Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Суббота, 29.04.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика обучения (из областей знаний)

Проблеми фізичної освіти вищої школи

Автор: Журав Володимир Васильович, асистент кафедри біотехнології та здоров’я людини Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського

 

Фізична освіта є одним з найважливіших чинників, що визначає рівень освіченості суспільства загалом, особливо базовий рівень освіти  інженерів, фахівців в області точних і природничих наук, а також фактором, суттєвим для безпеки країни.

Через загальність теоретичної й практичної значимості фізичних законів можна розглядати фізику як фундамент, на якому будуються всі природничі науки. Фізика - свого роду резервуар, звідки черпаються нові технічні ідеї й нові технології. Положення «фізика сьогодні - це техніка завтра» виправдується повністю, якщо придивитися до успіхів теперішнього часу.

 

Рисунок 1 – Кількість годин на вивчення університетського курсу фізики для однієї з інженерних спеціальностей

 

Результати реформування освіти в останні роки негативно відобразилися на фундаментальній фізичній освіті. Курс фізики, скорочений до рівня знайомства лише із загальними поняттями, практично позбавлений фізичного лабораторного практикуму, не дає навіть мінімально необхідної бази майбутнім інженерам. Для прикладу наводиться кількість годин для однієї з інженерних спеціальностей (рис.1). Скорочення годин фізики здійснюється як загалом, так і особливо за рахунок аудиторних занять. Так, за 2015-2016 навчальний рік, на вивчення цієї дисципліни було виділено аж 20 годин на проведення лабораторних робіт і 16 на проведення практичних.

Результатом проведених у галузі освіти реформ стало різке скорочення числа абітурієнтів, що йдуть на технічні, інженерні спеціальності вузів країни. У майбутньому ця проблема ще підсилиться, тому що фізика виключена із числа обов'язкових предметів у багатьох випускних класах. ЗНО з фізики здають лише по кілька учнів із класу.

У нас девальвувалися цінності, які раніше були природними для будь-якої культурної людини. Інтерес до фізики різко впав. У світогляді молоді переважають містичні, езотеричні, теологічні, ірраціональні знання.

Скорочення числа годин на викладання основ природничих дисциплін у вищій школі призвело до того, що виявилося практично неможливим на базовому рівні належним чином викласти ряд тем навчальних програм курсу фізики.

Проблеми викладання фізики у вищій школі існували завжди. Студентська аудиторія була неоднорідна за рівнем підготовки. Лектору необхідно було знайти золоту середину при відборі навчального матеріалу для викладання.

Рішення перерахованих проблем істотно змінює методику викладання, стиль викладення матеріалу на лекціях, у монографіях і навчальних посібниках, змінюється й рівень вимогливості до оцінки знань студентів. Так, вимоги з фізики доводиться обмежувати освоєнням основних понять, хоча на лекціях ми повинні виводити й пояснювати формули, інакше зникає зміст багатьох законів і явищ.

Загальні висновки й пропозиції, у плані перспектив розвитку фізичної освіти можуть виглядати таким чином:

  1. Повернути фізиці статус базової дисципліни в природничій шкільній освіті з усіма наслідками, що випливають звідси (відповідне число годин, обов’язкове ЗНО і т.д.).
  2. Украй небажаним є скорочення кількості лабораторних робіт і фізичного практикуму.
  3. Використання тестових технологій позитивно працює в основній школі, але не є вичерпною формою контролю в старшій школі.

 

Література:

1.Арнольд В.И. "Нужна ли математика в школе?" - М.: МНЦНМО, 2004.

2. Проблема формирования системы эмпирических знаний учащихся // Проблемы школьной и вузовской педагогики: Сборник статей. Глазов, 1997. С.77-80.

3. Формирование у учащихся эмпирического базиса естественно-научных дисциплин // Наука и школа. 1997. N 6. C.36-40.

Категория: Педагогические науки | Добавил: Administrator (23.06.2016)
Просмотров: 207 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]