Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 21.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика обучения (из областей знаний)

Проблеми соціально-психологічної адаптації студентів-першокурсників

Автори:

Чорна Світлана Анатоліївна, спеціаліст  вищої категорії, викладач-методист;

Кордонська Ірина Василівна, спеціаліст  вищої категорії, викладач-методист;

Бартко Жанна Володимирівна, спеціаліст  першої категорії; Могилів-Подільський технолого-економічний коледж Вінницького НАУ

 

Студентський вік – важливий етап розвитку особистості. У цей період відбувається становлення фахівця, формування його світогляду, ідеалів переконань. К.Д. Ушинський вважав період життя людини від 16 до 22-23 років найбільш вирішальним: “Тут саме завершується період утворення окремих низок уявлень, і якщо не усі вони, то значна частина їх групується в одну мережу, досить широку, щоб надати вирішальну перевагу тому чи іншому уявленню у напрямі думок людини та її характерів”. Б.Г. Ананьєв виділяє цей вік як “центральний період становлення характеру та інтелекту”. [1,4]

Ставши студентом першокурсники здебільшого пізнають піднесення, радість, емоційний підйом, зростає власна самооцінка. Але значна їх частина уже через кілька тижнів починають відчувати певний дискомфорт, основною причиною якого є труднощі адаптації в умовах вищого навчального закладу, це:

 • переживання, пов’язані з виходом зі шкільного колективу;
 • недостатня психологічна підготовка;
 • невміння здійснювати психологічну саморегуляцію поведінки і діяльності, що підсилюється відсутністю звичного повсякденного контролю педагогів і батьків;
 • нові умови діяльності у навчальному закладі;
 • пошук оптимального режиму праці і відпочинку в нових умовах;
 • налагодження побуту і самообслуговування;
 • відсутність навичок самостійної роботи.

Велике коло проблем, з якими стикаються підлітки, пов’язане із

несформованими мотиваційними компонентами навчальної діяльності, їх бажанням відповідати зовнішнім стандартам. Проте, внутрішні протиріччя створюють емоційну напругу, тривожність, формують низьку самооцінку.

Швидкість і глибина адаптації першокурсників до нових умов

знаходяться у прямій залежності від того, наскільки своєчасно і повно вони отримають методичну і практичну допомогу з правильної організації праці, побуту, відпочинку.

Важливе місце в процесі адаптації займає виховна діяльність куратора, яка сприяє перетворенню студентської групи у міцний  колектив, в якому молода людина набуває досвід спілкування і взаємодії, організації спільної роботи.

Діяльність класного наставника  включає чотири сфери відповідальності та базується на загально педагогічних та індивідуальних методиках, спрямованих на розвиток фізично здорової, психологічно адаптованої особистості. [3]

Для розробки куратором ефективної системи заходів з адаптації першокурсників йому необхідно мати відповідну інформацію. Вона допоможе прогнозувати і передбачати можливість виникнення адаптаційних проблем у студентів 1-го курсу. Для отримання вище зазначеної інформації куратор використовує  наступні джерела:

 • ознайомлення з особовою справою студента;
 • проведення анкетувань, тестувань;
 • тренінгові (ігрові) форми роботи з групою (можливо за участю    спеціаліста-психолога);
 • індивідуальне спілкування зі студентом;
 • спілкування з викладачами, батьками студента. Тобто, куратор на

протязі І семестру проводить психолого-педагогічне спостереження з адаптації студентів групи.

Розробка куратором системи заходів з адаптації студентів базується на відповідних напрямках: професійному, соціальному, біологічному, психологічному.

Організаційними формами адаптаційної роботи куратора є:

 • кураторські години;
 • збори студентів  групи;
 • збори студентів, які проживають у гуртожитку;
 • участь студентів у наукових, культурних, спортивних та громадських заходах;
 • організація тематичних вечорів, зустрічей, екскурсій, походів в театри, кінотеатри;
 • співпраця з відділенням психологічного забезпечення у розробці і впровадженні соціально-психологічних засобів формування й корекції адаптивності студентів;
 • індивідуальна робота зі студентами.

Мудрість педагога – вихователя полягає в тому, щоб вихованці не відчули його дріб’язкової опіки і формального нагляду, щоб задум педагога студенти висували і здійснювали як свій власний задум. [5]

Роль, яку відіграє куратор у процесі адаптації є важливою в діяльності навчального закладу, який бере на себе функції не тільки становлення спеціаліста за обраним фахом, а й виховання гармонійної, всебічно розвиненої самодостатньої  особистості .

Студентські роки залишають глибокий слід у свідомості людини. Вони пригадуються потім не тільки цікавими уроками кращих викладачів. У пам'яті спливають захоплюючі екскурсії й походи, вечори, яскраві доповіді й задушевні бесіди із класним керівником, його дружня підтримка у важку хвилину. Тому багато студентів через роки не переривають зв’язок зі своїм наставником. Тільки щирість у стосунках є запорукою успіху виховної роботи.

 

Література:

 1. Ананьев Б.Г. О проблемах современного человекознания. – М.: Наука, 1977. – 380 с.
 2. Бартко Ж.В. Чорна С.А. Сучасні уроки.-Х.:Вид. група “Основа”, 2015.-96 с.
 3. Скрипник В.А. Особливості перебігу та самосприйняття соціально-психологічної  адаптації студентів-першокурсників // «Психологія і суспільство». - №2, 2005. – С. 87-93.
 4. Ушинский К.Д. Соч. – Изд-во АН РСФСР, 1948-1950. – Т.8. – С.441-442.
 5. Адаптація студентів до умов навчання в університеті  [електронний ресурс] — Режим доступу. – URL: http:// 12_100229_1_57466.doc.
Категория: Педагогические науки | Добавил: Administrator (23.11.2015)
Просмотров: 437 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]