Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Вторник, 25.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Педагогические науки

Аналіз окремих зарубіжних методик навчання умінь з особистої безпеки

Автор: Сич Р.В., Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького

 

Рівень умінь з особистої безпеки, що існує в суспільстві загалом та серед військовослужбовців зокрема, є таким самим загальним надбанням як рівень демократії, освіти, культури. Він не може бути підвищений водночас із введенням тієї чи іншої постанови Уряду України чи окремого відомства, тому що залежить від багатьох факторів: історичного минулого народу; його менталітету; рівня розвитку економіки; рівня знань та добробуту людини; індивідуальних особливостей людини; психології поведінки людей в екстремальних та стресових ситуаціях. Національні інтереси України зобов’язують вирішувати проблеми безпеки персоналу Державної прикордонної служби на професійній основі [1–2]. Тому метою нашого дослідження є формування умінь з особистої безпеки під час виконання професійних обов’язків.

До структури умінь з особистої безпеки відносяться уміння застосування зброї. Статистика застосування зброї правоохоронцями різних країн показує, що при вогневому контакті мають місце наступні особливості: стрільба на випередження, без ретельного прицілювання, в обмежений час; стрільба в умовах обмеженої видимості; стрільба в русі; стрільба на коротких дистанціях; швидкісна стрільба по одній і декільком рухомим цілям.

Сьогоднішнім вимогам можуть відповідати окремі зарубіжні методики вогневої підготовки правоохоронних органів. Для навчання стрільбі з кожного виду зброї застосовуються різні методики, в яких є багато спільного. Основне навчання стрільбі здійснюється з пістолетів (револьверів). Зброя у тих хто навчається (курсантів), – особиста, тобто знаходиться на постійному носінні. Велика кількість пострілів. В середньому 900–1000 за 9–10 місяців навчання. Є методики навчання з використовуванням до 700 пострілів за три дні. Незначний час на навчання точній і повільній стрільбі. Обов’язкове навчання швидкому витяганню зброї і відкриттю вогню. Використання різних мішеней: які з’являються, рухаються, різних розмірів і форм, мішеней на пізнання (злочинець-заручник). Короткі дистанції стрільби: З м, 5 м, 7 м, 10 м; рідше: 15м, 20м; ще рідше: 30–35м. Використання під час стрільбі укриттів, наближених до реальних: дах і капот автомобіля, парапети, дверні і віконні отвори і тощо. Навчання стрільбі “навскидку” на дистанції 1–3 метри, у тому числі в темний час доби. Останнім часом досить часто застосовуються патрони з фарбувальними безпечними кулями.

У США у теперішній час немає єдиної методики навчання стрільбі з пістолета. Розглядаються два основних методичних підходи. Суть першого зводиться до того, що стрільба "навскидку" є більш природньою. На користь цієї методики висуваються такі аргументи: правоохоронцям все частіше доводиться застосовувати зброю на поразку зблизька, в умовах обмеженої освітленості або відсутності світла, коли на стрільця впливають такі чинники, як раптовість, психічна напруга, засліплюючи спалахи проблискових маячків, зустрічний вогонь противника, відволікаючі шуми тощо. У багатьох випадках бій в світлий час доби на близькій відстані закінчується менш ніж за 3 секунди, перш, ніж співробітник встигає зробити прицільний постріл. Прихильники другої методики, виступаючі за пріоритет прицілювання, спростовують аргументи на користь стрільби “навскидку”. На їх думку, постулат про те, що неможливо витягнути особисту зброю з кобури і зробити прицільний постріл за 3 секунди або менше, є невірним. Звичайним порядком цивільних людей навчають саме прицільній стрільбі по мішені, що рухається, коли на виробництво одного пострілу затрачується менше 3 секунд. Ця методика обґрунтовується також тим що, хто стріляє, той несе відповідальність за те, куди потраплять кулі. Відтак, безприцільну стрільбу можна використовувати тільки на дуже близькій відстані (на відстані витягнутої руки). Твердження про те, що володіння стрільбою “навскидку” потрібне для того, щоб вести вогонь на поразку в умовах обмеженої освітленості або відсутності світла і в обмежений час, спростовується твердженням: “Якщо темнота заважає роздивитися ціль, тут вже ніщо не допоможе, оскільки стріляти по непізнаній цілі заборонено у будь-якому випадку”. Час реакції на надзвичайну ситуацію залишається незмінним незалежно від того який спосіб стрільби ви вибрали. “Безприцільна” стрільба не дає результату по цілі, що рухається, також при стрільбі в русі або коли злочинець використовує заручника як щит.

Відомо, що часто доводиться дізнаватися про перестрілки, в яких було зроблено 10–20 пострілів, і жодна із сторін не зуміла потрапити в ціль. Це пояснюється дією всього декількох чинників: м’язового перенапруження, “безприцільною” стрільбою, недостатнім освітлення тощо. Тому, на нашу думку, варто більше уваги звернути саме на другу з описаних методик. До того ж в європейських країнах, в основному, застосовується методика, близька до другої з тих, що розглядалися вище. Тут курсанти навчальних закладів правоохоронних структур також мають пістолети на постійному носінні і вчаться стріляти саме з них. Вони мають право додатково тренуватися з своїх пістолетів в тирах спортивних клубів за власні кошти.

Вивчення досвіду роботи правоохоронців зарубіжних країн щодо формування умінь з їх особистої безпеки, аналіз відповідних навчальних програм та рекомендацій дають можливість визначити умови ефективного формування умінь з особистої безпеки майбутніх офіцерів-прикордонників в процесі вивчення професійно-орієнтованих дисциплін.

 

Література:

1. Особиста безпека працівника державної податкової служби України: навчальний посібник // За заг. Редакцією О.Л.Копіленка. – К.: “МП Леся”, 2005. – 568с.

2. Зведений аналіз “Про позитивні випадки ефективного (або неефективного) застосування зброї, спецзасобів під час несення служби особовим складом ДПСУ в 2008–2010 роках”.

Категория: Педагогические науки | Добавил: Administrator (22.10.2014)
Просмотров: 512 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 2
2  
США территориально находится слишком далеко, чтобы пограничникам Украины драть на вооружение их методы работы. Обратите внимание на соседей, вдруг их опыт окажется более ценным.

1  
На мою думку, розкриваючи саме таке питання, необхідно вказувати зарубіжні джерела, якими ви користувалися при аналізі методик навчань умінь з особистої безпеки. Як же ви тоді цей аналіз проводили? На основі лише наших джерел? Є над чим ще попрацювати. Також зверніть увагу на пунктуаційні помилки у роботі.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]