження в галузі основних принципів і напрямків, передбачених Програмою реформування, підвищення ефективності збереження житлового фонду області у населених пунктах області створені та діють 653 об’єднання співвласників багатоквартирних будинків [2].
Постійно проводиться роз’яснювальна робота серед населення щодо переваг переходу на утримання багатоквартирних будинків силами їх мешканців шляхом створення ОСББ. З державного бюджету об'єднанням надається фінансова підтримка, що значно стимулює розвиток цієї форми управління (табл. 1).
 
*згідно з Наказом Мінжилкомунгоспу від 31.08.2010 №308;
** згідно з Наказом Мінжилкомунгоспу від 31.08.2010 № 307;
***Фінансування пілотних проектів у м. Красний Луч;
**** Капітальні ремонти 40 ліфтів у м. Луганську.
 
Діяльність об'єднання регулюється Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку". Кошти об'єднання складаються з залишків коштів на рахунках попереднього власника майна, статутних внесків і обов'язкових платежів членів об'єднання, коштів, одержаних об'єднанням у результаті здачі в оренду допоміжних приміщень, субсидій та компенсацій за громадян, які користуються правом на їх отримання, добровільних майнових, у тому числі грошових, внесків фізичних і юридичних осіб та доходів, що спрямовуються на виконання статутних завдань об'єднання, отриманих у результаті діяльності підприємств, засновниками яких є об'єднання [Ошибка! Источник ссылки не найден.].
Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. [4]. визначає об'єднання співвласників багатоквартирних будинків як неприбуткову організацію і звільняє від сплати податку на прибуток.
Якщо порівняти статути ОСББ та Громадські організації ГО, бачимо, що вони принципово не відрізняються. Але ОСББ визначально має більш сприятливі умови щодо створення та функціонування за рахунок отримання приміщень для розміщення та діяльності та мають право на самофінансування з прибутку підприємств, створених на базі об’єднання.
Проте, розглядаючи той факт, що ОСББ, які почали створюватися з 2004 року охоплюють своєю діяльністю 829 будинків, що складає 4,68% загального багатоповерхового житлового фонду області, можна зробити висновків, що процес створення ОСББ йде дуже повільно. Він стримується через проблеми минулих років: невиконання місцевими бюджетами своїх зобов'язань у частині фінансування житлових субсидій і пільг; заборгованість населення за надані житлово-комунальні послуги, недосконалість існуючої нормативно-правової бази, зокрема, відсутністю відповідальності споживачів за несвоєчасну сплату послуг. Але найбільш важливими залишаються кадрові питання. Наявність підготовлених професійних кадрів не надає гарантію їх чесної та якісної роботи.
Для створення конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг як визначено Програмою економічних реформ на 2010 – 2014 роки шляхом законодавчого визначення обов'язковості створення (ОСББ) з початку 2014 року[ 5, C. 70] треба вже сьогодні створювати центри сприяння й підтримки ОСББ, у т.ч. створювати систему підготовки управителів багатоквартирних будинків не з університетських лав, а через центри зайнятості шляхом підходу до формування груп для навчання та підбору з мешканців будинку, кварталу менеджерів та економістів, що знаходяться без роботи.
 
Література:
1.Закон України Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки//Верховна Рада України; Закон, Програма вiд 24.06.2004 № 1869-IV/ Урядовий кур'єр вiд 17.08.2004 - № 154
2.Звіт про створення ОСББ у Луганській області// Головне управління житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації
3.Закон України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку // Верховна Рада України; Закон вiд 29.11.2001 № 2866-III / Урядовий кур'єр вiд 30.01.2002 - № 19 http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?page=1&nreg=2866-14
4.Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» // Верховна Рада України; Закон вiд 28.12.1994 № 334/94-ВР / Голос України вiд 14.02.1995
5.Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава. Програма економічних реформ на 2010 – 2014 роки // Комітет з економічних реформ при Президентові України [Електроний ресурс] Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/

Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (13.12.2012)
Просмотров: 7 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
0  
1 Basalay   (14.12.2012 10:26)
ОСББ не есть выходом из ситуации ужасного состояния ЖКХ - государство просто перекинуло свою бездарность в управлении домами на плечи людей. Уже от ОСББ, в домах где изначально все начиналось гладко, начинают отказываться от такой схемы управления т.к. не хватает активных людей - молодым семьям это не нужно. Так что, считаю, ОСББ станет промежуточным результатом общего реформирования, старые ЖЭКи вернут, и хорошо, если измененные в законодательном и фактическом план.

Имя *:
Email:
Код *: