Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Психологические науки

Психофизиология

Проблема підготовки ліворукої дитини до школи

Автор: Кареліна Олександра Геннадіївна, практичний психолог комунального дошкільного навчального закладу №190 загального розвитку

 

За даними ряду психологів, лівші відчувають особливі труднощі при адаптації до навчання в школі. За даними деяких авторів, відсоток різного роду лівшів серед дітей з проблемами навчання як мінімум в 2,5 рази перевищує середні цифри у правшів. Звичні проблеми дитини-лівші - стійкі труднощі при запам'ятовуванні напрямку ходу годинникових стрілок, визначенні "ліво", "право", іноді - "вище", "нижче".  У світі лівші прочитати або написати букву або цифру можна  в будь-якому напрямку (як в горизонтальному, так і у вертикальному). Відповідно, це поширюється і на більш складні дії: читати, писати, рахувати, згадувати, інтерпретувати сюжетну картинку можна почати з будь-якої сторони (в тому числі і знизу вгору). При малюванні, наприклад, дитина не в змозі адекватно розподілити простір лежачого перед ним листа паперу: малюнки його наповзають один на одного, хоча навколо досить вільного місця. Справа в тому, що відправною точкою для освоєння цих умінь є зорове сприйняття. Порушення або недостатність розвитку зорово-просторового сприйняття, зорової пам'яті і зорово-моторної координації, нерідко зустрічаються у лівш, ведуть до виникнення наступних труднощів:

  • сприйняття і запам'ятовування складних конфігурацій букв при читанні і відповідно повільний темп;
  • формування зорового образу букв, цифр (порушення співвідношення елементів, дитина плутає схожі по конфігурації літери, цифри, пише зайві елементи або не дописує елементи літер, цифр);
  • виділення і розрізнення геометричних фігур, заміна подібних за формою фігур (коло - овал, квадрат - ромб-прямокутник);
  • копіювання;
  • нестійкий почерк (нерівні штрихи, великі, розтягнуті, різнопохилі літери);
  • дзеркальне написання букв, цифр, графічних елементів;
  • дуже повільний темп письма.

З феноменом дзеркальних рухів напевно знайомі більшість батьків маленьких лівш. У кого-то він проявляється у вигляді дзеркального письма (дитина починає писати з літери, якою закінчується слово, потім пише передостанню і т.д., таким чином, якщо ви докладете дзеркало до написаного слова, то побачите в дзеркальному відображенні традиційним способом написане слово ), але зустрічаються і дзеркальне читання, дзеркальне малювання, дзеркальне сприйняття. Величезні труднощі стоять перед лівшею і при визначенні часу по циферблату. Вони не тільки дзеркально сприймають одну або обидві стрілки, але і роблять метричні помилки - визначають час з різницею в 10-15 хвилин (це відноситься і до годинниковою стрілкою). Зазвичай у більшості лівшів спостерігаються спотворення і затримки в розвитку мови (усної та письмової), читання, рахунку, конструктивних процесів, емоцій. Важливо, що всі ці диспропорції посилюються при некваліфікованому перенавчанні дітей.  Практично всі діти-лівші володіють колосальним, майже містичним довільним контролем над своєю психічною діяльністю. У багатьох випадках вони досягають потрібних результатів обхідним шляхом, знаходячи іноді самі немислимі зовнішні або внутрішні кошти. Причому кожного разу цей процес просто непередбачуваний. Дитина-шульга як би всякий раз винаходить свій спосіб опанування світу правшів. При цьому йому все доводиться "пропускати через голову". А нейропсихології відомо, що мозок людини - дивно досконалий і тонкий інструмент, але й він має в кожному конкретному випадку кінцевим кількістю енергії. Чим більше енергії потрібно на вищі психічні процеси (мислення, мова, рахунок), тим більше ймовірність "обкрадання" базальних структур психіки (емоційних, соматичних та інших). Якраз цей механізм і спостерігається найчастіше у лівш. Якщо будь-яка дитина вимагає до себе уваги в цьому сенсі, то лівша - втричі більше.

