Экономика и управление национальным хозяйством - Экономические науки - Сортировка материалов по секциям - Конференции - Академия наук
Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 05.12.2016
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Экономика и управление национальным хозяйством
Сучасний стан готельно-ресторанної справи в Туреччині
 
Автор: Семенова Інна Іванівна, аспірант, Луганський національній університет імені Тараса Шевченка
 
На сучасному етапі розвитку цивілізації туризм перетворився на суспільне явище світового масштабу. Туристському сектору властива здатність здійснювати позитивний вплив на рівень життя населення шляхом підвищення економічних показників розвитку різних країн. Світові туристські потоки визначають позицію певної країни, відносячи її або до групи країн-генераторів туристів, або до групи країн, що приймають відвідувачів. Туреччина представляє другу групу. З огляду на позиціонування Туреччини як туристської дестинації, на території країни сформувалася розвинута інфраструктура туризму. Статистичними даними підтверджено той факт, що більшість турецьких закладів туризму представлені підприємствами готельно-ресторанної сфери. Кількісні та якісні показники готельно-ресторанного господарства впливають на рівень та масштаби розвитку туристської діяльності в Туреччині.
Аналізу сучасного стану сфери туризму в Туреччині присвячені наукові роботи таких зарубіжних та, зокрема, турецьких дослідників, як А. Акиш (A. Akış), А. Аслан (AAslan), Л. Атешолу (L. Ateşoğlu), М. Булу  (M. Bulu), О. Емір  (O. Emir), І. Х. Ераслан  (İ. H. Eraslan), Р. Д. Ердемгіл  (RDErdemgil), Ш. Есен (Ş. Esen), М. Зортук  (M. Zortuk), С. Інанджлі  (S. Inancli), М. Каплан (MKaplan), Ф. Кула (FKula), Е. Лоуендал-Ертугал  (E. Loewendahl-Ertugal), А. О. Ондер  (A. Ö. Önder), М. С. Сезер  (M. S. Sezer), С. Смід  (S. Smid), Б. Тунчсіпер (BTunçsiper), Х. Уйар (HUyar), Р. Улусой (R. Ulusoy), К. Хохеб  (C. Hoheb), Н. Чатік (N. Çatik), М. Чухадар (M. Çuhadar ) тощо. Наукові розвідки зазначених авторів лише частково розкривають проблему сучасного стану готельно-ресторанної сфери країни. З огляду на це, слід зазначити, що в сучасній науковій літературі ще не проводилося жодного спеціального наукового дослідження з метою характеристики стану готельно-ресторанної справи в Туреччині. Чим і обумовлена актуальність нашої наукової розвідки.
Метою наукового дослідження є характеристика сучасного стану готельно-ресторанної справи в Туреччині. Відповідно до мети були поставлені наступні завдання дослідження: представити основні показники діяльності (кількість, масштаби, спеціалізація, територіальний розподіл закладів готельно-ресторанного господарства); розкрити мету та зміст діяльності у сфері готельно-ресторанного обслуговування в Туреччині.
В наш час відбувається інтенсивний розвиток готельного господарства Туреччини. Турецькі заклади розміщення відповідають міжнародним стандартам та надають високоякісні послуги. Станом на 2010 рік сукупна кількість засобів розміщення на території країни сягає 11,8 тис. закладів із загальною кількістю номерів 532,3 тис., що пропонують туристам 1,2 млн. місць [1, 2]. Сумарне число койко-місць складається з показників місткості засобів розміщення, що отримали ліцензію від Міністерства культури та туризму та від муніципалітетів (див. таблицю 1). Міністерство надало дозвіл на провадження діяльності 2,6 тис. засобів розміщення з місткістю в 629,5 тис. місць (54,4% від загальної кількості місць) [1]. В свою чергу, муніципалітети надали можливість працювати на ринку готельних послуг 9,2 тис. закладів, що надають 527,7 тис. місць (45,6% від загальної кількості місць) [2]. Число місць в турецьких засобах розміщення збільшилося в 1,6 рази порівняно з показником 2002 року [3].
 
Таблиця 1

Представимо результати аналізу місткості засобів розміщення Туреччини за їх типами. На території Туреччини функціонують такі типи засобів розміщення, як курортні готелі, мотелі, клубні готелі типу бунгало, термальні готелі, пансіонати, кемпінги, міські готелі, апарт-готелі, спеціалізовані засоби розміщення, заклади для гри в гольф з розміщенням, туристські комплекси, бутік-готелі, гірські будинки, сільські будинки тощо [1].
Найбільшу кількість койко-місць пропонують готелі – 908,7 тис. місць або 78,5%. Друга позиція належить пансіонатам (102,6 тис. або 8,9%), з якою слідують клубні готелі типу бунгало (67,1 тис. або 5,8%), мотелі (17 тис. або 1,5%) тощо [1, 2] (див. таблицю 2). Турецькі готелі підлягають класифікації за «зірками». Готельне господарство країни представлено 42% п’ятизіркових готелів. 32,2% складають чотиризіркові, 16,5% – тризіркові, 8,3% – двозіркові готельні підприємства та лише 1% приходиться на однозіркові готелі [1].
 
