Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 21.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика воспитания
Оптимізація рухової активності студентської молоді для підтримки і покращення здоров’я
 
Автор: Єфремова Анжеліка Яковлівна, Українська державна академія залізничного транспорту
 
Науково-технічний прогрес  з кожним роком вносить усе більш істотні зміни до умов життя людей. Механізація і автоматизація виробничих процесів, скорочення витрат фізичної праці у побуті і житті практично повністю звільнила людину від фізичних навантажень. Всі ці поліпшення умов життя значною мірою відбиваються на здоров'ї сучасної молоді.
Як відомо, недолік рухів - це початок хвороб, серед яких перше місце займає серцево-судинна патологія: гіпертонія, атеросклероз, ішемія, інфаркти і ін. На сьогоднішній день поразки серця є причиною більш 50 % всіх випадків смерті, значно випереджаючи причину смерті, що стоїть на другому місці, ракові захворювання - 22,9%.
Усе більш актуальною стає проблема потреби у м'язовій діяльності. Найбільш доступним засобом усунення дефіциту рухів є заняття фізичною культурою і спортом. Форма, інтенсивність, об'єм фізичних вправ повинні підбиратися індивідуально, виходячи з особливостей людини, тобто її фізичного розвитку, стану здоров'я, фізичної підготовленості.
Рухова активність є ідеальним, природним способом стимуляції життєвих процесів впродовж всього життя людини. Вона, як природний стимулятор, не має обмежень у своєму вживанні за віком і не дає жодних побічних явищ. Висока рухова активність є одним з показників фізичної підготовленості людини та позитивно впливає на виконання професійних обов`язків.
Відомо, що тривала розумова робота у нерухомому положенні викликає зниження працездатності, проте, звільнити м'язи від зайвої напруги можна за допомогою активних рухів або фізичних вправ.
Для успішної інтелектуальної діяльності сучасним студентам потрібний не лише тренований мозок, але і треноване тіло, м'язи, що допомагають нервовій системі справлятися з розумовими навантаженнями. Стійкість і активність пам'яті, уваги, сприйняття, переробки інформації прямо пропорційні рівню фізичної підготовленості. Отже належним чином організована рухова активність і оптимальні фізичні навантаження до, в процесі і після закінчення розумової праці здатні безпосередньо впливати на збереження і підвищення розумової працездатності.
Важливе значення для занять фізичними вправами має визначення оптимального об'єму рухової активності, при якому досягається найкращий функціональний стан організму і високий рівень працездатності. Відносно малі м'язові зусилля не дають належного ефекту. Максимальні навантаження можуть привести до перевтоми і різкого зниження працездатності. Ефект відновлення спостерігається лише при оптимальних навантаженнях, відповідних рівню фізичної підготовленості конкретної людини.
Для людей, пов'язаних з малорухливою працею, невеликими фізичними навантаженнями, особливий інтерес представляють вправи помірної інтенсивності, але достатньої тривалості, до яких можна віднести біг, ходьбу,  лижі, гімнастику і ін. Подібні вправи є також дієвим засобом психологічного розвантаження та зняття розумової напруги.
Біг є оптимальним засобом розрядки і нейтралізації негативних емоцій, які викликає нервове перенапруження, дозволяє успішно боротися з багатьма  хворобами. Оздоровча ходьба є найбільш доступним початковим етапом самостійних занять фізичними вправами. При ходьбі навантаження на ноги в два рази менше, ніж при бігу. У міру зростання тренованості ходьбу можна змінити на біг.   Ходьба на лижах покращує діяльність всього м'язового апарату, серцево-судинної, дихальної, нервової систем. Рухаючись з невеликою швидкістю, можна долати від 5 до 20 км.  Гімнастика дозволяє цілеспрямовано впливати на певні м'язові групи що потребують навантаження. Вона дозволяє студентам, що ведуть малорухливий спосіб життя, укріпити м'язи спини, створити надійний м'язовий корсет, покращити самопочуття. Загальнорозвиваючі вправи, що проводяться у збільшеному об'ємі, можуть бути самостійними засобами підвищення рухової активності.
Таким чином, рухова активність є неодмінною умовою здоров'я і успішної учбової діяльності студентів. Для єфективної адаптації до умов навчання у ВНЗ та покращення здоров`я необхідна регулярна оптимальна рухова активність. Очевидно, що підвищення рухової активності студентів неможливе без формування у них щирого інтересу до занять фізичною культурою і усвідомленого бажання займатися додатково. Раціонально організовані, динамічні заняття фізичними вправами є важливим чинником залучення студентів до активної рухової діяльності з використанням засобів фізичної культури. До того ж ці заняття сприяють швидкому відновленню працездатності за рахунок чергування розумових і фізичних навантажень.
 
Література:
1.Матвеев Л. П. Теория и методика физической культуры : (общ. основы теории и методики физ. воспитания: теорет.-метод. аспекты спорта и проф.-приклад. форм физ. культуры) : учеб. для ин-тов физ. культуры : доп. Гос. Ком. СССР по физ. культуре и спорту / Матвеев Л. П. – М.: ФиС, – 1991. – 543 с.
2.Рубцова И. В. Оптимальная двигательная активность: учебн. Метод. Пособ. / И. В. Рубцова, Е. В. Кубышкина, Е. В. Алаторцева, Я. В. Готовцева. – Воронеж: ИПЦ ВГУ, 2007. – 23 с.
3.Усатов В. Н. Дополнительные занятия физической культурой как
фактор повышения двигательной активности студентов / В. Н. Усатов,
А. Н. Усатов // Вестник спортивной науки. – 2009. – №1. – С. 45-50.
Категория: Педагогические науки | Добавил: Иван155 (19.03.2014)
Просмотров: 524 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
Для росту широго інтересу до занять фізичною культурою, безумовно, потрібна як матеріальна база,
так і раціонально організовані, динамічні заняття.
Якщо судити за цими критеріями, то (на прикладі початкової школи) – картина сумна. У дітей вже
немає бажання ходити на уроки фізкультури, формується  несерйозне відношення як до таких уроків, так і до свого здоров’я.
Так що систему фізичної підготовки дітей треба змінювати, популяризувати уроки через впровадження інноваційних технологій (зокрема, для прикладу, розробити урок-презентацію із наведенням конкретних прикладів із життя, інтерв’ю відомих спортсменів чи успішних людей) і т.п. Тоді і буде інтерес та формуватиметься культурне відношення до свого здоров'я.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]