Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Воскресенье, 23.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Социологические науки

Социальные структуры и социальные отношения

Роль гаджетів у сучасному суспільстві

Автор: Скоробогатько Д.О., студент, ДВНЗ «Криворізький національний університет»

 

Складно уявити собі сучасну людину без персонального пристрою –  мобільного телефону, планшету або ноутбуку. Абсолютно всі, незалежно від статі, віку або соціального статусу, користуються сучасними персональними пристроями. Вони стали невід’ємною частиною  повсякденного життя. Усі ці гаджети були створені для задоволення людських потреб у різних сферах. Вони дають змогу отримувати доступ до великої кількості інформації у будь-який час, у будь-якому місці. Але чим ми жертвуємо в обмін на цю можливість, що втрачаємо в гонитві за століттям інформаційних технологій? Заперечувати явні плюси гаджетів безглуздо, але й недооцінювати негативні наслідки використання цифрових пристроїв не варто. Спробуємо детально розглянути плюси і мінуси прогресу цифрового століття.

Одним із важливих засобів спілкування людей в інформаційному суспільстві є мобільний телефон. Він дійсно забезпечує  можливість зв’язку з рідними або друзями, які не мають змоги відвідати вас особисто. Також телефон полегшує вирішення поточних ділових питань, наприклад, назначити зустріч, вести переговори без особистого контакту. Але, коли комунікативний зв'язок людини обмежується використанням мобільних пристроїв, це набуває хворобливий вигляд і нічого спільного з нормальним спілкуванням не має.

Крім того, сучасні телефони не стільки виконують переговорну функцію, скільки перетворилися на персональні комп’ютери з доступом до «Всесвітнього павутиння», що можна покласти до кишені. Мобільний телефон – компактна станція для створення, перегляду, використання різних медіа-даних, таких як зображення, аудіо- та відеозаписи, документи. Безсумнівно, це дуже важлива функціональна здатність гаджетів, що дозволяє документувати інформацію, і це є особливо актуальним як для представників творчих професій, так і ділових людей [1].

Сучасні технології відкрили нові перспективи для економії часу у різних напрямках  –  у напрямку роботи, спілкування, дистанційного навчання, інтернет-покупок та швидкого отримання інформації з будь-якого хвилюючого питання. Зараз, якщо людина захотіла вивчити, наприклад, англійську, їй не обов'язково шукати викладача або ходити на курси, вона може зробити це все електронним чином: існує безліч навчальних сайтів та відеороликів.

У Мережі зосереджена найбільша кількість корисної інформації –  практично все людське знання. Але замість цього добра половина інтернет-користувачів воліє дивитися на смішних котиків, записи з відео-реєстраторів тощо. Усе це лише для того, щоб розважити себе. Розвага – саме для цього ми і використовуємо всі наші планшети, смартфони та ноутбуки. Бажання бути в курсі останніх новин Мережі робить людей залежними від своїх пристроїв [3].

Британські вчені з університетського коледжу Лондона стверджують, що одним з наслідків цифрової революції може стати зміна способу мислення людей. Молоде покоління здатне одночасно вирішувати кілька завдань, «перелітаючи з одного сайту на інший». Але більшість молоді не здатна виконувати лінійні завдання, оскільки увага розсіюється. Нездатність концентруватися на конкретному предметі надовго, непосидючість, поверхневе мислення становить проблему для вирішення більш важливих питань у подальшому дорослому житті [5].

То яку ж роль відіграють гаджети в деградації людського розуму? Мозок людини, як хороший меч, вимагає постійної заточки. Тут точильним бруском є знання, які ми отримуємо в книгах або в Інтернеті. Але сучасна людина більше тяжіє до розваги і використовує гаджети саме для цього. Ось і виходить, що  смартфони, ноутбуки та планшети є посередниками між  розумом людини і інформацією. Між тим, вчені б’ють тривогу. На їхню думку, суспільство перебуває на порозі ери «цифрового слабоумства». Цікаво, що перші жертви цієї хвороби вже виявлені в Південній Кореї. Тут збільшується кількість молодих людей, буквально залежних від своїх гаджетів, без яких вони відчувають себе безпорадно. Соціологи вважають, що постійне збільшення числа тих, хто страждає залежністю від цього гаджета, є гострою соціальною проблемою. І наслідки цієї проблеми можуть бути непередбачувані [5].

