Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 21.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика управления образованием
Управління впровадженням здоров´язберігаючих технологій у діяльність загальноосвітнього навчального закладу
 
Автор: Турчин Наталія Леонідівна, студентка, Державного вищого навчального закладу «Університет менеджменту освіти» Національної Академії наук  України
 
Проблема здоров’я людини – одна із найактуальніших проблем сьогодення. В Україні внаслідок несприятливих умов життя збільшується кількість захворювань серед підростаючого покоління, тому збереження здоров’я учнів виходить за межі медичної проблеми і стає соціальною. не є новою думка, що ні краса, ні розум нічого не варті без здоров’я. Перед сучасним загальноосвітнім навчальним закладом постає проблема створення певних умов, що, з одного боку, через впровадження нових інноваційних технологій навчання та виховання, уможливить оптимізацію розвитку життєвих компетентностей, природних нахилів, творчого потенціалу кожної дитини і допоможе стати їй творцем свого життя, а, з іншого боку, – сприятиме формуванню в учнів свідомого ціннісного ставлення до власного здоров’я як першочергової умови формування та реалізації життєвих компетентностей.
Здоров’я (за визначенням ВООЗ) – є стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороби чи фізичних вад (1948 рік). Однак чинна програма предмета «Основи здоров’я» і розроблені відповідно їй шкільні підручники базуються на розгляді здоров’я як феномена, складного і водночас цілісного, що розкривається через не лише стани, а й процеси формування, збереження, зміцнення, споживання, відновлення й передачі фізичної, психічної, соціальної і духовної складових людини, групи людей, спільноти, суспільства загалом [1]. Саме тому у навчально-виховному процесі, крім знаннєвого і діяльнісного, акцент робиться і на ціннісному аспекті формування здоров’язбережувальної компетентності учнів, а здоров’я розглядається не лише як життєвий ресурс, але і як сенс життя.
Так у процесі реалізації вищезазначених положень виникає ще одна проблема, яка полягає у  можливості забезпечення педагогічним колективом таких умов розвитку дитини, які б могли б максимально забезпечити формування  здоров’язберігаючого мислення особистості. Це можливо здійснити шляхом багатовекторної модернізації навчально-виховного процесу.
Для кращої адаптації випускників до реалій  сучасного життя в Криворізькій гімназії №49 з 2003 року діє програма «Шлях до успіху», новизною якого є соціальне стажування старшокласників на шефських підприємствах: Криворізькій теплоцентралі, Криворізьких магістральних електромережах, у міській лікарні №16, у Жовтневому суді та прокуратурі. Результатом цього стажування є усвідомлений вибір професій випускниками, набуття соціальних навичок, життєвих компетенцій.
Вирішальну роль для формування культури здоров’я учнів має превентивне виховання, яке складає цілісну систему оздоровчо-профілактичних заходів. Серед учнівського колективу гімназії за останні роки не зафіксовано жодного правопорушення, оскільки пріоритетами для учнів є здоровий спосіб життя, націленість на успіх і усвідомленість шляхів побудови власної траєкторії життя [4].
До оздоровчо-профілактичної роботи належать рухливі перерви, щоденні прогулянки на свіжому повітрі, загартовування, оздоровчий біг, дихальна гімнастика, лікувальна фізкультура, заняття на тренажерах, проведення «Єдиних годин здоров’я». До послуг учнів кімнати ароматерапії, психологічного розвантаження, медичний та стоматологічний кабінети, «фітобар», тренінговий кабінет, дві спортивні зали, тренажери.
Наукові дослідження підтвердили: наскільки б не підвищувалася ефективність уроків фізичного виховання, відновити нестачу рухливої активності школярів можна лише охопивши їх різноманітними формами спортивно-масової, туристсько-краєзнавчої, оздоровчої роботи. Тому в гімназії працюють секції вільної боротьби, карате, футболу, баскетболу, проводяться різноманітні змагання, спортивні свята, Дні здоров’я, на які запрошуються батьки та працівники шефських підприємств [2, 3].
Злагоджена системна робота педагогічного колективу дала свої результати: розроблена модель Школи культури здоров’я на основі компетентнісного підходу до всіх учасників навчально-виховного процесу сприяла формуванню позитивної мотивації на здоровий спосіб життя в учнів гімназії, підвищенню рівня професійної компетентності педагогічного колективу.
Таким чином, упровадження здоровязберігаючих технологій у діяльність загальноосвітнього навчального закладу є процесом клопітким та довготривалим. Але у процесі цієї діяльності докорінно змінилося уявлення педагогічного колективу щодо шляху розвитку навчально-виховного закладу нового типу: вона має бути підпорядкована розвитку життєвих компетентностей учнів на основі застосування здоров’язберігаючих технологій.
 
Література:
1.Бойченко Т. Валеологія – мистецтво бути здоровим // Здоров’я та фізична культура. – 2005. – №2. – С. 1-4.
2.Бережна, Т. Здоров’язбереження – чиїх рук справа? // Управління освітою. - 2011. - Квіт. (№ 7). – С. 14-17.
3.Ващенко О., Свириденко С. Готовність вчителя до використання здоров’язберігаючих технологій у навчально-виховному процесі // Здоров’я та фізична культура. – 2006. – №8. – С. 1-6.
4.Дюба І. Проектна технологія формування життєвих компетентностей учнів гімназії // Завуч. – 2012. – №19. – С. 19-23.
5.Здоров’язберігаючі проекти в школі / упоряд. Н. А. Черненко. – К. : Шкільний світ, 2011. – 111 с.
6.Л.П. Омельченко Здоров’ятворча педагогіка / Л.П. Омельченко, О.В. Омельченко. – К. : Вид.група «Основа», 2008. - 205 с.
Категория: Педагогические науки | Добавил: Иван155 (17.02.2013)
Просмотров: 497 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
Шановна Наталія Леонідівна! Дуже приємно, що наші наробки стали Вам у нагоді.
З повагою Ірина Миколаївна.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]