Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Среда, 23.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика управления образованием

Консультативний центр в дошкільному закладі

 

Автори:

 

Нагній Алла Володимирівна, завідувач Комунального дошкільного навчального закладу №190 загального розвитку

 

Кареліна Олександра Геннадіївна, практичний психолог Комунального дошкільного навчального закладу №190 загального розвитку

 

Час не стоїть на місці. Змінюється суспільство, змінюються і форми роботи з сім'ями  та дітьми, що відвідують або не відвідують дошкільні заклади. Головною причиною проблем багатьох сімей щодо виховання дітей є недостатня психолого-педагогічна компетентність батьків. Навіть за нинішнього розмаїття різних посібників з питань розвитку і виховання дошкільників розв’язати це питання досить не просто, адже кожна сім'я потребує індивідуального підходу . Надати необхідну допомогу батькам покликані Консультативні центри.

Наш колектив прийняв рішення не відставати від сьогодення  і започаткувати у закладі Консультативний центр. Керуючись Законом України « Про освіту», « Про дошкільну освіту», наказом міністерства освіти і науки, молоді та спорту  України від 30.06. 2011 року № 174 « Про затвердження Примірного положення  про консультативний центр для батьків або осіб, які їх замінюють і дітей, які виховуються в умовах сім'ї» на базі нашого закладу  було створено Консультативний центр, розроблено Положення, план роботи, визначено спеціалістів, що будуть надавати допомогу при роботі з батьками.

У Положенні про Консультативний центр включено такі аспекти:

-   загальні положення;

-   мета створення Консультаційного центру;

-   головні завдання Консультаційного центру;

-   основні форми діяльності Консультаційного центру.

Згідно з Положенням про Консультаційний центр, до основних форм діяльності КЦ віднесено:

-   організація індивідуальних і групових консультацій для батьків або осіб, які їх замінюють;

-   організація заочного консультування через листування, в телефонному режимі, зокрема з питань електронної реєстрації на сайті закладу;

-   проведення бесід під час відвідування сімей, шляхом залучення батьків до співпраці і взаємодії з педагогами у стінах дошкільного закладу.

Консультативний центр  здійснює консультаційну допомогу батькам або особам, які їх замінюють з наступних питань:

-   соціалізація дітей дошкільного віку, які виховуються в умовах сім'ї;

-   вікових, психофізіологічних особливостей дітей;

-   психолого – педагогічної готовності до навчання у школі;

-   профілактика відхилень у фізичному, психічному і соціальному розвитку дітей дошкільного віку, які виховуються в умовах сім'ї;

-   організація ігрової діяльності;

-   організація харчування дітей вдома;

-   створення умов для загартування і оздоровлення дітей;

-   соціальний захист дітей із різних категорій сімей;

-   надання фахової психолого – педагогічної допомоги родинам у вихованні і розвитку дітей;

-   виховання основ безпечної поведінки дітей в різних життєвих ситуаціях, а також культури безпеки у дорослих, відповідального ставлення до життя і здоров'я дітей.

Головні завдання Консультативного центру:

-   тісна співпраця закладу з батьківською громадою, спрямована на підвищення психолого – педагогічної культури родини;

-   надання всебічної допомоги сім'ї у розвитку, вихованні та навчанні дітей, які виховуються в умовах сім'ї, відповідно до їхніх задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб;

-   сприяння соціалізації дітей дошкільного віку, які виховуються в умовах сім'ї;

-   забезпечення взаємодії між дошкільним навчальним закладом, зокрема школою та іншими організаціями соціальної і медичної підтримки дітей і батьків або осіб, які їх замінюють.

У творчу групу для роботи КЦ ввійшли такі працівники та спеціалісти дитячого садочка: завідуюча КДНЗ, методист, громадський інспектор, старша медична сестра, музичний керівник, практичний психолог, вихователь групи раннього віку та декілька вихователів молодших – старших груп.

Завідуюча надає консультації з питань інформування громадян про нормативно-правову роботу закладу, їх права на отримання освіти, про зміни в діючому законодавстві, у сфері освіти, та змін у роботі самого закладу.

Медична сестра консультує з питань формування здорового способу життя, проведення загартовування і організації збалансованого харчування дітей. Та з багатьох інших питань, що відносяться тим чи іншим чином до збереження здоров'я.

Психолог надасть будь – яку консультацію з питань психологічного здоров'я та комфорту дитини.

Музичний керівник проконсультує з питань музичного виховання дітей. Розповість та порадить, як вдома практично організувати досуг всієї родини.

Вихователі можуть надати консультації з організації умов творчого розвитку дошкільників. Розкажуть та покажуть прийоми, що сприяють покращенню розвитку творчих здібностей дитини.

