Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Уголовный процесс и криминалистика; судебная экспертиза; оперативно-розыскная деятельность

Кримінально-правова оцінка потуранню вчиненню злочину

Автор: Веселовська Т.С., ГУМВС України у Львівській області

 

Термін «потурання» означає - не перешкоджати кому-небудь робити щось протизаконне варте осуду, не протидіяти чому-небудь; не звертати уваги, не зважати [1]. Законодавче визначення поняття «потурання злочину» відсутнє. Саме цієї категорії, також немає в сучасному кримінальному законодавстві.

Потурання злочину - це наскільки суспільно небезпечна байдужість, яка загрожує в даний час безпеці суспільства, і його обґрунтовано в ряді випадків відносять до злочинної діяльності [5, c. 169]; є окремим різновидом причетності до злочину, в тому числі потурання, що вчиняється службовою особою - представником правоохоронного органу.

В теорії кримінального прала розрізняють потурання її широкому і в вузькому розумінні. У широкому розумінні, потурання визнається бездіяльність будь-якої особи, яка не припиняє правопорушення, створює умови для його вчинення. Вузькому розумінні, потурання означає тільки бездіяльність спеціально - зобов'язаної особи, яка полягає у невиконанні обов'язку щодо припинення злочину [4, c.20]. Розглядаючи дане визначення потрібно зазначити його недосконалість, оскільки, загальний суб'єкт потурання взагалі випадає.

Заздалегідь не обіцяне потурання вчиненню злочину – це винна, пасивна поведінка (бездіяльність) суб’єкта злочину, яка не обіцяла до початку або під час вчинення злочину і полягає у невиконанні ним свого обов’язку запобігти вчиненню злочину або припинити його вчинення, за наявності можливості вчинити такі дії [2, c. 359]. Потурання - виражається в тому, що особа не запобігає вчиненню злочину. [3, c. 210].

Можна виділити дві групи критеріїв, покладених в основу поділу потурання злочину на види, до: 1) першої групи критеріїв віднесені елементи складу попереднього злочину; 2) другу групу утворюють ознака похідного злочину при потуранні.

Аналізуючи ознаки потурання, необхідно самостійно розгляду поняття службового потурання, тобто вчиненого службовою особою правоохоронного органу. Службове потурання злочину розглядається як спеціальний вид службового зловживання, що посягає на діяльність державного апарату в сфері попередження і розкриття злочинів. У зв’язку з цим обґрунтується необхідність закріплення в главі 18 Особливої частини КК України «Злочини проти правосуддя» спеціальної кримінально-правової норми, що передбачає відповідальність за такий злочин. Наприклад, працівник міліції, знаючи про злочин, що готується, його не припиняє, хоча зобов’язаний був це зробити, а тому злочин вчиняється.

При цьому рекомендується не поширювати дію цієї норми на випадки невиконання обов'язку припинення злочину службовою особою правоохоронного органу при здійсненні оперативно-розшукової діяльності відповідно до закону [4, c. 15-26].

Коли аналізувати законодавче закріплення норм потурання, щодо відповідальності суб'єкта потурання, то варто зазначити, що норми, які закріплені в ст. 135 КК України «Залишення в небезпеці» є занадто лояльною до тих осіб, які його вчиняють, не говорячи вже про норми ст.136 КК України «Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для житті стані». Суб'єктом ст.135 КК України є спеціальний, ним може бути лише дві категорії осіб, а саме ті, які: 1) первісно зобов'язані були піклуватися про потерпілого і мали можливість надати йому допомогу; 2) самі поставили потерпілого в небезпечний для життя стан; - караються обмеженням волі на строк до 2-х років, або позбавлення волі на той самий строк (ч.1 ст.135 КК). В ст.136 КК України зафіксовано обов'язок подання невідкладної допомоги особам, які перебувають у загрозливому для життя та здоров'я стані, закон загалом покладає на всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства ненадання такої допомоги, - карається штрафом, або громадськими роботами, або арештом до 6 місяців (ч.1 ст.136 КК), ненадання допомоги, якщо воно спричинило смерть потерпілого, - карається обмеженням волі від трьох до п'яти років, або позбавленням полі від двох до п'яти років(ч. 3 ст.136 КК). Суб'єктом цього злочину є будь-які осудні і такі, що досягли 16-річного віку, особи, крім спеціальних суб'єктів, відповідальність яких регулюється спеціальними нормами закріпленими в ст.ст.139, 284, 364, 420 КК України.

Отже, із закону випливає, що наявність заздалегідь даної обіцянки чи її відсутність дає можливість дати різну юридичну оцінку потуранню: якщо ця дія (бездіяльність) була заздалегідь обіцяні - це пособництво злочину, якщо таку обіцянку було дано postfactum, тобто після закінчення злочину, відповідальність у випадках, прямо передбачених КК, настає за самостійний злочин.

 

Література:

  1. Словник української мови в 11 томах (1970—1980). [Електронний документ]. - Режим доступу:http://sum.in.ua/s/prykhovuvaty.
  2. Грищук В.К. Кримінальне право України: Загальна частина: Навч. посіб. для студентів юрид. фак. вищ. навч. закладів - К.: Видавничий Дім „Ін-Юре”, 2006. - 568 c.
  3. Дудченко О.С., Полум'ях В.В. Кримінальне право України. Загальна частина: Навч.-методичний посібник / Ніжинський державний університет ім.. М.Гоголя. - Ніжин. - 2005. - 210 с.
  4. Лемешко О.М. Кримінально-правова оцінка потурання вчиненню злочину: автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. - Харків. - 2001. - 77 с.
  5. Смушак О.М. Кримінальна відповідальність за потурання: історія і сучасність //Політика в сфері боротьби зі злочинністю: актуальні проблеми сьогодення. - 2011. - №25-26/02. - 167-170 с.
Категория: Юридичесике науки | Добавил: Administrator (21.03.2014)
Просмотров: 397 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
Я думаю, що більшість громадян взагалі може і не здогадується, що потурання злочину є злочином. Часто в суспільстві можна натикнутися на байдужість оточуючих, коли хтось потрапляє у небезпеку. Особливо це стосується ситуацій, коли злочинець починає бити, погрожувати чи знущатися над жертвою. Люди бояться заступатися, щоб самим не стати в ролі жертви. Цікаво, чи є порушують вони в такому випадку закон, тобто виконують потурання злочину?

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]