Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Административное право и процесс; финансовое право; информационное право

Перспективи розвитку фінансового контролю в митній справі

Автор: Добрянська Ольга Олександрівна, аспірантка, Міжрегіональна академія управління персоналом

 

В сучасних умовах державний фінансовий контроль не може зводитися лише до перевірки дотримання законності та виявлення порушень фінансової дисципліни. В зв'язку з цим, теоретичні та практичні аспекти його організації вимагають подальшого вивчення, у тому числі, в предметній області його окремих напрямків, які характеризуються специфічним вмістом та особливими методами здійснення.

Митні органи України є важливою ланкою в системі державного фінансового контролю, реалізовуючи функції адміністрування податкових та неподаткових доходів бюджету, валютного контролю. Найважливіше завдання забезпечення ефективної діяльності митних органів по мобілізації доходів до бюджету вимагає застосування нових методів контрольно-економічної роботи, до яких можна віднести: розширення аналітичних прийомів, впровадження системи управління ризиками, активізацію митного пост фінансового контролю та аудиту після митного оформлення товарів. Вказані заходи передбачені Концепцією модернізації діяльності митної служби України як перспективні напрямки, та будуть сприяти результативності контрольних заходів, що проводяться митними органами, та зміцненню дисципліни відносно дотримання податкового та митного законодавства учасниками зовнішньоекономічної діяльності.

Фінансовому контролю за надходженнями митних платежів притаманні певні особливості та самостійність. Сфера його застосування відносно вузька: якщо об'єктом державного фінансового контролю є грошові відносини, що виникають при формуванні та використанні фінансових ресурсів на всіх рівнях матеріального виробництва та нематеріальної сфери, в різних ланках фінансової системи, то об'єктом контролю за надходженням митних платежів є комплекс податкових і неподаткових відносин, їх економічна та правова основа. При цьому специфіка митної справи породжує різноманіття інтеграційних зв'язків і вимагає розвиненої інформаційно-комунікативної інфраструктури для забезпечення максимально повного та своєчасного надходження доходів до бюджету.

Розвиток фінансового контролю, який здійснюється митною службою спирається як на наявні організаційні резерви, так і на нові, сучасні форми організації та забезпечення фінансового контролю. До них можна віднести роботу на основі митного постаудиту, автоматизованої системи аналізу та управління ризиками, впровадження електронного декларування та єдиної автоматизованої інформаційної системи, яка необхідна при здійсненні контролю зовнішньоторговельної діяльності. Актуальним напрямком розвитку фінансового контролю є вдосконалення митного адміністрування в цілому, та як одним із найперспективніших - адміністративно-правових засад митного пост-аудиту.

Збільшення тенденцій розвитку зовнішньоекономічної діяльності вимагають від митних органів необхідності появи нових підходів до адміністрування. Це, в першу чергу, прискорення і спрощення здійснення митних операцій на кордоні. Саме тому актуальним є розвиток контрольних дій митних органів відносно товарів, які вже знаходяться в обігу на території України.

Вступ України до Світової Організації Торгівлі (СОТ), перехід до єдиного економічного простору вимагають від митних органів України модернізації системи митного адміністрування, яка повинна сприяти реалізації інтересів держави у сфері зовнішньої торгівлі.

В нових підходах до митного адміністрування, відмічена необхідність скорочення термінів митного контролю при декларуванні і випуску товарів, які можна досягти шляхом зміщення акцентів митного контролю на етап "після випуску товарів».

Тому особливо важливо прийняти заходи по підвищенню ефективності системи митного контролю після випуску товарів, які повинні з одного боку, сприяти спрощенню і прискоренню здійснення митних операцій при митному декларуванні і випуску товарів, а з іншого боку, сприяти забезпеченню повноти стягування митних зборів, податків і інших платежів, стягування яких покладені на митні органи, а також мінімізувати ризики, пов'язані з порушенням митного законодавства України.

Досвід роботи в різних країнах світу дає можливість упровадити систему аналізу та управління ризиковими ситуаціями на основі результатів аналізу діяльності компаній-імпортерів [1], що вимагає від митниці посилення митного контролю на етапі " фундаментального контролю" [2] зі скороченням обсягу митних процедур у момент перетинання товарами кордону й під час митного оформлення. Таким шляхом може бути реалізований концептуальний підхід, що приведе до посиленого контролю тільки за діяльністю потенційних порушників митних правил, на відміну від існуючого підходу, коли митниця фактично здійснює тотальний контроль.

 

Література:

  1. Баширов І.Х. Управління митними ризиками / І.Х. Баширов, Т.П. Писаренко. — К. : Митний брокер. — 2010. — № 8 (159). — С. 77-81
  2. Письмаченко Л.М. Напрямки вдосконалення системи контролю й аудиту в митній службі та її роль у забезпеченні економічної безпеки України / Л.М. Письмаченко // Мат. конф. "Митна політика України у контексті європейського

 

Категория: Юридичесике науки | Добавил: Administrator (26.05.2015)
Просмотров: 501 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]