Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 21.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Теория и методика обучения (из областей знаний)
Використання автентичних відеоматеріалів на заняттях з іноземної мови
 
Авторы:

Рябуха Тетяна Валеріївна, старший викладач, Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького

Гостищева Наталія Олексіївна, асистент, Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького
 
Одна з основних задач навчання іноземної мови в мовному внз – формування і розвиток умінь та навичок говоріння. Але оволодіння цим видом діяльності пов'язане з великими труднощами, зокрема з обмеженою можливістю спілкування з носіями мови. Сучасні технології дозволяють розширити рамки уроку і призводять до необхідності використання нових форм навчання. Однією з таких форм є відео урок [2, с. 31], на якому можна використовувати автентичні мультиплікаційні, художні, документальні та науково-популярні фільми, які вважаються найбільш ефективним і перспективним засобом навчання іноземної мови, завдяки інформативності візуально-слухового ряду, а також динамізму зображення.
Використання відео підтримки на уроці сприяє підвищенню якості знань, так як дозволяє використовувати наступні види комунікативної діяльності: аудіювання, говоріння, читання і письмо (при виконанні вправ). Використання відео виправдано психологічно: саме через органи зору і слуху людина отримує основний обсяг інформації про навколишній світ [4, с. 12].
Крім того, використання відео на заняттях підвищує мотивацію і активність студентів. Використання відео сприяє розвитку різних сторін психічної діяльності студентів, і насамперед, уваги і пам'яті. Відео, завдяки зміні яскравих вражень, дозволяє концентрувати увагу на протязі всього заняття. При цьому увага має мобілізуючий характер, оскільки те, що відбувається на екрані вимагає відповідної реакції. Студенти наочно переконуються в тому, що мову можна використовувати як засіб спілкування [1].
Відео метод відноситься до групи наочних методів. При використанні наочного методу необхідно дотримуватися низки умов:
  застосовуваний відеоматеріал повинен відповідати рівню знань студентів;
  наочність повинна використовуватися в міру і показувати її слід поступово і тільки у відповідний момент заняття;
  перегляд відео повинен бути організований таким чином, щоб студенти могли добре бачити демонстрований матеріал;
  необхідно чітко виділяти головне, істотне;
  детально продумувати пояснення, які даються в ході демонстрації відеоматеріалу;
  відеоматеріал повинен узгоджуватися з навчальним матеріалом, що вивчається, відповідати темі заняття.
Виділяють три основні етапи роботи з відеотекстами: дотекстовый етап (pre-viewing), текстовий етап (while viewing), послетекстовый етап (post-viewing).
На дотекстовом етапі необхідно мотивувати студентів, зняти можливі труднощі сприйняття тексту та підготувати студентів до успішного виконання завдання шляхом питань, які прогнозують зміст тексту.
Переглядом відео можна завершити цикл уроків з певної темі або проблеми. Учні заздалегідь отримують завдання на вивчення конкретного матеріалу, що логічно готує їх до перегляду відео.
Мета другого етапу: активізація мовленнєво-розумової діяльності студентів. На цьому етапі можуть бути використані наступні вправи:
  стоп-кадр (зупинка фільму, питання: «Про що йшла мова?»);
  «мовчазний перегляд» (показ частини фільму без звуку);
  відновити текст (по ходу перегляду заповнити пропуски в тексті, записаному на листку-роздруківці).
На третьому етапі організовується мовленнєва творча діяльність студентів. Студенти один за одним описують кадри з фільму (без звуку) – «Сніжний ком», задають питання за змістом кадрів, описують ті кадри з фільму, де була представлена нова інформація. В якості домашнього завдання може бути запропоновано створити міні проекти, на основі інформації з переглянутих відеофільмів.
Слід зазначити, що використання фрагментів з фільмів в процесі навчання аудіювання має ряд переваг у порівнянні із застосуванням аудіозаписів, оскільки відеоряд доповнює аудіо і містить таку важливу невербальну інформацію, як міміка, артикуляція, жести тощо. Дослідження процесів аудіювання показує, що навіть при дворазовому прослуховуванні тексту без візуальних опор рівень розуміння значно нижче, ніж при одноразовому сприйнятті видеодокумента [3, с. 19].
Пропонована робота з відеофільмами і відеосюжетами дозволяє викладачам не тільки створити комунікативні ситуації, наближені до умов реального спілкування, але й знайомить студентів з прийнятими нормами мовленнєвої взаємодії і особливостями комунікативного поведінки носіїв мови, яка вивчається. Це дає можливість зробити урок більш інформативним, ефективним, пізнавальним і цікавим.
 
Література:
1.Дубинина Т. Г. Использование видео на уроках иностранного языка как средство формирования коммуникативной компетенции учащихся [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://ref.by/refs/29/29117/1.html
2.Мятова М. И. Использование видеофильмов при обучении иностранному языку в средней общеобразовательной школе // Иностранные языки в школе. 2006. № 4. С. 31-32.
3.Новиков М. Ю. DVD как средство обучения аудированию // Иностранные языки в школе. 2007. № 1. С. 18-20.
4.Смирнов И. Я. Развитие устной речи учащихся на основе аутентичного художественного фильма // Иностранные языки в школе. 2006. № 6. С. 11-14.
Категория: Педагогические науки | Добавил: ivan_babenko (12.11.2012)
Просмотров: 496 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
Просмотр видеофильмов на языке, который изучается, имеет значительный положительный эффект для овладения языком. Такие занятия повышают мотивацию учащихся, способствуют развитию внимания и облегчают понимание устной речи. Статья значительно выиграла бы, если бы автор указала конкретные названия фильмов, которые можно использовать на занятиях.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]