Таблиця 2
Розподіл місткості засобів розміщення по регіонах Туреччини відбувається наступним чином [1, 2] (див. таблицю 3). 39,6% койко-місць приходиться на Середземноморський регіон, за яким слідують Егейський регіон (28,6%), Регіон Мармурового моря (17,7%), Центрально-Анатолійський регіон (6,1%), Чорноморський регіон (4,6%), Східно-Анатолійський регіон (1,8%) та Південно-Східно-Анатолійський регіон (1,5%). Вже протягом тривалого часу Анталія і Мугла, де більшість складають курортні та клубні готелі, займають лідуючі позиції за показником попиту на готельні послуги. Місткість готелів цих провінцій є рекордною для Туреччини та складає 403,5 тис. койко-місць в Анталії (35% місткості всіх засобів розміщення Туреччини) та 196,9 тис. – в Муглі. Популярністю також користуються міські готелі, розташовані у великих містах країни – Стамбулі, Ізмірі та Анкарі з показником місткості 108,4 тис., 52 тис. та  26,2 тис. койко-місць відповідно [1, 2].
 
Таблиця 3

Окрім ліцензованих Міністерством і муніципалітетами засобів розміщення, що функціонують на ринку готельних послуг Туреччини, існує певна кількість закладів, що отримали ліцензію на інвестування та внесені в плани будівництва. За рахунок інвесторів Міністерство планує ввести в експлуатацію 877 засобів розміщення з числом номерів 114,7 тис. та кількістю койко-місць 252,9 тис. За типами закладів розміщення інвесторами перевага надається готелям (73,4%), за якими слідують клубні готелі (10%), апарт-готелі (5,9%), термальні готелі (2,8%), туристські комплекси (2,4%), бутік-готелі (2,1%) тощо [1].
Визначним є той факт, що на території Туреччини працюють дев’ять із десяти провідних готельних ланцюги світового масштабу. Так, Best Western International має 15 готелів в Туреччині, IHG Group та Hilton Hotels – по 8 готельних підприємств [4; 6].
В умовах сьогодення в Туреччині простежується розширення масштабів діяльності у сфері ресторанного обслуговування. На території Туреччини послуги харчування надають тисячі ліцензованих об’єктів ресторанного господарства [5; 8]. Загальну кількість закладів складають такі типи підприємств, як ресторани, які за показником посадочних місць займають першу позицію (близько 60%), за ними слідують спеціалізовані заклади харчування (24%), кафе, кафетерії, їдальні тощо [1]. Серед ресторанів найбільш поширені заклади першого класу. Ресторани другого та вищого класу менш поширені на території країни. З метою підтримки ресторанного господарства Туреччини Міністерство культури та туризму видає ліцензію на інвестування під будівництво нових їдалень, першокласних та другокласних ресторанів, спеціалізованих закладів харчування, тематичних парків та лижних центрів з наданням послуг харчування [1].
Метою діяльності у сфері готельного обслуговування є надання послуг з тимчасового розміщення туристам. В залежності від типу готельного підприємства можуть надаватися послуги харчування, анімаційні послуги тощо. В свою чергу, мета діяльності фахівців у сфері ресторанного обслуговування полягає у наданні послуг харчування, що передбачає турботу про здоров’я туриста, гостинну пропозицію страв місцевої кухні, формування позитивного враження від турецької культури [6].
Зміст діяльності готельного підприємства передбачає надання послуг з тимчасового проживання. Орієнтований перелік обов’язкових послуг засобу розміщення включає бронювання номерів, реєстрацію гостей, обслуговування в номерах, надання послуг харчування, забезпечення безпеки туристів та їх багажу. Перелік додаткових послуг, як правило, включає послуги хімчистки та пральні, салону краси, спортивного залу, конференц-залу, дитячої кімнати, доступ до мережі Інтернет, більярд, спа-послуги тощо [7]. Зміст діяльності підприємства харчування полягає у приготуванні страв та організації харчування туристів з використанням якісних та смачних продуктів [6].
Кадровий склад та кількість персоналу засобу розміщення залежить від його типу та категорії. Згідно рекомендаціям ЮНВТО оптимальне число працівників на 10 номерів в п’ятизірковому готелі складає 20 осіб, в чотиризірковому готелі – 12 осіб, в тризірковому готелі – 8 осіб. Орієнтований перелік служб засобу розміщення: служба бронювання, служба прийому та розміщення (шеф ресепшн, портьє), служба обслуговування (шеф служби, швейцар, коридорний, підношувач багажу, ліфтер, консьєрж, розсильний, водій), служба експлуатації номерного фонду (менеджер служби, покоївка, черговий на поверсі, супервайзер, стюард тощо), служба харчування (директор служби харчування, шеф-повар, помічник шеф-повара, повар, стюард кухні, метрдотель, старший офіціант, офіціант, помічник офіціанта, сомельє, бармен), служба безпеки (шеф служби, співробітники служби), адміністративно-управлінська служба, відділ маркетингу та зв’язків, комерційна служба, інженерно-технічна служба [8]. Кадровий склад підприємства харчування, як правило, включає  посаду директора служби харчування, шеф-повара, помічника шеф-повара, повара, стюарда кухні, метрдотеля, старшого офіціанта, офіціанта, помічника офіціанта, сомельє, бармена. Орієнтовані вимоги до персоналу готельно-ресторанного підприємства передбачають спеціальну освіту, що відповідає виду виконуваної роботи; знання іноземної мови при роботі з іноземними громадянами; охайний та привабливий зовнішній вигляд; знання етики; пунктуальність.
Таким чином, за результатами наукового дослідження надано загальну характеристику сучасного стану готельно-ресторанної справи в Туреччині. На території країни функціонує 11,8 тис. засобів розміщення, а число об’єктів ресторанного господарства налічує тисячі закладів. Розмір готельно-ресторанного підприємства залежить від його типу та категорії. Штат турецького засобу розміщення в середньому налічує 200 працівників. Спеціалізація закладів індустрії туризму обумовлена їх типологією. Сфера гостинності Туреччини представлена такими типами засобів розміщення, як готелі, пансіонати, клубні готелі по типу бунгало, мотелі, термальні готелі, кемпінги тощо. Серед об’єктів ресторанного господарства слід зазначити ресторани, спеціалізовані заклади харчування, кафе, кафетерії, їдальні тощо. Переважна більшість підприємств готельно-ресторанної сфери розташовані в межах Середземноморського і Егейського регіонів, а також регіону Мармурового моря. Мета та зміст у сфері готельно-ресторанного обслуговування полягає у наданні послуг з тимчасового розміщення та послуг харчування. Перелік обов’язкових послуг засобу розміщення включає бронювання номерів, реєстрацію гостей, обслуговування в номерах, організацію харчування туристів тощо.
Перспективи подальших розробок полягають у вивчення тенденцій розвитку готельно-ресторанної сфери Туреччини.
 
