Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Среда, 23.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Конституционное право
Забезпечення гласності по виборчій компанії
 
Автор: Крутько Анастасія Леонідівна, студентка, Національний університет «Юридична академія України» ім. Я. Мудрого
 
Основою всіх демократичних змін в країні є воля народу, яка реалізується в першу чергу через вибори. Виборчий шлях формування вищих органів державної влади, регулярне проведення вільних та чесних виборів – один з найбільш яскравих показників демократизму в країні і слугує головним критерієм його легітимності.
Відповідно до Конституції  28 жовтня 2012 року відбудуться вибори  народних депутатів України. Тому на сьогоднішній день актуальним є питання, як саме проходить виборча компанія та чи всі принципи дотримуються при її здійсненні, зокрема – гласність.
Під «виборчою компанією» необхідно розуміти скоординовані публічні зусилля з метою мобілізації підтримки кандидата виборцями і забезпечення його перемоги у день виборів. Незамінним елементом виборчої компанії виступає передвиборча агітація, саме від того як вона проведена, значно мірою залежать результати виборів. Передвиборна агітація являє собою діяльність, здійснювану в період виборчої компанії, яка має за мету спонукати виборців до голосування за або проти  кандидата. Сучасна політична агітація відрізняється різноманітним вибором усних, письмових, теле- , аудіовізованихзасобів, за допомогою яких здійснюється, можливо і несвідомий, вплив на свідомість людини.  Але, основною метою передвиборної агітації залишається забезпечення певного гарантованого мінімуму, що дозволяє політичним силам та кандидатам донести до виборців власні програмні положення, свої переваги та недоліки конкурентів.
Засоби масової інформації є важливим, а іноді  і єдиним шляхом спілкування  політичного суб`єкта та громадянина підчас виборчої компанії. Так відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України » ,ЗМІ гарантується  безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з виборами,і в свою чергу зобов’язанні об’єктивно висвітлювати хід підготовки і проведення виборів. Так відповідно до даного Закону фінансування підготовки і проведення виборів здійснюється за рахунок: 1) коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення виборів депутатів; 2) коштів виборчих фондів політичних партій та блоків , кандидатів у депутати яких зареєстровано Центральною виборчою комісією. Політичні партії і політичні діячі виступають у засобах масової інформації і на зустрічах з виборцями. За кошти державного бюджету кандидатові надається можливість опубліковувати інформаційні стенди, однакові за розміром і тиражем, що й стенди його конкурентів. Також надається однаковий ефірний час і газетна площа в державних ЗМІ для виступів. Але необхідно зазначити, що ці можливості не стосуються використання недержавних ЗМІ. Тобто, забезпечення гласності здійснюється за допомогою телебачення, радіо, газет, листівок, Інтернету,- які несуть величезну кількість політичної інформації.
Практика проведення виборчих перегонів показує, що можливості різних кандидатів, партій, пов’язані з володінням різними фінансовими, інформаційними ресурсами, далеко не однакові, що створює сприятливі умови для широкого застосування агітаційно-пропагандистських кампаній маніпулювання. Для подолання даної проблеми необхідна діяльність незалежних ЗМІ, які б зуміли встановити певну рівновагу.
Необхідно вирізняти два види поширення інформації у виборчому процесі, а саме: інформування виборців та передвиборча агітація.
Так інформування виборців здійснюється такими суб’єктами виборчого процесу як виборчі комісії, органи місцевого самоврядування. Ціль інформування виборців полягає у забезпеченні доведення до громадян достовірних відомостей про вибори, а саме: про день, час і порядок голосування, про хід виборчої компанії.Так існує «Вісник» Центральної виборчої комісії, який відображає повсякденну роботу ЦВК і в якому можна знайти всю необхідну Вам інформацію. Відповідно до Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує гласність при  виборчій компанії, а також дотримання передбачених Конституцією України та Законами принципів і засад виборчих процесів.
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону «Про звернення громадян» громадяни мають право отримати інформацію від Центральної виборчої комісії, або безпосередньо від бажаючого стати депутатом, про розміри виборчих фондів партій і кандидатів, або іншої суспільно необхідної інформації.
Отже, з наведеного вище можна зробити висновок, що ЗМІ відіграють важливу роль у забезпеченні гласності при проведені виборчої компанії. ЗМІ не тільки забезпечують необхідною інформацією, а й виступають дзеркалом, що відображає громадську думку щодо передвиборчої кампанії взагалі і до окремого політика зокрема.
Категория: Юридичесике науки | Добавил: ivan_babenko (09.10.2012)
Просмотров: 527 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 1
1  
Ну вот гласность то в нашей стране есть, а выбора по сути дела никакого. И самое интересное, что такие огромные деньги идут на предвыборную компании и рекламу. Но делать нужно не только перед тем, как народ будет выбирать, а в течении срока действия твоих полномочий. Приехало много разных наблюдателей из разных стран, но что они могу сделать? Только написать отчет о том, что у нас все хорошо. Но так ли это на самом деле никто не будет разбираться.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]