Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Социальная педагогика

Роль волонтерської діяльності у становленні особистості майбутнього соціального педагога

 

Автор: Головецька Марія Василівна, магістр Педагогічного інституту, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника

 

Система соціального захисту в Україні у сучасних умовах постійно потребує до себе уваги з боку держави та суспільства. Зміни в Україні у останні роки призвели до сильного погіршення умов життя населення, тому потреба у ефективній роботі системи соціального захисту постає перед нами як ніколи. Але ефективна робота установ соціального захисту неможлива без висококваліфікованих працівників які досконало володіють усіма необхідними професійними навичками та вміннями. Одним з таких напрямків соціальної допомоги є участь добровольців у здійсненні цілого ряду соціальних послуг для тих, хто їх потребує. Іншими словами – волонтерська робота.

Мета статті: розкрити роль волонтерської діяльності у становленні особистості майбутнього соціального педагога.

Як свідчить багаторічний досвід використання праці волонтерів, це ефективний спосіб вирішувати складні проблеми окремої людини, суспільства і навколишнього середовища, які часто виникають на ґрунті недостатньої турботи про суспільне благо. Волонтерство приносить у соціальну сферу нові, як правило, творчі та сміливі ідеї щодо вирішення найгостріших і найскладніших проблем. Тому саме завдяки йому безвихідні, на перший погляд, ситуації знаходять своє розв’язання.

Волонтерська діяльність – добровільна, безкорислива, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами та волонтерськими організаціями шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтерська діяльність є формою благодійництва. Волонтерська діяльність ґрунтується на принципах законності, гуманності, рівності, добровільності, безоплатності, безкорисливості, неприбутковості [1].

А.Й. Капська, О.Г. Карпенко, Н.М. Комарова писали, що у студентів – волонтерів дещо специфічні мотиви добровільної соціальної роботи: насамперед їх цікавлять професійні проблеми. Вони можуть бути як формальними – одержання заліку, проходження практики, так і реальними – набуття фахових знань з майбутньої спеціальності, напрацювання навичок спілкування з клієнтами. Певною мірою студенти-волонтери займаються проблемою міжособистісної комунікації [3, 68].

Для них більш важливим є спілкування з професіоналами з обраної спеціальності, знайомство з новими методиками і технологіями, все, що може їм допомогти у подальшому стати висококваліфікованими фахівцями і працевлаштуватись за нових соціальних умов. Студентів – волонтерів цікавлять насамперед ті види соціальної роботи, які безпосередньо пов’язані з майбутньою професією. Вони віддають перевагу індивідуальній роботі або роботі у невеликих групах.

Навчання студентів у школі волонтерів слід розглядати в контексті загального процесу, який розгортається на трьох взаємопов’язаних рівнях: перший – усвідомлення молоддю власних проблем, бажання і здатність приймати рішення стосовно власного життя й особиста відповідальність за ці рішення і дії; другий – участь молоді у вирішенні проблем інших, можливість і готовність надати таку допомогу; третій – можливість молоді брати участь у прийнятті рішень на державному рівні, рішень, які стосуються всіх громадян України, які можуть вплинути на певні процеси всієї країни.

Саме фахівець може об’єктивно вказати на недоліки у знаннях, якщо такі є, не викликаючи при цьому образи. Ідеальний варіант, коли волонтери – студенти починають працювати разом із фахівцями, а потім поступово переходять до самостійної роботи. Вони мають усвідомити, що соціальна система зацікавлена у ньому лише за умови набуття ним професіоналізму [3, 74].

Образ волонтера – це передусім добра, милосердна людина, яка володіє неабиякими комунікативними навичками і приваблює до себе людей, розуміє проблеми оточуючих та співчуває їм, має бажання безкорисливо допомогти у вирішенні проблем інших людей. Крім того, волонтер характеризується порядністю, терпінням, відвертістю у стосунках з клієнтами.

Поступово, у результаті набутих знань, отриманого практичного досвіду, у майбутнього соціального працівника з’являється компетентність і відповідальність, які особливо необхідні при прийнятті рішень. Лише через особисту активну участь студенти спроможні набути знань, розвивати уміння і навички, сформувати потреби і досягти самоствердження.

Роль волонтерської діяльності є справді важливою, адже вона виступає школою професійного становлення особистості майбутнього соціального педагога, дає можливість реалізувати отримані знання і вміння як в індивідуальній роботі з клієнтами, так і у проведенні тренінгів у дитячих оздоровчих закладах, у освітніх закладах, у проведенні ігрових програм під час вуличних акцій тощо.

 

Література:

 

1.Закон України від 05.07.2012. № 25 – «Про волонтерську діяльність».

2.Капська А.Й., Карпенко О. Г., Комарова Н.М. Підготовка волонтерів до соціальної роботи: навч.-метод. посіб. / А.Й. Капська. – К.: 2005. – 320с.

3.Щорс В.В. Волонтерський рух в Україні / В.В. Щорс // Психологічна газета. – 2009. – №24. – С. 15 – 18.

4.Щорс В.В. Волонтерська діяльність – провідна форма гуманістичного виховання старшокласників / В.В. Щорс // Практична психологія та соціальна робота. – 2013. – №9. – С.34 – 47.

Категория: Педагогические науки | Добавил: Administrator (22.03.2014)
Просмотров: 978 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
Як на мене, то така «Школа волонтерів» потрібна у кожному місті. І в її роботу включати учнів
ще змалку (не лише студентів), тобто скоординувати навчальні програми так, щоби практичні заняття/практику учні проходили там, де це буде просто НЕОБХІДНО. І всім буде добре: потребуючі отримають необхідне, а учні – ДОСВІД неоціненний.
Тема волонтерства зараз набуває популярності у суспільстві.
Думаю, тут доречним має бути переймання досвіду у зарубіжних країн: у них є чого реально повчитися!

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]