Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Пятница, 28.07.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Экономика и управление предприятиями (по видам экономической деятельности)
Система забезпечення ефективності управління конкурентоспроможністю малого бізнесу з використанням інформаційних ресурсів
 
Автор: Марина Бондарчук, аспірант денної форми навчання кафедри торговельного підприємництва Київського національного торговельно-економічного університету
 
З того часу як представники великого бізнесу і суб'єкти малого прийшли до висновку, що знання та інформація є одними з керівних чинників у створенні їх конкурентоспроможності, почав проявлятися все більший інтерес в реалізації процесів управління знаннями та підкріплення їх до своєї загальної стратегії. Управління знаннями часто використовується для опису процесу, за допомогою якого організація досягає конкурентної переваги. Деякі економісти у свою чергу дотримуються думки, що управління знаннями підвищує інші «організаційні ініціативи», такі як загальне управління якістю, бізнес-процес реорганізації, організаційне навчання та управління. Тому управління інформаційними ресурсами забезпечує нові та термінові фокуси захоплення, розробки і використання знань організації для підтримання своїх конкурентних позицій. Все частіше знання є основою успіху в бізнесі [3, c. 27]  , і найбільш успішні організації сприяють вивченню саме цього клімату. Ці організації підтримують постійний потік придбання знань і навичок через навчання, заохочують навчання через творчість, уяву, розвідку, виявлення і навмисне прийняття ризику.
Конкурентоспроможність і продуктивність фірми можуть бути пояснені знаннями, отриманими з декількох джерел і які використовуються в процесі управління маркетингом. У зв'язку з цим процес пізнання є ключовим чинником конкурентоспроможності.
Управління інтелектуальним капіталом (знання) стало центральною темою в сучасній літературі про бізнес і часто цитованим джерелом конкурентної переваги. Інформація перетворилася на стратегічно важливий ресурс для фірми. За словами Фосса і Манке [2, c. 95], знання характеризуються за аспектами використання в різних умовах, і в свою чергу бувають явними і секретними.
Явні знання носять об'єктивний характер і мають тенденцію розвиватися після отриманого досвіду. Явне знання може бути сформульовано чітко і послідовно відкрито, і так само може бути продекламовано в документах.
Секретні знання формуються з досвіду, тому носять більш суб'єктивний характер і мають тенденцію розвиватися одночасно з досвідом [1]. Таким чином, в маленькій фірмі, де власником і ключовими менеджерами є сім'я, учасники, які були з фірмою деякий час, є основним джерелом секретних знань.
Інформація, яку власники бізнесу отримують від різних джерел дає їм можливість отримати як явні, так і секретні знання. Тим не менш, існують  два питання, які мають сенс серед інформаційних ресурсів:
(1)  Які джерела у власників малого бізнесу вважаються важливими для придбання знання, яке вони використовують для прийняття стратегічних рішень?
(2)  В якій мірі інформація, отримана  власниками малого бізнесу пов'язана з конкурентоспроможністю?
Дані для цього дослідження були зібрані поштовим опитуванням малих підприємств в трьох округах Житомирської обл. Список фірм малого бізнесу був розроблений завдяки телефонним довідникам і вибірки із 260 фірм. Вибірка складалася з різних суб'єктів роздрібної торгівлі, послуг та кількох виробничих підприємств.
Опитувальні листи, розроблені для дослідження були відправлені власникам. Вони включали в себе супровідний лист, який пояснив мету дослідження. У загальній складності близько 100 анкет були повернуті, але тільки 90 повністю заповнених анкет були використані в даному дослідженні. Швидкодія тому приблизно 35%. Респонденти ідентифікували себе як власники компаній.
Шкали були використані для введення в дію змінних, які розглядаються в дослідженні. Оперативне визначення джерел знань було засновано на огляді літератури і попередніми інтерв'ю, що стосуються джерел інформації і знань для управління малим бізнесом.
Джерело знань оперативно було визначене як важлива для сприйняття інформація, отримана з внутрішніх чи зовнішніх джерел по відношенню до фірми, і з метою зробити підприємство більш конкурентоздатним. Респондентів просили вказати, наскільки важливими вони вважають знання, отримані з різних джерел, таких як: сім'я, друзі, колеги, продавці, соціальні контакти, державні установи, бухгалтери, банкіри, внутрішні дослідження ринку, фірми маркетингових досліджень, звіти промисловості, журнали, оплачувані консультантами, виставки, газети, семінари, професійні організації та галузеві видання. Відповіді варіювалися від "дуже важливо" (10), до "дуже неважливо" (1).
Конкурентоспроможність для цього дослідження була виміряна як згода або незгода респондентів щодо того, чи вважають вони свої конкурентні зусилля ефективними.
Респонденти використовували шкалу від 1 (абсолютно не згоден) до 5 (повністю згоден).
В аналізі даних перше питання було досліджено з використанням описової статистики, а друге за допомогою ступінчастого множинного регресивного аналізу для визначення важливих джерел знань.
Аналізуючи результати дослідження інформаційними джерелами, пов'язаними з подальшою конкурентоспроможністю є: колеги, продавці, торгові представники, члени сім'ї, семінари та соціальні контакти. Чотири з цих джерел - колеги, професійні видання, члени сім'ї та соціальні зв'язки є секретними джерелами знань. Інші два - продавці та семінари, - явні джерела знань. Важливість знань з шести джерел оцінюється приблизно в 40 % мінливості у сприйнятті конкурентоспроможності. Результати дослідження також показують, що всі виявлені джерела в значній мірі пов'язані з подальшою конкурентоспроможністю.
Тим не менш, важливо відзначити позитивний ефект тільки від колег, членів сім'ї та семінарів. Важливість інформації, отриманої від продавців, торгових представників та соціальних контактів є значною, але негативно корелює з конкурентоспроможністю.
У даній роботі показано, що в цілому інформація, яка отримана з різних джерел, більшість з яких є секретними, пов'язана з подальшою конкурентоспроможністю. Але інформація, отримана від колег, членів сім'ї та семінарів, зокрема, має вирішальне значення. Тим не менше, ці джерела, за винятком колег, не високо оцінені в рейтингу власників. Для їхнього бізнесу більш важливі семінари, так як вони можуть бути суттєвим джерелом як явних, так і секретних знань.
 
 
Література:
1.Dooley, K., Skilton, P. and Anderson, J. (1998), "Process knowledge bases: facilitating reasoning through cause and effect thinking”, Human Systems Management, Vol. 17 No. 4, pp. 96-281.
2.Foss, N. and Mahnke, V. (2003), "Knowledge management: what can Organizational economic contribute?”, in Easterby-Smith, M. and Lyles, M.A. (Eds), Blackwell Handbook of Organizational Learning and Knowledge Management, Blackwell, Oxford, pp. 78-103.
3.McAulay, L., Russell, G. and Sims, J. (1997), "Tacit knowledge for competitive advantage”, Management Accounting, Vol. 75 No. 11, pp. 7-36.
Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (17.10.2012)
Просмотров: 507 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]