Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Понедельник, 21.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Деньги, финансы и кредит
Удосконалення методичного забезпечення управління активами та пасивами банку
 
Автор: Ступак Яна Сергіївна, Державний вищий навчальний заклад "Українська академія банківської справи Національного банку України"
 
Проблема управління активами та пасивами банку пояснюється чинниками зовнішнього і внутрішнього характеру. До перших можна віднести фінансову і економічну нестабільність і послаблення регулювання банківської сфери у більшості розвинених країн. Крім того, заклопотаність фінансовою стабільністю функціонування банківської системи з боку національних і міжнародних органів нагляду привела до посилення вимог за ключовими показниками, зокрема, за показником достатності капіталу, і викликала необхідність жорсткішого управління на рівні кожного комерційного банку.
Метою дослідження є узагальнення методичного забезпечення управління активами та пасивами банку. Зазначену тематику досліджували П.Роуз, Джон Ф. Маршалл, І.В. Сало, О.А. Криклій, Л.О. Примостка та ін.
У методологічному плані можна розглядати управління активами та пасивами як базове і ускладнене [3, 155]. При базовому управлінні основними орієнтирами є вимоги органів нагляду в частині дотримання показника достатності капіталу, рівня ліквідності, процентного і інших ринкових ризиків. При такому підході увага концентрується на ідентифікації, кількісному вимірі і аналізі ризиків з метою недопущення виникнення інших ризиків. Отже, орієнтиром управління стає підтримка нейтральних позицій до ризику, що призводить до обмеження діяльності на фінансових ринках з метою мінімізації впливу процентного і валютного ризиків; усі зусилля менеджменту спрямовані на зниження ризиків, а не на активне управління ними.
Ускладнене управління припускає визначення розміру і структури балансу, встановлює скоректовані по ризику орієнтири доходності по усіх напрямах діяльності. При цьому, ключові вимоги регулюючого органу розглядаються як «мінімальні», а увесь спектр ризиків відстежується на постійній основі по банку в цілому, що дозволяє запобігати зниженню капіталу, знімати бар'єри на шляху до отримання позик на ринку і мінімізувати витрати на фондування активів.
Отже в базовому та ускладненому управлінню активами та пасивами відповідає одна з двох можливих стратегій діяльності банку: перша стратегія надає можливість отримати максимальний прибуток, при цьому, діяльність опосередковується підвищеним ризиком; друга стратегія покликана мінімізувати ризики та стабілізувати прибутки [1, 59].
В подальшому, дві групи методів дозволяють реалізувати зазначені стратегії управління активами та пасивами:
-  група методів управління структурою балансу, до яких відносяться геп-менеджмент, методи структурного балансування, аналіз дюрації, імунізація балансу, валютний метчинг, управління ліквідністю;
-  група методів управління, пов’язаних зі здійсненням операцій поза балансом, до яких відносяться страхування, хеджування, операції з фінансовими деривативами, арбітраж з контрольованим ризиком та ін. [2, 68].
Враховуючи, що жоден з методів не надає можливості повністю передбачити ризики, тенденцією яких є зростання, для більш повної характеристики поточної ситуації на фінансовому ринку доцільним є використання комбінації зазначених методів у практиці діяльності банків.
 
Література:
1.Примостка, Л.О. Фінансовий менеджмент в банку / [Текст] : навч. посіб. / Л.О. Примостка; Мін-во освіти і науки України; КНЕУ. – К. : КНЕУ, 2003. – 468 с. – ISBN 966-574-233-7.
2.Кириченко, О.А. Банківський менеджмент [Текст] / О.А. Кириченко. – К.: Знання-прес, 2002. – С.72.
3.Васюренко, О.В. Банківські операції [Текст] : Навчальний посіб­ник. – К.: Т-во «Знання», 2005. – 242 с. – ISBN 966-572-380-2.
Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (15.10.2012)
Просмотров: 700 | Рейтинг: 5.0/4
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]