Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Среда, 23.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Развитие производительных сил и региональная экономика
Вплив факторів на систему міжрегіональних зв’язків
 
Автор: Клімович О. М., аспірант, Луцький національний технічний університет
 
В дослідженнях змісту міжрегіонального співробітництва важливим завданням є виявлення причин від яких залежить ефективний розвиток повноцінної співпраці регіонів. З метою як найповнішого використання можливостей та отримання максимальних вигод від співпраці регіонів, необхідно досліджувати міжрегіональне співробітництво в сучасних умовах розвитку економіки України  і врахувати фактори, що впливають на забезпечення такої співпраці в цілому.
На сьогоднішній день у дослідженнях вчених, таких як О. Біловодська, Т. Вертінська, О. Гарасюк, З. Герасимчук, О. Жулканич, Н. Мікула, В. Пила, Т. Терещенко,  В. Філонич, дослідждуються групи факторів, що впливають на розвиток міжрегіонального та транскордонного співробітництва та інші. На наш погляд, основна наукова проблема розвитку міжрегіонального співробітництва полягає в необхідності визначення факторів впливу з урахуванням закономірностей його розвитку для отримання стійкості та синергетичних ефектів від нарощення конкурентних переваг.  З метою розробки системи заходів щодо усунення негативних тенденцій у розвитку міжрегіонального співробітництва важливо визначити фактори з тих, які впливають на сам процес такого співробітництва.
В економічній літературі можна простежити традиційний розподіл факторів на внутрішні і зовнішні. Однак, вчені не конкретизували їх зміст, або ж наповнили дані групи факторів чинниками які, з позиції наших досліджень, звужують коло дослідження. Л. Петкова групує фактори за потенціалами зростання: природно-ресурсним, людським, уречевленим, фінансовим, науково-технічним, та пропонує конкретні оціночні показники [1, с.47 ]. Однак, такий розподіл не включає сукупність чинників, що характеризує внутрішній економічний стан регіону (соціально-демографічні економічні, інфраструктурні та інші фактори).
Н. Мiкула розглядає з позиції транскордонного партнерства переваги, недоліки та бар’єри. До переваг належать формалізація відносин, об’єднання сторін незалежно від їх індивідуальних обов’язків навколо спільної, важливої для економічного розвитку регіонів, мети; розширення світогляду партнерів за рахунок спільної діяльності. До другої групи  належать відмінності в поділі відповідальності по різні сторони кордону; фіскальні та митні бар’єри; соціально-культурна дистанція, різний менталітет, мовні бар’єри [1, с. 134].
На наш погляд, окрім традиційних факторів, причинами зміни міжрегіональних зв’язків можуть бути процеси самоорганізації, виникнення та підтримка  стійкості,  розпад структур  (систем)  різної  природи. Тому при аналізі факторів, що впливають на міжрегіональне співробітництво, слід враховувати особливості в сучасній системі інтеграційних процесів. Зауважимо, що ознаками міжрегіонального співробітництва є: формування стійких зв’зків між територіальними общинами двох або декількох регіонів; ефективність управління розвитком зв’язків співпраці в  різних сферах суспільного життя, а також синергетичний ефект від нарощення конкурентних переваг. Тому слід враховувати додатково комплекс тих факторів, які чинять безпосередній вплив на міжрегіональне співробітництво з врахуванням цих ознак, адже саме така класифікація розкриє сутність і особливість факторів впливу на співпрацю.
Попри це, інтеграційний розвиток супроводжуються перешкодами та проблемами  в  умовах реалізації стратегії інтеграції України, які проявляються у асиметрії та непропорційності параметрів зовнішньої торгівлі між регіонами України та інших країн, низькій інвестиційній активності регіонів та наукомісткості міжрегіональних програм  і проектів. Проблеми  управління  міжрегіональними  системами  недостатньо  розроблені  як  у  теоретичному,  так  і  практичному  плані.
Під  час  управління  розвитком зв’язків співпраці  не  завжди  враховуються  ресурсні  можливості  регіону чи  його економічний потенціал, логістичні можливості, ефективність управління матеріальними, фінансовими, інформаційними потоками, що  створює  додаткові труднощі у її  збалансованому  розвитку і ефективному функціонуванні. Також в стратегічних планах розвитку регіонів визначальним має стати, підвищення конкурентоспроможності регіонів, які володіють рекреаційним потенціалом.
Отже, відсутність виваженої стратегії регіонів держави призводить до негативних наслідків, пов’язаних із не ефективним функціонуванням міжрегіональних  систем. Тому, необхідно враховувати інвестиційний клімат та рівень дефіциту державного бюджету, а також загальноекономічні зростання чи падіння виробництва, рівень зайнятості, туристично-рекреаційний потенціал, соціальні (соц.. стабільність, стійкість уряду), політичні фактори, регіональні розходження стану і розвитку ринку, конкурентні переваги регіонів.
 
Література:
1. Мікула Н.А., Толкованов В.В. Транскордонне співробітництво. – Київ., видавництво «Крамар», – 2011. – 259 с.
2. Петкова Л.О. Економічне зростання в Україні: регіональний вимір / Л.О. Петкова – Черкаси: ЧДТУ, 20094. – 271 с.
Категория: Экономические науки | Добавил: Иван155 (19.02.2013)
Просмотров: 575 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
1  
Негативные последствия постоянно идут у нас по пятам уже очень давно, так уж случилось, что это или менталитет Украинцев или неизвестный
фактор с которым нужно бороться сообщя. Не раз мы обращались все в высшее
инстанции с помощью, но все разводят руками от незнания ситуации. Предлагаю
повысить материальное обеспечение и тем самым стимулировать рост работы и
стабильность. Что приведет к дисбалансу нашего главного вопроса.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]