Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика профессионального образования
Особливості вибору методів навчання майбутніх офіцерів-прикордонників дисципліни "Статути Збройних Сил України та їх практичне застосування”
 
Автор: Мірошніченко Анатолій Анатолійович, начальник навчального курсу, Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.
 
Вивчення сучасних реалій дозволяє стверджувати, що орієнтиром у розробці методики формування командно-педагогічних якостей майбутнього офіцера-прикордонника виступає формування інтелектуального, грамотного спеціаліста, який здатен творчо здійснювати навчання і виховання підлеглих в організованому ним педагогічному процесі. Тому одним із підходів до реалізації цієї методики є пошук оптимальних форм організації навчальної діяльності та використання найбільш перспективних методів навчання курсантів.
На протязі всього періоду навчання в Національній академії Державної прикордонної служби України курсантами вивчаються Статути Збройних сил України. З І-го по ІІІ-й семестри навчання викладається навчальна дисципліна "Статути Збройних Сил України та їх практичне застосування”. Теоретичною і методичною основою дисципліни є вимоги Конституції України і українського законодавства про захист кордонів України. Вивчення курсантами законодавчої основи статутів, методів роботи командира взводу (роти), керівника підрозділу охорони кордону з підтримки внутрішнього порядку та міцної дисципліни здійснюється в тісному зв’язку з такими навчальними дисциплінами, як теорія держави і права, філософія, виховна робота, кримінальне право, фізичне виховання, вогнева підготовка.
Метою вивчення навчальної дисципліни "Статути Збройних Сил України та їх практичне застосування” є формування у курсантів  правосвідомості і поваги до законів. Ця мета досягається за допомогою використання певних способів практичних та теоретичних дій (методів).
Серед видів навчальних занять розрізняють такі:
– самостійна робота;
– практичні заняття.
Особливістю практичних занять є місце їх проведення, а саме: розташування підрозділу, контрольно-пропускні пункти, реальні об’єкти і спеціально обладнані місця. Водночас, закріплення знань і навичок у виконанні посадових і службових обов’язків здійснюється на всіх заняттях з інших навчальних дисциплін та під час виконання розпорядку дня. Кожен курсант має отримати практичні навички у виконанні обов’язків осіб добового наряду, а під час підготовки і проведення занять має керуватися рекомендаціями комплексного плану виховання командирських і методичних навичок.
Метод навчання – це спосіб взаємозв’язаної діяльності керівників та підлеглих, за допомогою якої досягається формування професійних компетентностей, необхідних для виконання прикордонних обов’язків і оперативно-службових завдань з охорони державного кордону України [1, с. 37]. Методи навчання логічно випливають із закономірностей та принципів навчання і об’єктивно залежать від цілей та завдань підготовки персоналу, рівня розвитку прикордонної справи, інших факторів.
У процесі нашого дослідження було проведено низку бесід з курсантами, викладачами, командирами, результати яких свідчать, що на першому курсі до 86 % курсантів виявляють високий інтерес до навчання та майбутньої професійної діяльності. На другому курсі активність у навчанні у більш ніж 50 % із них знижується. На третьому та четвертому курсах від 25 до 35 % продовжують навчання з високим і достатнім рівнем активності. Це є свідченням того, що за роки навчання у ВВНЗ (а частково ще у середній школі) у майбутніх офіцерів-прикордонників складається певною мірою хибне, одностороннє уявлення про роль командира, про те, як потрібно навчати та виховувати підлеглих [2].
Навчальна діяльність курсантів з вивчення "Статутів Збройних Сил України та їх практичного застосування”, переважно, має груповий характер, тому осмислюється нами як єдине ціле з узгодженням функціонування всіх її елементів. Практика переконує, що не завжди можливості групової діяльності використовуються повною мірою. Основною причиною цього є недостатня обізнаність командирів з особливостями такої діяльності.
Кожен метод навчання складається з безлічі прийомів, органічно взаємопов’язаних між собою. При цьому один і той же прийом може входити до складу різноманітних методів. Але кожен метод є не просто сумою взаємообумовлених та взаємопов’язаних прийомів, а становить їх систему. Методи навчання майбутніх офіцерів-прикордонників складаються і вдосконалюються під впливом розвитку засобів охорони кордону, вирішення завдань, які покладаються на ДПСУ. Водночас, зміст самих Статутів Збройних Сил України являє собою збірник законів (введений в дію 1999 році), що регламентують військову службу в Україні.
Відтак, обираючи методи проведення занять з навчальної дисципліни "Статути Збройних Сил України та їх практичне застосування”, командир підрозділу має враховувати ці та інші фактори.
 
Література:
1. Іщенко Д. В. Педагогічні основи навчально-виховного процесу в Державній прикордонній службі України : навчальний посібник / Д. В. Іщенко, В. В. Райко, Ю. І. Сердюк. – Хмельницький : Видавництво НАДПСУ, 2005. – 146 с.
2. Мірошніченко В. І. Розвиток активності майбутніх офіцерів в процесі підготовки до педагогічної діяльності / В. І. Мірошніченко // Вісник Житомирського педагогічного університету. – Житомир, 2007. – Вип. 31. – С. 47–49.
Категория: Педагогические науки | Добавил: Иван155 (17.02.2013)
Просмотров: 616 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]