Дошкольная педагогика - Педагогические науки - Сортировка материалов по секциям - Конференции - Академия наук
Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Суббота, 04.02.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Дошкольная педагогика

Особливості організації дитячого туризму у ДНЗ

Автори:

Кушнір Світлана Петрівна, к.п.н., доц., Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди;

Сухорада Надія Віталіївна, вихователь, Державний заклад "Дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) № 69 ГУМВС України в Харківській області"

 

Одне із основних завдань, визначених Законом України «Про дошкільну освіту» [1] є збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини. Серед засобів фізичного виховання дошкільників окремо виділяють найпростіший туризм. Організація туристичної діяльності дітей охоплює одразу три компоненти: оздоровчий, виховний і пізнавальний, тобто передбачає гармонійний розвиток особистості.

Туризм на сьогоднішній день привертає увагу дослідників та практиків і набуває все більшого поширення як нетрадиційна форма відпочинку та оздоровлення підростаючого покоління, відіграє важливу роль у формуванні життєвого досвіду та усвідомлення переваги здорового способу життя.

Питання організації та проведення дитячого туризму у ДНЗ з метою зміцнення та покращення фізичного здоров’я дітей досліджувалося науковцями: Т. Андрющенко, Н.Бочаровою, Н. Денисенко, Т. Зав’яловою, Л.Лохвицькою, М. Руновою та ін. У роботах дослідників підкреслюється особливе значення використання та проведення прогулянок і туристичних походів з дітьми в оточуюче природне середовище для зміцнення здоров’я та задоволення фізіологічної потреби дитячого організму в русі.

У системі заходів, що спрямовані на зміцнення здоров'я і вдосконалення рухової сфери дошкільників, важливе місце належить простому туризму, одним з видів якого є пішохідні переходи за межі дитячої установи. Вони сприяють зміцненню здоров'я, фізичному розвитку дітей, вихованню естетичних відчуттів, вдосконаленню рухових навичок і фізичних якостей. Прогулянки та екскурсії за межі дошкільної установи формують у дітей вміння орієнтуватися на місцевості, вдосконалюють вже сформовані уміння і навички поведінки в незвичних умовах. Головна відмінність звичайних прогулянок та екскурсій від прогулянок-походів і туристських прогулянок полягає в цілеспрямованому розвитку фізичних якостей і ОРС, в насиченій руховій активності дітей: близько 80 % часу повинні складати циклічні рухи – ходьба, біг, подолання незначних перепон на шляху з використанням різних видів ходьби для максимального навантаження різних видів м’язів. Головною метою всіх доступних для дошкільників форм туризму є оздоровлення дітей.

Туристичний похід з дітьми дошкільного віку має свою специфіку і потребує великої уваги з боку дорослих. Організацію та проведення дитячих походів умовно можна поділити на три етапи: підготовча робота, власне туристичний похід та завершальна робота.

Підготовка до туристичних походів здійснюється під час занять з фізичної культури на свіжому повітрі. Основним завданням такої діяльності є ознайомлення з правилами безпечної поведінки в природному середовищі, ознайомлення дітей з елементами туристичного спорядження та методами його використання, правилами надання першої допомоги при травмах, фізичного загартування дитячого організму шляхом подолання перешкод під час походів, орієнтування на місцевості тощо.

Цікавими та корисними для дошкільнят є спортивно-туристичні походи, які проводять залучаючи батьків, використовуючи туристичне спорядження. Під час переходу до місця стоянки дітям можна давати певні завдання, які потребують виконання основних рухів: різних видів ходьби й бігу, стрибків, лазіння, вправ з рівноваги тощо. На кінцевому пункті влаштовують короткий відпочинок з ігровими забавами та сюрпризами, а потім організовують активну рухову діяльність з використанням природних перешкод, ігор-естафет, різноманітних змагань сімейних команд з бадмінтону, футболу тощо.

Отже, основна мета дитячого туризму в умовах дошкільного закладу – оздоровлення малят, запобігання гіподинамії, оптимізація рухового режиму, вдосконалення рухових навичок та вмінь.

Експериментальна робота, що проводилася на базі ХНПУ імені Г.С.Сковороди зі студентами 4 курсу заочного відділення за спеціальністю «Дошкільна освіта», більшість з яких працюють вихователями у ДНЗ, дозволила виявити наступні особливості сформованості показників готовності студентів до організації дитячого туризму у ДНЗ: всі (98%) студенти обізнані з поняттям «найпростіший туризм» і знають, що туристичні походи за межі ДНЗ повинні плануватися 1 раз на тиждень; 75% студентів не розуміють різниці між туристичним походом, екскурсією і цільовою прогулянкою до пішохідного переходу, світлофору; 85% студентів «вперше чують» про необхідність туристичного спорядження та ознайомлення дітей зі способами його використання та особливостями туризму; 75% не обізнані з методикою навчання дітей орієнтуватися на місцевості. Отримані дані свідчать про те, що, незважаючи на існуючу у програмах навчання і виховання дошкільників вимогу проводити піші переходи (дитячий туризм), значна кількість вихователів організовує цю діяльність не розуміючи самої сутності цього процесу, методики його проведення, або підмінюючи дитячий туризм іншими видами і формами діяльності. Виходячи з цього, на наш погляд, важливим є розроблення ефективної системи роботи з вихователями, студентами з метою подолання виявлених недоліків.

 

Література:

  1. Закон України „Про дошкільну освіту” Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2628-14.
Категория: Педагогические науки | Добавил: Administrator (01.07.2015)
Просмотров: 650 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]