Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 21.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Филологические науки

Общее языкознание
«Концепт» та «поняття» у сучасному мовознавстві
 
Автор: Шпичак Юлія, студентка, Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького
 
На сучасному етапі наукового розвитку стає зрозумілим, що жодна з галузей не може претендувати на абсолютну автономність, це часто спричиняє використання однієї і тієї ж дефініції представниками різними гілок науки. Одним з численних прикладів є слова «концепт» та «поняття».
Традиційно під концептом розуміють зміст, смислове значення імені (знаку) [Вежбицька, 1993; Лакофф, 2004]. Науковці єдині у думці, що за своєю структурною формою слова «концепт» та «поняття» однакові: «conseptus» перекладається з латинської як «зачинати»; слово «поняття» має давньо-російське походження і означає «пояти» тобто «схопити, взяти у власність». Як синоніми у науковому мовленні вони використовуються доволі рідко, суттєві зрушення в методологічних принципах і в об’єктах досліджень вимагають їх чіткого розмежування [Воркачев, 2005; Попова, 2001].
«Концепт» та «поняття» – терміни різних наук; «поняття» використовується головним чином у логіці та філософії, тоді як «концепт» –лише останнім часом закріпився у мовознавстві, психології та культурології [Пічугіна, 2003]. «Поняття» – це те, про що люди домовляються, їх конструюють, щоб мати спільну мову при обговоренні проблем; «концепти» ж існують самі по собі, їх люди реконструюють з тим чи іншим ступенем (не)впевненості [Дем’янков, 2001]. Слід погодитися з визначенням відомого російського теоретика когнітивної лінгвістики Ю. С. Степанова, що «на відміну від «понять», про «концепти» не тільки думають, їх відчувають; вони – предмет емоцій, симпатій чи антипатій, а інколи і зіткнень» [Степанов, 2001].
«Концепт» – це нібито згусток культури у розумі людини; це те, у вигляді чого культура входить до ментального світу людини, вважає М. А. Красавский, інший авторитетний мовознавець [Красавский, 2001]. «Концепт» – це те, завдяки чому звичайна людина, не «творець культурних цінностей» – сама долучається до культури і впливає на неї [Полюжин, 2001].
«Концепт» може мати різнорівневу структуру. В межах дослідження художньої тканини витвору мистецтва, «концепт» розуміється як глибинна суть, з самого початку максимально і абсолютно згорнута смислова структура тексту, яка втілює мотив інтенції автора й призводить до породження тексту, представляє собою своєрідну «точку вибуху», яка викликає текст до життя.
«Концепт» подається науковцями як «одиниця пізнання світу» [Кагановська, 2001], як «культурно-ментально-мовленнєве» утворення [Степанов, 2001], у своїх змістовних формах концепт розуміється як «поняття»і як «символ» [Колєсов, 1995].
Сам термін «концепт» не є усталеним, нерідко його вживають синонімічно поряд із «стереотипом», «архетипом», «прототипом», «ментефактом», «символом», «гештальтом», «культуремою», «лінгвокультуремою», «логоепістемою» тощо [Приходько, 2008].
У вузькому розумінні «концепт» постає як феномен життєвої філософії, як буденний аналог світоглядних понять, що закріплені в лексиці природних мов і що забезпечують стабільність і спадкоємність духовної культури етносу, тобто як найважливіша культурно значуща категорія внутрішнього світу людини [Карасик, 2001; Красавський, 2001; Жаботинська, 2004; Кубрякова, 2004; Стєрнін, 2007; Слишкін, 2001]. У широкому розумінні «концепт» інтерпретується як нашарування ціннісних конотацій на значення слова, тобто будь-який вербалізований зміст якоюсь мірою відзначений етнічною специфікою.
Очевидно, що наявність у лінгвокогнітології широкого і вузького витлумачень концепту зумовлено, різним розумінням параметричного обсягу його властивостей.
Категория: Филологические науки | Добавил: Administrator (22.04.2013)
Просмотров: 541 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]