Коли дитина вчиться правильно тримати олівець, ручку, вчиться писати, необхідно, щоб вона виконувала ці складні дії ведучою рукою, так як переучування може негативно позначитися на розвитку дитини, ускладнити процес адаптації до школи, привести до серйозних порушень здоров'я. У якому віці потрібно визначати провідну руку? Фахівці вважають, що доцільно робити це в 4-5 років. Починаючи з 16-20 тижнів і до 2 років у дитини відбуваються хвилеподібні зміни рукості. З 2 до 4-5 років руки практично рівноцінні і однаково активні, причому більша частина дій відбувається обома руками. Лише у віці 4-5 років формується стійка перевага однієї з рук. Дії, які дитина виконує однією рукою, рідкісні і прості (за винятком письма та малювання) і складаються головним чином з повторення одного і того ж руху (чищення зубів, їжа ложкою чи виделкою без ножа, розчісування). Велика частина повсякденного рухової активності вимагає участі обох рук, але кожна рука виконує свої дії. Придивіться, наприклад, як дитина розв'язує вузлик, шнурує черевики, складає кубики або збирає конструктор. Спостереження покаже вам, що одна рука (ведуча) здійснює активний рух, а інша утримує предмет. Існує кілька варіантів визначення рукості. Найбільш поширеним є метод кількісної оцінки за допомогою опитувальників, що включають від 5 до 20 питань, відповіді на які відображають перевагу однієї з рук при виконанні повсякденних дій. Цей варіант, як правило, використовується при оцінці рукості у дітей 5-6 років. Однак не кожна дитина може об'єктивно оцінити, якою рукою віна виконує дії легше, впевненіше, краще. Більш ефективно використовувати спеціальні завдання. Найбільш типові тести.

1. "Переплетення пальців рук". Запропонуйте дитині скласти руки в замок. Тест повинен виконуватися швидко, без підготовки. Вважається, що у правшів зверху лягає великий палець правої руки, у лівшів - лівої.

2. "Поза Наполеона" - складання рук на рівні грудей. Прийнято вважати, що у правшів права кисть лежить зверху на лівому передпліччі.

3. "Одночасні дії обох рук" - малювання кола, квадрата, трикутника. Рухи, що виконуються ведучою рукою, можуть бути більш повільними, але більш точними. Лінії фігур, намальовані провідною рукою, - більш чіткі, рівні, менше виражений тремор (тремтіння рук), кути не згладжені, точки з'єднання не розходяться. Деякі дослідники рекомендують виконувати це завдання з закритими очима, тоді є можливість більш чітко виділити порушення форми, пропорцій фігури, яка малюється непровідних рукою.

4. Швидкість рухів і сила ведучої руки більше, ніж непровідної. Для оцінки швидкості можна використовувати число простукуванне вказівним пальцем за 10 секунд або число точок (торкань ручки) площині листа. Завдання виконується тричі, потім розраховується середнє значення.

5. Силу кожної руки необхідно виміряти три рази ручним динамометром і розрахувати середнє значення. Провідною вважається рука, що переверщує за силою непровідну на 2 кг.

Рекомендації для вихователів

Займаючись з дитино, слід пам’ятати: якщо заняття проходять не при денному світлі, то світло повинне падати зліва. Лівші завжди рекомендується ставити настільну лампу праворуч від себе. А якщо ви з дитиною не пишете, а читаєте книгу, то в цьому випадку важливо пам'ятати про одну особливість левшей: вони гірше сприймають те, що розташоване зліва від них. Тому, показуючи книжку з картинками, розташуєте її правіше від дитини.

1. Форма занять може бути різною:  10-20 хвилин залежно від віку, ігрові елементи.

2. Між заняттями потрібна перерва в 5 хвилин.

3. Починати і закінчувати заняття потрібно завданнями, з якими діти справляються легко.

4. Не поспішаєте переходити до наступного виду завдань, поки не виконане попереднє.

