Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика обучения (из областей знаний)
Перешкоди на шляху формування культури проектної діяльності та шляхи їх усунення
 
Автор: Григоряк О. В. аспірантка, старший викладач, кафедри технічних дисциплін Бердянський державний педагогічний університет
 
Культура проектної діяльність передбачає розвиток особистості та прояв творчості – діяльності, в процесі якої людина самореалізується, використовуючи особисті можливості для створення чогось нового, унікального.
Метою творчої проектної діяльності є використання власного досвіду, особистого таланту та уяви для вирішення проблем, досягнення цілей і реалізації новітніх ідей. Результатом творчого процесу є новий, унікальний продукт, що дозволяє поліпшити життя творця або навколишнє середовище і дає можливості для формування культури суспільства.
Проте, при здійсненні проектної діяльності виникає ряд перешкод, які гальмують пошук нових ідей, ускладнюють пошук рішень, затримують роботу над проектом. Ці труднощі умовно можна розділити на дві групи: психологічні та організаційні.
Група психологічних труднощів:
Відсутність самоповаги та довіри. Найчастіше виражається в нестачі впевненості в собі, віри у власні сили і здібності та самокритиці. Проте, може бути представлена самовпевненістю та зарозумілістю. Ці фактори заважають розпочати роботу над вирішення проблеми і підвищують ризик нанесення шкоди при реалізації ідей. Для подолання цієї перешкоди потрібно розвивати впевненість у собі.
Страх невизначеності (ригідність). Виражається у відсутності впевненості в правильності власного вибору. Підпорядковуючись логіці, особистість слідує певній послідовності, дотримується перевірених алгоритмів та правил. Це обмежує  особистість у використанні нових засобів, які можуть виявитися більш ефективними і надійними. Для подолання цієї перешкоди потрібно розвивати уяву, гнучкість мислення, дізнаватися про появу нових засобів і застосовувати їх для вирішення проблем і досягнення цілей.
Страх провалу, невдачі. Помилки – це одна з основних перешкод на шляху нових ідей та їх втіленням. Вони є рушійною силою проектної діяльності. Страх провалу та невдач є наслідок браку досвіду і наявністю невизначеності. Подолати цю перешкоду допоможе наполегливість та допомога чи консультування досвідченої людини, експерта, який дасть коректну об’єктивну оцінку результатів діяльності.
Конформізм. Прийняття чужих думок і досвіду без критики і проведення аналізу. Це властивість особистості характеризується сприйняттям усього, що є в навколишньому середовищі, без проведення оцінки. Для подолання цієї перешкоди потрібно розвивати критичне мислення, до всього нового потрібно підходити із запитаннями «навіщо, чому, для чого ...».
Група організаційних труднощів:
Відсутність пріоритетів (неорганізованість). У процесі творчого мислення генерується велика кількість ідей, які потрібно реалізувати. Це ускладнює розуміння, які з них є важливими і потребують більшої уваги, а які менш важливі і їх необхідно відкладати на потім, ставити в чергу. Бажання особистості реалізувати прості, менш корисні ідеї, вказують на невміння визначати важливість ідей – їх пріоритети. Для подолання цієї перешкоди потрібно організувати особисті цілі і справи в єдину надійну систему. Подібна організація дозволяє звільнити пам'ять і свідомість від постійного, повторюваного обмірковування цих справ, яке ускладнює процес генерації нових ідей.
Лінь і слабка воля. Вони також заважають почати творчий процес і подолати психологічну та фізичну інертність. Для їх подолання необхідно тренувати самодисципліну.
Завантаженість свідомості. Після наповнення свідомості всіма можливими знаннями, які зможуть допомогти вирішити проблему, йому необхідно дати відпочити, розслабитися. Але дуже часто це не виконується і свідомість починають використовувати для вирішення інших проблем. Щоб подолати цю перешкоду потрібно усвідомлено робити перерви, щоб прискорити творчий процес.
Надлишок інформації. Обміркування кожного етапу проекту потребує великої кількості часу і в результаті накопичується значний об’єм інформації. Значна кількість інформації важко перетворюється або іноді взагалі не засвоюється. Для подолання цієї перешкоди необхідно навчитися працювати з інформацією, систематизувати її, обирати лише головне.
Нетерплячість. Людина хоче знайти вирішення проблеми негайно. Але для цього потрібен великий обсяг вихідного матеріалу (знань, ідей) і високий рівень розвитку інтелекту. Але коли рішення не знаходиться за короткий проміжок часу, тоді людина просто припиняє займатися цією проблемою і переключається на іншу, більш легку. Для подолання цієї перешкоди потрібно тренувати самодисципліну, а особливо завзятість.
Створення і оцінювання одночасно. Творчість - це генерація нових ідей, це погляд у майбутнє з урахуванням величезної кількості варіантів розвитку подій. А оцінка - це аналіз і сортування ідей на «погані» і «хороші», «корисні» і «непотрібні». Це два абсолютно різних типи мислення, які не можуть використовуватись одночасно. Для подолання цієї перешкоди необхідно розмежовувати час на генерацію ідей та об’єктивне їх оцінювання.
Синдром «Експерта». Велика кількість корисних порад та розкриття секретів успіху націлені на економію часу, передбачення помилок та покращення творчого процесу. Беззастережне їх дотримання не приносить бажаних результатів, а іноді призводить до протилежних результатів. Тому будь-які поради потребують адаптації. Для подолання цієї перешкоди необхідно сконцентруватися на індивідуальності проекту та оптимальних шляхах вирішення конкретної проблеми.
Часткове або повне усунення зазначених перешкод збільшать ефективність та успішність виконання проектів, що в свою чергу покращить процес формування культури проектної діяльності людини. Прискоренню даного процесу сприятиме робота за основними напрямками:
Пізнання. Звичайні підходи, стандартні рішення, загальновизнані концепції, ускладнюють пошук цікавого вирішення проблеми. Джерелом свіжих ідей та оригінальних рішень можуть бути діти. Значну допомогу може надати людина, яка не знайома зі сферою виконання проекту, саме вона може наштовхнути елементарними питаннями на нові ідеї.
Досвід. Він дає знання про те, що приносить користь, що принесе  успіх, що буде корисним. Досвід у певній сфері надає можливість винайти новий продукт, модифікуючи старі.
Мотивація. Творча мотивація є джерелом ідей для багатьох людей. Вона спонукає особистість витрачати значний час на те, щоб знайти кращий спосіб дій, обрати ліпший варіант вирішення проблеми.
Випадковість, помилка і божевілля. Історія відкриттів свідчить про те, що ряд з них народилися на світ завдяки випадковості, або помилково. Випадкові спостереження, помилки, дивні збіги обставин надають можливість висувати провокаційні ідей, які викликають осуд оточуючих.
Звільнення. Звільнення від страхів і самообмежень - важлива частина творчої активності, воно може принести відчутну користь.
Нестандартне мислення. Творчі методи нестандартного мислення можна використовувати цілеспрямовано для зміни сприйняття та генерації нових ідей. Цим методам і прийомам можна навчитися і потім застосовувати при виконанні творчих проектів.
Категория: Педагогические науки | Добавил: Иван155 (21.04.2013)
Просмотров: 433 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]