Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 21.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Хозяйственное право, хозяйственно-процессуальное право
,
Місце категорії права власності в міжнародному публічному праві
 
Автор: Зіновкін Олександр Олександрович, доктор філософії в галузі права, професор МКА, Міжрегіональна академія управління персоналом, м. Київ
 
Право власності є однією з найважливіших соціальних цінностей, і міжнародне публічне право завжди виступало засобом захисту цього права в міждержавних відносинах. Проте тривалий час головним суб’єктом права власності міжнародне публічне право розглядало виключно держави. Згодом перелік міжнародних публічно-правових суб’єктів права власності розширювався разом з розширенням кола суб’єктів міжнародного права, що принципово не змінювало змісту публічно-правового захисту цього права. Наприклад, захист державної власності в міжнародно-правових відносинах спирається на імунітети держави від іноземної юрисдикції. Тривалий час такий імунітет визнавався майже абсолютним, і лише в останній час відбуваються зміни у законодавствах, частково обмежуючі цей імунітет.
В основі імунітету держави лежить принцип суверенної рівності. У феодальні часи, коли держава була невіддільна від монарха, а власність держави та власність суверена збігалася, імунітет держави також збігався з імунітетом суверена. Причому імунітет суверена передував імунітету держави.
Проте юридичні аспекти імунітету держав вельми далекі від поняття права на вільне володіння своїм майном (або права власності) як права людини. В основі імунітету держави лежить державний суверенітет, що відразу політизує цей імунітет, виводить його з сфери правового регулювання або забезпечує нерівноправний режим державної власності з іншими формами власності. Тому публічно-правовий захист державної власності у міжнародно-правових відносинах є специфічною, самостійною сферою міжнародно-правових та національно-правових відносин. Останнім часом можна констатувати певне наближення правового статусу іноземної державної власності до правового статуту інших форм власності, спостерігати, що державна власність перестає користуватися імунітетами у внутрішніх правовідносинах. Але принципова різниця у правовому статусі іноземної державної та інших форм власності залишається. Відповідно вчення про державну власність, що знайшло відображення в теорії імунітету держави та широко притаманне міжнародному публічному праву, не можна ставити на один рівень з вченням про право на вільне володіння своїм майном як правом людини. Останнє має цивільно-правове походження, проте як право громадянське, проголошене публічно-правовим міжнародним договором та таким, що спирається на міжнародний публічно-правовий захист, є правом публічним.
Право на вільне володіння своїм майном спирається на міжнародний публічно-правовий судовий захист в Європейському суді з прав людини. У загальному міжнародному публічному праві такі механізми відсутні. Вони відомі лише міжнародному приватному праву і в цих механізмах відбувається захист права власності лише юридичних осіб — суб’єктів господарювання.
Проте принципова відмінність цих механізмів судового захисту полягає в тому, що при розгляді справ у міжнародному цивільному судочинстві сторонами виступають сторони спору, що погоджуються на юрисдикцію відповідного суду. Міжнародний публічно-правовий судовий захист в Європейському суді з прав людини пов’язаний з перевіркою Судом виконання державою-учасницею Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод зобов’язань за публічно-правовим міжнародним договором. Тому однією із сторін обов’язково буде держава, під юрисдикцією якої мали місце оскаржувані правовідносини. У разі визнання держави винною, вона і буде нести відповідальність, проте її межі не обов’язково будуть збігатися з цивільно-правовими санкціями за законодавством даної держави.
Категория: Юридичесике науки | Добавил: Иван155 (17.01.2013)
Просмотров: 534 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]