10 порад батькам ліворукої дитини

1. Дорослі не повинні ніколи, ні за яких обставин показувати ліворукій дитині негативне ставлення до ліворукості.

2. Намагайтеся дотримуватися єдиної тактики відносин з дитиною. Роздори в сім'ї і неузгодженість вимог батьків до дитини завжди ускладнюють ситуацію.

3. Необхідно навчитися уважно спостерігати за своєю дитиною, бачити і розрізняти його стану, знати причини його прикрощів і радощів, розуміти його проблеми, допомагати йому їх долати.

4. Пам'ятайте, що ліворукість - індивідуальний варіант норми, тому труднощі, що виникають у лівші, зовсім не обов'язково пов'язані з його ліворукістю, такі ж проблеми можуть бути і у праворукої дитини.

5. Не рекомендується "пробувати" навчити дитину працювати правою рукою, тим більше наполягати на цьому. Перенавчання може привести до серйозних порушень здоров'я.

6. Визначити провідну руку доцільно в 4-4,5 року і не міняти її, навіть якщо якість письма та малювання буде не дуже задовольняти Вас.

7. Навчіть ліворуких дитину правильно сидіти за робочим столом, правильно тримати ручку, розташовувати зошит. Пам'ятайте, світло при роботі повинен падати справа.

8. При навчанні письма використовуйте "Прописи для ліворуких дітей". Пам'ятайте, методика безвідривного написання непридатна при навчанні ліворуких дітей.

9. Не змушуйте ліворуких дитину читати, якщо він сам відмовляється, навіть якщо ви впевнені, що він знає всі букви. Складайте букви з їхніх елементів, пишіть букви, грайте з буквами - ця робота полегшить дитині розпізнавання букв і процес навчання читання.

10. Ваша дитина потребує особливої ​​уваги та підходу, але не тому, що вона ліворука, а тому, що кожна дитина унікальна і неповторна.

 

Література:

1. Безруких М.В. Леворукий ребенок в школе и дома. -Екатеринбург, 1998.

2.Дитина-лівша. Діагностика, корекція, підготовка до школи/ упоряд.Л.В.Туріщева.- Х.: Вид.група «Основа», 2010. – 192с.

3. Доброхотова Т. А., Брашна Н. Н. Левши. —М., 1994.

4. Кондаков И.М. Психология. Иллюстрированный словарь, Прайм-Еврознак, С.-Петербург, 2003

5. Плохие привычки хороших детей: учимся понимать своего ребенка / А. И. Баркан. - М. : Дрофа-Плюс, 2003, 2004. - 351 с.

Категория: Психологические науки | Добавил: Administrator (18.04.2014)
Просмотров: 1047 | Комментарии: 3 | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 3
2  
Очень радует то, что современное общество толерантно относится к леворуким детям (в отличие от недавнего прошлого, когда леворуких детей непременно переучивали писать правой рукой). Главное - чтобы родители знали об особенностях своего ребенка и вовремя могли сориентироваться в сложившейся ситуации.

1  
Ради интереса провела предложенные в статье тесты. Оказывается, я тоже левша! Такое может быть, при том, что пишу только правой рукой?
Ничего подобного не слышала от мамы, что меня переучивали. Значит если исходить из тестов, то малышей можно переучить?
Радует отношение к деткам, которые пишут и рисуют левой рукой. Их не считают изгоями и не пытаются переделать, сделать такими, как все, не привязывают левую руку к туловищу и не заставляют писать правой. Все люди разные, в этом преимущество отдельно взятой личности.

3  
Я категорично проти, щоб діток перенавчати, адже це намагання змінити її особистість, характер. Варто розуміти, що дітки, котрі пишуть лівою рукою є. І це нормально. І було б правильно, якби майбутніх вчителів навчали «користуватися» успішно і лівою рукою. З власного досвіду. Я була керівником гуртка в’язання гачком. І у мене була дівчинка шульга. Я показували їй як в’яжуться елементи лівою рукою (досвіду немала). І пишаюсь тим, що змогла навчити дитину, більш того, вона стала кращою в групі)

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]