Наприклад, влада китайського міста Чунцин організувала спеціальну пішохідну зону для людей, які полюбляють гуляти, утнувшись в смартфон. Дорожній простір розділено за принципом велосипедних доріжок: нанесена розмітка поділяє тротуар на дві частини. Одна з них призначена для пішоходів, що не використовують смартфони в поточний момент. Друга частина тротуару виділена саме для тих людей, хто не може розлучитися зі своїм гаджетом ні на мить. Захопившись поглинанням інформації зі смартфона, люди часто не помічають нічого навколо і можуть нашкодити собі або оточуючим. Це свідчить про те, що використання гаджетів докорінно впливає на наше життя як на рівні конкретної людини, так і на розвиток суспільства в цілому [4].

Ще одною з головних проблем мобільних пристроїв є заміна особистісного контакту на віртуальний. Багатьом людям простіше розмовляти з екраном монітора ніж з живою людиною. Відсутність необхідності зорового контакту (міміки, жестів, інтонації та безпосередньо погляду в очі) створює ілюзію захищеності. Нині  зростає кількість людей, що зовсім відмовляються від будь-яких соціальних контактів. Люди просто не виходять зі своїх помешкань. Тож пристрої, що створені єднати людей, допомагати знаходити однодумців та налагоджувати соціальні контакти насправді стають перешкодою у справжньому, живому спілкуванні, і це не можна ігнорувати. Життя зі смартфоном у руці загрожує  реальним взаєминам [2; 3].

Мобільні пристрої, які  практично ніколи не вимикаються, викликають не просто моральні розлади, а й конкретні психічні захворювання. До недавнього часу складно було собі уявити такі хвороби, як панічний страх залишитися без мобільного, або депресія через відсутність контактів у соціальних мережах, або Інтернет-залежність, що витісняє особисте життя. Зараз ні в кого не виникає сумнівів в існуванні таких проблем, що різною мірою руйнують людське життя [2].

Що ж принесли в наше життя цифрові пристрої  – додаткові можливості або додаткові проблеми? На нашу думку, однозначної відповіді не існує. Будь-який гаджет може слугувати як джерелом невичерпних можливостей, так і загрозою деградації індивіда. Це залежить безпосередньо від рівня свідомості конкретної людини. Задача суспільства насамперед полягає у створенні правильного ставлення до мобільних пристроїв, у формуванні розуміння призначення і використання за призначенням цих засобів. І коли суспільство  дійде до такого розуміння, усі ці пристрої однозначно можна буде вважати благом, але, нажаль, зараз переважає кількість тих, хто бездумно проводить свій час за монітором у пошуках примітивних задоволень.

 

Джерела:

1. Батенева Т. Существует ли психологическая зависимость от мобильного телефона? / Татьяна Батенева // "Информационный центр "Колыбель". – 2013. [Електронний ресурс]  – Режим доступу: http://www.kolybel-ekb.ru/semya/osnovy-bezopasnosti-semi/medicine/Cushhestvuet-li-psixologicheskaya-za.

2. Бложкин А. Мобильный телефон - зло или необходимость? / Андрей Бложкин // Проза.ру. – 2013. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.proza.ru/2013/03/07/2087.

3. Опасайтесь новой болезни – «цифрового слабоумия» // UDOKTORA.NET [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://udoktora.net/opasaytes-novoy-bolezni-tsifrovogo-slaboumiya/.

4. Ходаковский К. Фото дня: в китайском Чунцине появились особые тротуары для пользователей смартфонов / Константин Ходаковский // 3DNews. – 2014. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.3dnews.ru/901762.

5. Цифрове слабоумство або отупленіе гаджетами // РБК-Україна. – 2013. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.rbc.ua/ukr/digests/tsifrovoe-slaboumie-ili-otuplenie-gadzhetami-11082013145900.

Категория: Социологические науки | Добавил: Administrator (23.04.2015)
Просмотров: 618 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]