Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Воскресенье, 23.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Педагогические науки

Дошкольная педагогика
Сенсорно – перцептивна сфера дошкільника в процесі організації і проведення екологічної стежки відчуттів і почуттів
 
Автор: Кириченко Анжеліка Сергіївна, студентка Прилуцького гуманітарно-педагогічного коледжу ім. І.Я. Франка
 
Сенсорний розвиток дошкільників, з одного боку, є фундаментом загального розумового розвитку дитини, з іншого, має самостійне значення, оскільки повноцінне сприймання необхідне і для успішного навчання дитини у дитячому садку, у школі, і для багатьох видів праці.
Зі сприймання предметів і явищ оточуючого світу починається пізнання. Всі інші форми пізнання – запам’ятовування, мислення, уява – будуються на основі образів сприймання,і є результатом їх переробки. Тому нормальний розумовий розвиток неможливий без опори на повноцінне сприймання.
Сенсорне виховання – це система педагогічних впливів, спрямованих на формування способів чуттєвого пізнання та вдосконалення відчуттів та сприймань.
Важко переоцінити значення розвитку сенсорно-перцептивної сфери дошкільника. Вивченням проблеми сенсорного розвитку та сенсорного виховання займалися багато видатних вітчизняних та зарубіжних педагогів і психологів.
Сенсорне виховання має дуже важливе значення для всебічного розвитку дитини. Зокрема  О.П Усова відзначала, що 9/10 всього розумового багажу дітей дошкільного віку складають результати діяльності органів чуття. Видатні педагоги – Ф. Фребель, М. Монтессорі, О. Декролі, К. Ушинський, Є. Тихеєва, С. Русова відзначали розвиток сенсорики  як одну з основних сторін дошкільного виховання.
Ж. Ж. Русо (1712 – 1778) відмічав, що виховання має навчити дитину «дивитись, слухати і дотикатись, і не тільки дивитися та слухати уважно, а й до усього доторкатися, прислухатися, затримувати у руці.»
Засновник дитячого садка Ф. Фребель(1782 – 1852) виходив з необхідності використовувати різноманітні ігри для розвитку органів чуття дітей, ознайомлення їх із природою, життям людей, підготовки до школи.  Дитина, на його думку, наділена, крім основних інстинктів, інстинктом пізнавальним, дослідницьким, який є основою навчальної діяльності.
Обстоюючи принцип наочності в розумовому вихованні, К. Ушинський (1824 – 1871) наголошував на необхідності того, щоб предмет безпосередньо відображався у душі дитини, її відчуття у цьому процесі перетворювалися на поняття, а з понять складалася втілена в слові думка.
Метою даної статті є розкриття системи роботи на екологічній стежці з метою розвитку відчуттів і почуттів.
Стежка забезпечує можливість ознайомлення дітей з навколишнім світом на основі безпосереднього контакту, залучення їх до особливих видів практичної діяльності. Відчуваючи аромат трав, прохолоду води і сухість піску, діти вчаться прислухатися до співу птахів і шарудіння тварин, краще пізнають себе та вчаться бути відповідальними за власні вчинки .
Рекомендуємо орієнтовні зупинки екологічної стежини «Чарівні королівства»:
Зупинка 1. Королівство Дотику.
2. Королівство Зору.
3. Королівство Слуху.
4. Королівство Смаку.
5. Королівство Нюху.
Метою зупинки «Королівство Дотику» є закріплення і поглиблення уявлень дітей про відчуття і почуття. На даній зупинці була проведена така система роботи, як дидактична гра «Здогадайся, що у ящику»; гра «Екологічна етика»; психогімнастика «Чарівна сила дерев»; рухлива гра «Лови – тікай. На дотик впізнавай».
Метою зупинки є закріплення знань дітей про органи відчуття – очі, про їх особливості і призначення. Під час зупинки проводились: психогімнастика «Метелики», де діти закривають свої оченята і уявляють себе метеликами; дидактична гра «Скоріше поспішай»; рухлива гра «Де заховалася краплинка?».
Метою зупинки «Королівство Слуху» є закріплення знань дітей про органи відчуття – вуха, про їх особливості і призначення. Діяльність на даній зупинці передбачає проведення психогімнастики «Пір’ячко», де діти уявляють себе легенькими пір’їнками ; дидактичній грі «Казкова мелодія»; рухлива гра «Чув дзвін – біжи туди, звідки лине він».
Метою четвертої зупинки є закріплення знань дітей про орган відчуття – язик, про його особливості і призначення. Система роботи на даній стежці здійснювалась за допомогою дидактичної гри «Я скуштую і відчую»; рухлива гра «Їстівне – неїстівне»; гра – медитація «Я – вишенька».
Метою зупинки «Королівство Нюху» є закріплення знань дітей про орган відчуття – ніс, про його особливості і призначення. Види роботи під час проведення даної стежки полягали у дидактичній грі «Світ запахів»; грі – медитації «Мята».
Отже екологічна стежка відчуттів і почуттів є перспективною навчальною територією де діти дошкільного віку виступають в ролі пропагандистів, трудівників, де формуються їх цивільні якості, активна життєва позиція розвитку відчуттів і почуттів чи сенсорно – перцептивної сфери завдяки поєднанню різних форм роботи.
 
Література:
1.Дитина. Програма виховання і навчання дітей від 3 до 7 років. – К., Богдана, 2003р.
2.Дошкільна педагогічна психологія / за ред. Д. Ф. Ніколенка – К.: «Вища школа», 1987.
3.Дуткевич Т. В. Дошкільна психологія (курс лекцій і практикум): Навчальний посібник. – Кам’янець-Подільський, ПП Буйницький О.А, 2006. – 320 с.
Категория: Педагогические науки | Добавил: Иван155 (25.04.2013)
Просмотров: 611 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
Уважаемая АнжеликаСергеевна!

Актуальностьвыбранной Вами темы не вызывает сомнений. Однако представляется целесообразным
уделить внимание и рассмотрению формирования комфортной сенсорной среды путём
использования возможностей цвета, звука, запаха. Тенденция создания сенсорного
пространства находит своё развитие для формирования коррекционно-развивающей
среды в системе образования; создания атмосферы, благоприятной для обучения
(например, в различных цветовых средах человеку«думается» по-разному: цветовое воздействие может либо препятствовать, либо
способствовать решению задачи). Возможность физиологического и
психоэмоционального воздействия цвета, звука и запаха позволяет разработать
технику формирования благоприятной сенсорной организации, как для дошкольников,
так и для образовательной среды.С уважениемЕ.Папченко

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]