Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 24.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Экономика и управление предприятиями (по видам экономической деятельности)
Основні чинники та умови ведення бізнесу на зарубіжному ринку
 
Автор: Гринчак Наталія Анатоліївна, доктор філософії в галузі економіки, Національна академія статистики, обліку та аудиту, м. Київ
 
Цілі інтернаціоналізації залежать від специфіки бізнесу і базового ринку, стратегічних активів компанії і від траєкторії розширення міжнародного бізнесу. Так, компанії з розвинених країн виходять на ринки країн, що розвиваються у пошуках нових споживачів або з метою підвищення ефективності діяльності, враховуючи порівняно низькі витрати на виробництво і маркетинг стандартизованих товарів на недостатньо розвинених ринках [2]. Компанії країн, що розвиваються ставляться перед собою цілі зміцнення своїх стратегічних активів або пошук нових споживачів [3]. Такі компанії прагнуть дістати доступ до цінних організаційних ресурсів на зарубіжних ринках, щоб посилити свою конкурентоспроможність.
Аналіз чинників, які пояснюють розширення бізнесу за межі базового ринку, дозволяє виділити сприяючі і перешкоджаючі чинники, які відбивають особливості внутрішнього і зовнішнього середовища організації. У загальному вигляді чинники розширення бізнесу за кордон можна розділити на дві категорії: обмеженість базового ринку (погіршення демографічних або економічних умов, обмеження внутрішньої торгівлі, зрілість галузі, сильна конкуренція, насичення ринку) і можливості ведення бізнесу на зарубіжних ринках (потенційний ефект масштабу, можливості розширення клієнтської бази, відсутність або слабкість конкурентів і тому подібне).
Разом з чинниками, що сприяють розширенню бізнесу, існують бар'єри, що перешкоджають розвитку міжнародних операцій. Вони є наслідком внутрішньоорганізаційних умов (наприклад, недолік досвіду і знань в області міжнародних операцій), або зовнішніх дій на компанію (реакція конкурентів, клієнтів або співтовариств на зарубіжному ринку). До типових бар'єрів для міжнародного бізнесу відносяться:
           складнощі пов'язані з різною стабільністю валют і обмінних курсів;
           складність прогнозування попиту і можливих витрат на зарубіжному ринку;
           відмінності бізнес-культури, що затрудняють рішення управлінських проблем;
           відмінності в податкових системах;
           політичні ризики, пов'язані з вірогідністю розриву міжнародних відносин між країнами базового і зарубіжного ринку.
Оскільки перешкоджають або сприяють розвитку бізнесу і внутрішні, і зовнішні чинники, необхідно провести порівняльний аналіз умов ведення бізнесу на базовому і зарубіжному ринках і виявити їх відмінності. Зарубіжні ринки розрізняються за багатьма характеристиками: споживчі переваги, мова, правова система, інфраструктура, бізнес-культура і тому подібне. Крім того, діяльність компаній багато в чому залежить від міжнародних фінансових потоків, від взаємозалежності економік, від політичної і економічної стабільності міжнародного середовища. Тому при формуванні міжнародної стратегії стратегічний аналіз зовнішнього середовища доцільно проводити за розширеним складом чинників і на міжнародному, і на національному рівнях, оскільки стратегічні рішення визначаються не лише окремими характеристиками зарубіжного ринку, але і його відмінностями від умов базового ринку. Відмінності між базовим і зарубіжним ринком різноманітні. Передусім, необхідно зрозуміти переваги споживачів, трудове законодавство, бізнес-норми, які визначають витрати на подолання бар'єрів входу на зарубіжний ринок. Від відмінності в політичних, адміністративних і правових інститутах залежать контрактні і інші бізнес - ризики, особливо при політичній нестабільності або постійних змінах в законодавстві. Нарешті, специфічні особливості або вимоги на зарубіжному ринку можуть знецінити здатності компанії, що збільшить додаткові витрати на їх адаптацію до нових умов [1].
Таким чином, стратегічний аналіз зовнішнього контексту реалізації міжнародної стратегії включає виявлення чинників, що характеризують умови ведення бізнесу на зарубіжному ринку, і визначення істотних відмінностей, від яких залежать можливості або бар'єри на цьому ринку.
 
Література:
1. Cuervo-Cazurra A., Maloney M.M., Manrakhan S., Causes of the difficulties in internationalization. // Journal of International Business Studies. 2007, vol. 38(5). P. 709-725
2. Luo Y., Tung R.L. International expansion of emerging market enterprises: A springboard perspective. // Journal of International tBusiness Studies. 2007, 38(4). P. 481-498
3. Mathews J.A. Dragon multinationals: New players in 21 st century globalization. //Asia Pacific Journal of Management. 2006, 23. P. 5-27 100.
Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (14.11.2013)
Просмотров: 490 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]