Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Среда, 23.08.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Бухгалтерский учет, анализ и аудит (по видам экономической деятельности)
Особливості обліку оплати праці працівника підприємства за період відрядження
 
Автор: Мельник Надія Богданівна, кандидат економічних наук, ДВНЗ "Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника”
 
Сучасні інтеграційні зв’язки між суб’єктами господарювання, особливо коли останні мають різнотериторіальне розміщення, для окремих осіб їх персоналу означають так зване періодичне або часте "переміщення робочого місця”. Під останнім розуміється направлення працівника у відрядження наказом чи розпорядженням керівництва. Такий "специфічний рухомий спосіб роботи” зумовлює особливості обліку їх оплати праці, але не в кореспондуючому, а розрахунково-платіжному аспекті.
Відповідно до законодавства, при службових поїздках за працівниками підприємства "зберігаються протягом усього часу відрядження місце роботи (посада)… та оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку” [1].
Виокремлюють два алгоритмічні етапи розрахунку заробітної плати підзвітних осіб підприємства за період відрядження:
·  розрахунок середньоденної (годинної) заробітної плати як ділення заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин) – при цьому усі виплати включаються у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо;
·  безпосереднє нарахування виплат за період відрядження шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком [2].
При цьому необхідно порівняти суму середньоденного заробітку і денного заробітку працівників відповідно до умов трудового договору:
·  якщо заробітна плата вища середнього заробітку – оплачується за час відрядження заробітна плата;
·  якщо вищий середній заробіток – виплачується середня заробітна плата, але при цьому за період відрядження премій не нараховують [3; 52-53].
"У випадку направлення працівника спеціально для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні… компенсація за роботу в ці дні виплачується відповідно до чинного законодавства” [4]. Тобто за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу та оплачується у подвійному розмірі. Або, за згодою сторін, може компенсуватись наданням працівнику іншого дня відпочинку [1].
Потрібно враховувати, що суми виплат працівникам за час службового відрядження нараховуються, виходячи із середньої заробітної плати, де враховано індексації, то окремо індексації вони не підлягають [5; 32].
Також при обчисленні середньої заробітної плати включаються: основна заробітна  плата; доплати і надбавки; премії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю і ті, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток у частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді [2]. Для визначення середньої заробітної плати при відрядженнях враховують виплати за два календарні місяці, то цілком логічно було б для обчислень брати дві третини квартальної премії. Однак, незалежно від того, за який квартал нараховано премію в одному із місяців розрахункового періоду, її третину враховують у заробіток кожного з цих місяців, а не однією сумою дві третини в місяці нарахування [6].
Всі інші виплати, крім премій, при обчисленні середнього заробітку, мають враховуватись у тих місяцях, за які їх здійснено. Тобто якщо в одному із двох місяців розрахункового періоду нараховано надбавку за квартал, до якого належить цей місяць, то в середню заробітну плату враховується лише належна йому сума надбавки [7; 75].
Дотримання усіх законодавчих вимог щодо обліку оплати праці працівникам за період відрядження сприятиме правильності проведення усіх відповідних нарахувань та утримань, і відповідно визначенню суми платежу. Це забезпечить соціальний захист таких підзвітних осіб та економічну безпеку суб’єкта господарювання при перевірках контролюючих органів влади.
 
Література:
1.Кодекс законів про працю України затверджений Законом № 322-VIII від 10.12.71 р. ВВР, 1971. [Електронний ресурс]. Режим доступу : www.rada.gov.ua
2.Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 [Електронний ресурс]. Режим доступу : http://www.minfin.gov.ua/control/
3.Журавська І. Витрати на відрядження в роз’ясненнях держаних органів / І. Журавська // Бухгалтерія. – 2012. – № 43. – С. 51-55.
4.Про службові відрядження Лист Міністерства фінансів України від 20.01.2007 р. № 31-18030-07-10/854 [Електронний ресурс]. Режим доступу : ttp://hrliga.com/index.php
5.Латік В. Індексація виплат за час службового відрядження / В. Латік // Бухгалтерія. – 2012. – № 36. – С. 32.
6.Лістрова С. Квартальні премії при оплаті днів відрядження / С. Лістрова // Бухгалтерія. – 2012. – № 41. – С. 39.
7.Лістрова С. Квартальні надбавки при оплаті відрядження / С. Лістрова // Бухгалтерія. – 2012. – № 51. – С. 75.
Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (21.01.2013)
Просмотров: 693 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]