Громадський інспектор консультує з питань соціального захисту дітей, що опинилися в складних життєвих умовах, контролює роботу вихователів з такими сім'ями та надає їм необхідну допомогу, доносить до батьків або осіб, які їх замінюють та до вихователів, зміни у законодавстві, що стосуються соціального захисту дітей.

Консультативний центр покликаний надати психолого-педагогічну допомогу батькам ,які не мають змогу регулярно спілкуватися з педагогами, психологами та іншими фахівцями, що працюють у дошкільному закладі.

Працюючи разом та знаючи, на які проблеми, в першу чергу, треба звертати увагу було розроблено план роботи КЦ.

Як приклад демонструємо план роботи Консультаційного центру для батьків або осіб, які замінюють і дітей, які виховуються в умовах сім'ї при КДНЗ № 190 загального розвитку:

 

Місяць

Тема консультації

Відповідальний

Місце

проведення

Вересень

« Основні напрямки роботи КДНЗ № 190»

« Пріоритети сімейного виховання»

Завідуюча,методист

Вихователі

Методичний кабінет

Жовтень

« Причини виникнення агресії у дітей»

Практичний психолог,медична сестра, вихователі

Методичний кабінет,каб. практичного психолога, групові кімнати

Листопад

« Якщо в дитини поганий апетит»

Медична сестра, вихователі

Методичний кабінет, групові кімнати

Грудень

« Як правильно одягати дитину»

Медична сестра, вихователі

Методичний кабінет,каб. практичного психолога, групові кімнати

Січень

« Зимові дитячі ігри – можливі небезпеки»

Методист, медична сестра, вихователі

Методичний кабінет, групові кімнати

Лютий

« Розвиток мислення дитини 3 – 6 років»

Вихователі, практичний психолог

Групові кімнати

Березень

« Безпека дітей на дорозі»

вихователі

Групові кімнати

Квітень

Підсумки роботи за рік

Відповідальний за роботу КЦ

Методичний кабінет

 

Але під час роботи виявилось, що однієї запланованої консультації на місяць замало. Батьки постійно звертаються  до того чи іншого спеціаліста з різних питань виховання  чи здоровя своїх дітей. І в цій ситуації виникла потреба вести журнал роботи КЦ для батьків або осіб, які їх замінюють. У журналі , крім запланованих загальних консультацій, реєструємо і індивідуальні або групові ( з декількох осіб) звернення до спеціалістів КДНЗ. Журнал оформили таким чином:

 

№ п\п

Питання звернення

Хто звернувся

Дата звернення

Надали

консультацію

 

Чим виявилась корисна така робота? Журнал реєстрації звернень батьків можна використовувати під час складання плану роботи на наступний рік. Проаналізувавши всі звернення за рік, відразу помітно, які питання найбільше хвилюють батьків або осіб, які їх замінюють. І можна скерувати всю роботу КЦ у більш результативне русло.

Індивідуальні або групові звернення не підлягають плану, тому реєструються у журналі роботи КЦ.

Але на цьому робота творчої групи Консультаційного центру не закінчується.  Для того, щоб інформація стала більш доступною, було створено сторінку для батьків на сайті КДНЗ № 190, де в електронній формі висвітлюються питання, які більше всього турбують батьків. Складено перелік освітніх сайтів у комп’ютерній мережі для користування батьками або особами, які їх замінюють, в домашніх умовах самостійно. Для дітей, які хворіють, у закладі створено  відеотеку з навчальних предметів.

Ефективність роботи Консультативного центру, насамперед ,пов'язана, з професіоналізмом його працівників, їхнім щирим бажанням успішно розвиватися, вмінням знайти індивідуальний підхід до батьків та їхніх дітей.

 

Література:

1.Панасюк  Т. «Консультативний центр для батьків або осіб, які їх замінюють, і дітей, які виховуються в умовах сім'ї» \\ Вихователь-методист дошкільного закладу, №9,2011. – с.4.

2.Кирилова З., Глушкова Г. «Організація роботи консультативного пункту в дошкільному закладі» \\ Вихователь-методист дошкільного закладу, №9,2011. – с.9.

Категория: Педагогические науки | Добавил: Administrator (18.04.2014)
Просмотров: 568 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
Творча група Консультаційного центру працює у правильному напрямку, коли намагається імплементувати у свою роботу новітні технології. Зворотній зв'язок та відгуки від батьків, як на мене, надзвичайно важливі для цього напрямку роботи. Та й вони набагато полегшують працю педагогів та батьків. Безперечно, цей напрямок роботи залежить від рівня самовдосконалення кожного працівника закладу, їх професійного рівня  і т.д.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]