Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Воскресенье, 23.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Развитие производительных сил и региональная экономика
Аналіз чинників асиметрії розвитку транспортної галузі
 
Автор: Жовтяк Г.А., ст. викладач, Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова
 
Однією з найважливіших тем в сучасних умовах розвитку територіальних комплексів України при оцінці асиметричності розвитку регіонів є питання розвитку транспортного комплексу. Проблеми асиметрії регіонального розвитку сприймаються економістами неоднозначно. Але більшість авторів згодна з тим, що асиметрія сучасного регіонального розвитку, чинить вагомий вплив на конфігурацію економічного простору [1, 2, 3].
Транспорт служить матеріально-технічною базою формування і розвитку територіального поділу праці, чинить істотний вплив на динамічність й ефективність соціально-економічного розвитку окремих регіонів і країни в цілому.
Під асиметрією соціально-економічного розвитку автор розуміє процес поділу економічного простору на протилежні за рівнем соціально-економічного розвитку території, внаслідок чого формуються центральні та периферійні регіони, тобто відхилення показників, що характеризують соціально-економічний розвиток регіонів від усереднених значень по країні. А асиметрія розвитку транспортної галузі - це стійкі в часі і просторі відхилення в умовах та результатах розвитку економіки будь-яких рівнів адміністративно-політичного та економічного районування, скорочення яких сприяє соціальному та економічному розвитку в цілому.
Відмінність асиметрії розвитку транспортної галузі від асиметрії розвитку регіону в цілому полягає в тому, що на відміну від промисловості і сільського господарства транспорт не виробляє готової продукції, але збільшує її вартість. При цьому як би триває процес матеріального виробництва, але вже в сфері обігу з кінцевим його завершенням. Переваги асиметрії розвитку регіону в цілому в умовах транспортної асиметрії стають недоліками, і навпаки (рис. 1).
 

Асиметрія розвитку транспортної галузі у часі підпорядкована взаємозалежності внутрішніх чинників розвитку транспортної галузі та зовнішніх чинників розвитку регіону (рис. 2). На рисунку приведене графічне обґрунтування необхідності державного регулювання асиметрії розвитку транспортної галузі задля досягнення оптимального рівня концентрації, який характеризується рівнем максимальних переваг асиметрії у цілому у соціально-економічному розвитку регіону та розвитку транспортної галузі.
 

Проведений автором аналіз впливу асиметрії на конфігурацію економічного простору дозволяє визначити оптимальний рівень концентрації та основні напрями проведення державної політики вирівнювання асиметрії.
 
Література:
1.Столярчук Я.М. Глобальні асиметрії  економічного розвитку : моногр.  / Я. М. Столярчук. - К.:КНЕУ , 2009. -302 с.
2.Варналій З.С. Державна регіональна політика України: особливості та стратегічні пріоритети: монографія / З.С. Варналій. - К.: НІ СД, 2007. — 765 с.
3.Климов А.А. Пространственное развитие и проблемные территории: социально-экономические аспекты / А.А. Климов. - М.: КомКнига, 2006. - 288 с.
Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (12.11.2013)
Просмотров: 662 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]