Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Гражданское право и гражданский процесс; семейное право; международное публичное право

Основні аспекти та шляхи вдосконалення  реєстрації  кредитних договорів із нерезидентами

Автор: Лещенко Павло Олександрович, студент VI курсу юридичного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна

 

Ключові слова: кредитний договір, кредитування нерезидентів, нормативно-правове регулювання, реєстрація.

 

Постійний розвиток грошово-кредитних відносин між резидентами та нерезидентами потребує якісного вдосконалення нормативно-правового забезпечення, яке, безумовно, повинно відповідати кон’юнктурі ринку та бути продуктивним відгуком на виклик мінливих умов ринкових відносин.

Вагому роль у ринкових відносинах  займає кредитування, як неодмінний елемент перерозподілу на наповнення економіки новими фінансовими потоками. Чим якісніше буде реалізовано механізм правового регулювання кредитування із нерезидентами, тим привабливіше буде становище для розвитку міждержавних фінансово-економічних відносин.

Процедура реєстрації кредитних договорів із нерезидентами регламентовано Положенням НБУ [1].

При першій реєстрації кредитного договору із нерезидентом процедура розпочинається із подачі пакету документів до обслуговуючого відділеня місцевого банку. Необхідно подати або в паперовій або електронній формі: повідомлення про кредитний договір; сам договір; також подається  копія платіжного документа про сплату коштів  за  надання  Національним  банком  послуг  з  реєстрації  договору. У обслуговуючого відділення є 4 дні для перевірки комплекту документів та надання їх для подальшої реєстрації Національним банком.

Після реєстрації кредитного договору обслуговуючий банк згідно із п. 3.8 Положення [1] повинен регулярно звітувати перед Національним банком про стан рахунків та операції, що на них проведені. Дана процедура є  щомісячною. Якщо обслуговуючий банк не звітує перед Національним банком протягом 3 звітних періодів – це є  причиною анулювання ліцензії на право вести діяльність із нерезидентом. Звіти подаються згідно із Постановою Національного банку № 124 [2].

Важливим недоліком даної процедури звітування перед Національним банком є те, що можливість надавати документи є тільки у паперовому вигляді, що спричиняє додаткове навантаження, та зменшує швидкість обробки даних документів уповноваженими особами Національного банку.

На даному етапі важливим кроком  для збільшення швидкості процедури обробки поданої звітної інформації стане повне її переведення в електронну форму. Це дасть змогу:

  1. збільшити швидкість обробки поданих звітів обслуговуючих банків;
  2. зменшити навантаження на співробітників Національного банку, що займаються цією процедурою.

Реалізація даних аспектів на практиці, шляхом запозичення досвіду Європейського Союзу, надасть можливість підвищити ефективність процедури залучення іноземних інвестицій та вдалої майбутньої співпраці із нерезидентами.

Неодмінним кроком у розвитку грошово-кредитних відносин буде створення єдиної уніфікованої системи банківської звітності, яка буде базуватись на принципах прозорості, оперативності та консолідованості.

Запровадження такої системи допоможе спростити виконання  не тільки таких формальних процедур як реєстрація кредитних договорів із нерезидентами, але й на системному рівні збільшити імплементацію міжнародного законодавства у сфері банківських послуг.

Необхідно зазначити, що для  подальшого розвитку не тільки грошово-кредитних відносин, а й банківської сфери в цілому необхідно проводити роботу на вдосконалення системи національного законодавства та приведення її до міжнародних норм.

 

Література:

1. Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам: Затв. пост. Правління Національного банку України від 17 червня 2004 р. № 270

2. Про затвердження Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України [...] Національний банк; Постанова, Форма від 19.03.2003 № 124

Категория: Юридичесике науки | Добавил: Administrator (21.07.2015)
Просмотров: 416 | Рейтинг: 4.8/6
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]