Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Гражданское право и гражданский процесс; семейное право; международное публичное право
Солідарна відповідальність в інститутах спільної поруки та перепоруки

Автор: Трут Дмитро Володимирович, ад’юнкт кафедри цивільного права і процесу Національної академії внутрішніх справ
 
Бувають випадки, коли за боржника спільно поручаються декілька осіб (спільна порука), в такому випадку застосовується положення ч. 3 ст. 554 ЦК України, відповідно до якого особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки [1].
Слід звернути увагу, що поручителі повинні дати поруку саме спільно, щоб відповідати як солідарні боржники. Не вважаються спільними поручителями особи, які хоч і поручились за одного і того ж боржника перед кредитором, але зробили це порізно і незалежно одне від одного, оформивши правовідносини окремими договорами поруки. Такий висновок відображений і у судовій практиці.
Відтак, відповідно до Ухвали Верховного Суду України від 09 червня 2010 року: «Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 3 ст. 554 ЦК України). Виходячи з аналізу зазначеної правової норми поручителі, які спільно поручились, відповідають перед кредитором солідарно. У разі укладення декількох договорів поруки на виконання одного й того самого зобов’язання ч. 3 ст. 554 ЦК України не застосовується. У такому випадку кредитор має право пред’явити вимогу до кожного з поручителів на підставі окремого  договору, відповідно до яких кожен із поручителів відповідає перед кредитором разом із боржником як солідарні боржники»[2].
Щодо наслідків виконання зобов’язання спільними поручителями, то відповідно до ч. 3 ст. 556 ЦК України до кожного з кількох поручителів, які виконали зобов'язання, забезпечене порукою, переходять права кредитора у розмірі частини обов'язку, що виконана ним. Іншими словами, якщо один поручитель сплатив 30% боргу від загальної суми, а інший 70%, то перший поручитель стає кредитором для основного боржника у розмірі 30% боргу від попередньої загальної суми, а інший – у розмірі 70%, тобто буде мати місце часткове активне зобов’язання.
Від спільної поруки слід відрізняти перепоруку, коли порукою забезпечується зобов’язання поручителя, а не боржника. Даний випадок принципово не відрізняється від класичної моделі поруки за тієї відмінністю, що в даному різновиді правовідносин основний поручитель буде виступати в якості основного боржника і у випадку саме невиконання зобов’язання останнім - відповідати солідарно буде перепоручитель. В такому випадку основний боржник і перепоручитель не можуть бути визнаними солідарними боржниками.
В літературі можна зустріти думку, що при перепоруці поручитель за поручителя відповідає в субсидіарному порядку [3, с. 128].Але таке твердження не відповідає дійсності, так як законом субсидіарність такого зобов’язання не передбачена, а також порядок виконання та його наслідки не відповідають ознакам субсидіарного зобов’язання.
 
Література:
1.Цивільний кодекс України: від 16 січня 2003 р. // Офіційний вісник України. - 2003 р. - № 11. - Ст. 7.
2.Ухвала Верховного Суду України від 09 червня 2010 року - http://reyestr.court.gov.ua/Review/9981831
3.Гражданское право: В 4 т. Том 1: Общая часть: Учебник 3-е издание, переработанное и дополненное / под ред. Е.А. Суханова. - М.: ВолтерсКлувер, 2008. – 720 с.
Категория: Юридичесике науки | Добавил: Administrator (17.10.2012)
Просмотров: 658 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 1
1  
В принципе тут все уже разложено по полочкам, вот только одного я тут не увидел. А вдруг человек меняем место жительства или едет за границу и там случился какой-то случай. Как быть, тогда отвечают другие или первый поручитель. Вот тут как-то было не понятно, может что-то я недопонял, но этот момент меня заинтересовал.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]