Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 24.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Политические науки

Политические науки
Розвиток української книги – пріоритетний напрям культурної політики та потреба українського суспільства
 
Автор: Семеновська Тетяна Борисівна, магістр, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»
 
Роль книги в житті кожної людини складно переоцінити, тому що цей соціокультурний феномен містить всі знання людства, які саме людство визначило як варті того, щоб бути викарбуваними й залишитися на віка. Сьогодення, в його науково-технічному стрибку, запропонувало інші способи збереження та трансляції інформації, проте традиційний формат книги, який є, окрім іншого, й ментальною цінністю цивілізації  продовжує виконувати свою роль й високу соціальну місію. Тобто, книга – це і скарб, й водночас звичайна річ нашого повсякдення.
Оскільки складно назвати більш фундаментуючий національну культуру напрям, ніж напрям книготворення – «від автора до читача», то висвітлення цього сегменту культурно-духовного життя суспільства є основним в усвідомленні державної стратегії та культурної політики України. Різні аспекти державного регулювання культурно-духовної сфери суспільства відображено й зафіксовано як напрям розвитку в Законі України. Так, зокрема, законодавча норма щодо книготворення занотована в Законі України «Про видавничу справу» від 5 червня 1997 року.  Це основа діяльності в напрямі видавничої справи, її регулятивний механізм в створенні, розповсюдженні того художнього, інтелектуального продукту, який створює суб’єкт видавничої справи та який функціонує в нашому суспільстві.
Зазначений закон деталізує, уточнює і надає можливість втілити конституційну норму України щодо національно-культурного розвитку громадян нашої держави. Це наріжне питання в аспекті захисту прав представників різних національностей, культура яких є духовним скарбом нашої багатонаціональної  Вітчизни. Реалізація права кожного громадянина не лише вільно розмовляти власною рідною мовою, але й мати можливість надавати освіту дітям, читати перлини світової літератури у перекладі на ту, чи іншу національну мову, тощо. Саме вказаний закон не лише конкретизує дії суб’єктів видавничої справи, але й заохочує їх до відповідних дій.
Проте, слід зазначити, що останні десятиліття  не були визначальними щодо здобутків видавничої справи. Навіть більше того, відбувався значний занепад цієї справи, який пов'язаний із браком бюджетних коштів у фінансуванні вітчизняної книги та загальним падінням ціннісного виміру книги для багатьох категорій населення. Книга припинила своє функціонування як безальтернативне джерело знання й почався період конкурентної боротьби як з іншими формами-способами передачі інформації, так й змагальної боротьби за місце на «книжковому ринку». І перше і друге є безперечним виміром часу, проте ці обставини виявилися не на користь української книги. Тому вже з 2005 року почався процес переосмислення проблеми неперспективності видавничої справи й на рівні вищих структур влади проводилися обговорення цього питання. В результату було зроблено зміни до ст. 27 Закону України «Про видавничу справу», та отримано наступну редакцію: «Збирання та використання адміністративних даних, які характеризують динаміку та тенденції у видавничій справі».  Проте, слід констатувати, що особливої позитивної динаміки останніх років ми не спостерігаємо.
Питання відновлення й збільшення як кількості, так і якості української книги, яка знаходила б свого читача: казка – дитину; підручник – учня, студента; наукова книга – дослідника та художні література для кожного з нас,  - є проблемою, що потребує комплексних рішень та стратегічного підходу з боку різних соціальних інституцій та адміністративних установ. Проте, всі ми усвідомлюємо важливість подібних змін, оскільки становлення морально-етичного, естетичного аспектів людської духовності ментально зрощене й органічно поєднано із інтелектуальним, поліграфічним та читацьким віддзеркаленням української книги.

Электронная библиотека VipBook - http://vipbook.info/
Категория: Политические науки | Добавил: Administrator (05.02.2012)
Просмотров: 756 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]