Література:
1.Ministry Licensed Establishments [Електронний ресурс] : Establishment Statistics / Tourism Statistics of Ministry of Culture and Tourism. – Режим доступу : http://www.kultur.gov.tr/EN,36575/ministry-licenced-establishments.html
2.Municipality Licensed Establishments [Електронний ресурс] : Accommodation Statistics / Tourism Statistics of Ministry of Culture and Tourism. – Режим доступу : http://www.kultur.gov.tr/EN,36573/municipality-licenced-establishments.html.
3.Turkish tourism development and coastal use in the tourism regions [Електронний ресурс] / Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism. – Електрон. дан. (1 файл). – 28 p. – Режим доступу :  http://www.russiaturforum.com/upload/presentation/715_session_ozgureng2_astrah2.pdf
4.Turkey Hotel Market Overview [Електронний ресурс] : report of hotel market research / Pamir & Soyuer. – Електрон. дан. (1 файл). – 2009. – 9 p. – Режим доступу : http://www.europaproperty.com/pdf/Turkey12009.pdf
5.Smid S., Loewendahl-Ertugal E. Tourism on Turkey : Study of the Situation of Enterprises, the Industry and the service sectors in Turkey, Cyprus and Malta [Електронний ресурс] / S. Smid, E. Loewendahl-Ertugal : Annex II of the contract ETD/00/503332. – Електрон. дан. (1 файл). – Almere, 23.12.2002. – 19 p. – Режим доступу :   http://www.dto.org.tr/en/data/TR'DE%20TUR%C4%B0ZM-EN.pdf
6.Görkem O. Trainee Employment in Hotel Kitchens and Application for Qualification of Skill Education [Електронний ресурс] / OGörkem, Y. Öztürk //  İşletme Araştırmaları Dergisi. – 2011. – Vol. 3/4. – p. 18-33 http://www.isarder.org/tr/2011cilt3no4/b222.pdf
7.Hotel Services [Електронний ресурс] / City of Hotels. – Режим доступу :  http://www.city-of-hotels.com/165/hotel-services-business.html
8.Hotel Staff [Електронний ресурс] / City of Hotels. – Режим доступу :   http://www.city-of-hotels.com/165/hotel-staff-en.html

Юбилей? Свадьба? Отдых? Тогда вам нужен хороший ресторан или кафе. В кафе на Боровицкой ваше событие станет незабываемым! - 
http://www.banket.ru/metro/borovickaya
Категория: Экономические науки | Добавил: Иван155 (17.01.2013)
Просмотров: 1951 | Теги: Семенова Інна Іванівна, Луганський національній університет, научно практическая конференция, международная научная конференция, экономические науки | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]